Jan Dark efsanesi uydurma mı?

Katılım
12 Şbt 2007
Mesajlar
939
Beğeniler
6
#1
Fransa'nın yüzyıllar boyunca sembolü, ülkeyi kurtarmak için Tanrı tarafından görevlendirilmiş güzel çoban Jeanne d'Arc efsanesinin, geçmişte İngilizler karşısında zor durumda bulunan Fransız sarayı tarafından uydurulmuş bir "psikolojik silah" olduğu

Konuyu 10 yılı aşkın süredir araştıran ve "L'affaire Jeanne d'Arc" (Jan Dark Davası) adlı eserin yazarları gazeteci Marcel Gay ve Roger Senzig, Fransız kahramanın isminin dahi bir "sapkınlık" olduğunu belirterek, Jeanne d'Arc'ın asıl isminin Jeanne d'Orleans olduğunu iddia ettiler.

Jeanne'ın bilinen 19 mektubundan, sadece 3'ü kendi imzalı olan 5 tanesini inceleyen yazarlar, bu mektuplardan hiçbirinde Jeanne'ın kendisine d'Arc demediğini gördüler.

Efsane kahramanın kökenlerinin de tartışmalı olduğunu belirten yazarlar, çoban olduğu söylenen Jeanne'ın Rouen'deki duruşması sırasında "hiçbir zaman koyun veya başka bir hayvan gütmediğini" söylediğine, çok iyi ata binen Jeanne'ın ayrıca saray Fransızcasına sahip olduğuna işaret ettiler.

Gay ve Senzig, Jeanne'ın ölümüyle ilgili de pekçok soru bulunduğunu belirterek, tarihte anlatıldığı gibi eğer 1431'de Jeanne d'Arc yakılarak öldürüldüyse, "Fransa'nın Bakiresi"nin daha sonra Fransa'nın Metz, Belçika'nın Arlon, Almanya'nın Köln ve hatta 1436'da Fransa'nın Orleans kentlerinde görüldüğüne dair yüzlerce belgenin varlığının ne anlama geldiği sorusuna dikkati çektiler.

"15. yüzyılda aynı bugünkü gibi kamuoyu manipüle ediliyordu, bu bir gizli diplomasiydi. Efsane güzel, ama gerçek daha güzel" diyen Marcel Gay, İngilizlere karşı zor durumda bulunan Fransız kraliyetinin "psikolojik silahı" olan ve asıl ismi Jeanne d'Orleans olan Jeanne d'Arc efsanesi ile ilgili tezlerinin çok sayıda belgeye dayandığını belirtti.

Fransa'nın 1870'deki bozgunundan sonraki sembol arayışında 19. yüzyılın sonunda efsane canlanmış ve Jeanne la Lorraine Cumhuriyet'in kurucu sembolü olmuş, 1920'de de Katolik azize ilan edilmişti.

Efsaneye göre, 12 yaşındayken St. Catherine, St. Margearet ve St. Micheal'in ruhları ile iletişime geçtiği söylenen Jeanne d'Arc, Yüzyıl Savaşları sırasında Fransız ordusuna katılmış ve İngilizlere karşı savaşmıştı.

Daha sonra onu esir alan İngilizler, Jeanne d'Arc'ın erkek giysileri giyip savaşan ve gaipten sesler duyan bir kâfir olduğunu öne sürerek, 19 yaşındayken yakarak öldürme kararı almışlardı.

(aa)
 
Top