1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

İzokromozom nedir?

Konusu 'Fen ve Teknoloji' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 4 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  İzokromozom nedir?

  Turner sendromlu bir kadında izokromozom X'i gösteren bir idiyogram

  İzokromozom, herhangi bir kromozomun metafaz bölünmesi sırasındaki bir hata sonucu sentromerinden asimetrik biçimde bölünmesiyle oluşan anomalisine verilen addır.

  Hücrenin bölünme safhalarından biri olan metafaz sırasında iki kutba ayrılması gereken kromozom parçaları kromatidler normalde simetrik olarak dağılım gösterir. Ancak izokromozom durumunda kutuplardan birine sadece kısa koldaki kromatidler giderken, diğerine de sadece uzun koldaki kromatidler taşınır. Uzun koldaki kromatidler izokromozom q ile, kısa koldaki kromatidler izokromozom p ile simgelenir.

  İzokromozom p'de, uzun koldaki genler hiç bulunmaz, kısa koldaki genler ise çift halde bulunur. İzokromozom q'da ise bunun tersi, sadece uzun koldaki genlerin bulunması söz konusudur. Böylece izokromozom, hem delesyon hem de duplikasyona örnek olabilen bir kromozom anomalisidir.

  Kromozom kolları hücre döngüsündeki S fazında kopyalanır. Mitoz I vey mayoz II'de kardeş kromatidlerin metafaz düzleminde karşlılıklı kutuplara gitmek üzere sıralanırlar. Etkilenmiş kromozom anafazda kromatidlerine ayrılıp kutuplara gitmek yerine, sentromerinden ayrılarak aynı genleri taşıyan yapılar olarak kutuplara çekilir. Bu şekilde oluşan iki hücrede aynı gen parçalarını taşıyan izokromozomlar bulunur.

  Bu durum genellikle Turner sendromunda veya tümör hücrelerinde görülür.
   

Sayfayı Paylaş