İzmir'de Tekne Faciası

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
35,227
Beğeniler
7,078
Şehir
TÜRKİYE
#1
İzmir'de içinde 39 mülteci bulunan tekne kayalara çarparak parçalandı.

İnsan tacirleri küçücük tekneye kaçakları doldurup, Seferihisar sahillerinden Ege açıklarına doğru yola çıkardılar. Ancak tekne Çiçek Adası'nın kayalık bölümlerine çarparak parçalandı. Çoğu yüzme bilnmeyen kaçaklar güçlükle adaya sığındı. Aç susuz ölebilirlerdi. İçlerinden 4'ü Somalili 1'i Türk kaçak onlar için canlarını tehlikeye attı, denize açıldı. Saatlerce dalgalarla boğuşan 4 kaçak güçlerinin sonuna gelmişlerdi ki, karadan yardım eli uzandı.

SAATLERCE YÜZEREK KARAYA ÇIKTILAR

Seferihisar'da balıkçılar ve Akarca sahilinde yazlığı olanlar karaya yaklaşık 3 mil açıkta, yerleşimin olmadığı Çiçek Adası'nda bir grup insanın sabah saatlerinde beyaz fanilalarını sallayarak yardım istediğini farketti. Şiddetli lodos yüzünden balıkçılar adadakilerin yardımına gidemedi. Öğleden sonraya kadar bekleyen kaçaklardan bazıları denize atlayarak karaya çıktı.

Karaya çıkanlar Somali uyruklu olduklarını adada 39 kişinin bulunduğunu söyledi. Ardından kaçaklardan bazıları da değişik sürelerle yüzerek karaya çıktı ve ambulansa konularak kontrol için hastaneye götürüldü. Bir balıkçı teknesinin yardımıyla Somali ve Filistin uyruklu 2'si çocuk 34 kişi kurtarıldı. Mülteciler, sağlık kontrolü için Seferihisar Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Kurtarılan 34 kişiden 2'sinin Türk olduğu öğrenildi. Ulaşılamayan 9 kişinin Sahil Güvenlik ekipleri tarafından hava kararıncaya kadar aranacağı belirtildi.


Kaçakların Yunanistan'ın Samos Adası'na geçmeyi planladığı ancak şiddetli lodos yüzünden teknelerinin batması veya kendilerini almaya gelecek teknenin gelmemesi yüzünden adada kaldığı sanılıyor.
 

Benzer konular

Top