Notu Gizle
Merhaba Ziyaretçi.
"Anlık Foto" adlı fotoğraf yarışması başladı. Yarışma anketine katılmak için BURAYA tıklayınız. Sizi ankette oy kullanmaya davet ediyoruz...

Jenerasyon Nedir? X ve Y Jenerasyonu Ne Demektir?

Konusu 'Türkçe Sözlük' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 17 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO
  Melek

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  58.059
  Beğenileri:
  4.691
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Bayan
  Meslek:
  Muhasebe
  Yer:
  ❤ Şehr-i İstanbul ❤
  Banka:
  2.042 ÇTL
  Jenerasyon Nedir? X ve Y Jenerasyonu Ne Demektir?

  Jenerasyon Nedir
  Kuşak ya da nesil anlamına gelen jenerasyon terimi eskiden insan topluluklarının oluşturduğu nesil olarak da tanımlanabilirken bugün jenerasyon terimini pek çok teknolojik alet için de kullanıldığı bilinmektedir. Bugün X ve Y jenerasyonu olarak kabul edilen nesiller mevcuttur.

  Jenerasyon X Nedir - Jenerasyon X Ne Demek
  Jenerasyon X 1960 yılı sonrasında doğan 1961-1981 yıllarını kapsayan nesli ifade etmektedir. X jenerasyonu ile birlikte gelen olaylara bakıldığında bu neslin geleneksel değerlere karşı çıkan bununla birlikte kitlesel medya ve teknolojiden etkilenen bir nesil olarak kabul edilmiştir. Genel olarak bakıldığında bu jenerasyon günümüz iş nüfusunun büyük bir kısmını kaplamaktadır.

  Jenerasyon Y Nedir - Jenerasyon Y Ne Demek
  Millenials olarak da adlandırılan 1970 sonları ve 21. Yüzyılın ilk yılları arasında doğan nesli tanımlamakla birlikte bu nesil Türkiye nüfusunun yaklaşık olarak dörtte birlik kısmına tekabül etmektedir. Y jenerasyonu adını İngilizcede bulunan Why kelimesinden almakla birlikte bu adın anlamı da oldukça yüklüdür. Çünkü Y jenerasyonu sorgulayan ve yaptığı sorgulamalardan ötürü adını İngilizcedeki ‘Why’ yani ‘Niçin’ kelimesinden almıştır.

  Genel olarak jenerasyonlar arasında büyük farklılıklar yaşanmaktadır ve bu farklılıklar ailelerde görüldüğü gibi bu durumun yansıması sıklıkla iş hayatında da karşınıza çıkmaktadır. X jenerasyonu genellikle fikre saygı duymaktan ziyade kendi görüşüne saygı duyulmasını beklerken Y jenerasyonu farklılıklara saygıdan ötürü X jenerasyonundan ayrılmaktadır. Ayrıca Y jenerasyonu sosyal sorumluluk, özgüven ve hedefe odaklanma açısında da farklılıklar göstermektedir. Genel toplum yapısına göre değerlendirildiğinde de Y toplumu eğitim açısından en fazla eğitime sahip olan toplum olmakla birlikte teknoloji ve değişimle en çok iç içe olan nesil olarak da karşınıza çıkmaktadır. Y jenerasyonu değişime hızla ayak uydurmayı başaran bir nesildir. Bununla birlikte rahatlığa da düşkün olan bu jenerasyon her alanda esneklik isteyen bir jenerasyon olarak da görülmektedir. Çalışma hayatında farkları daha da beliren Y jenerasyonu iletişim ve iş birliğinde güçlü bağlar kurmakla birlikte taktir edilmeyi de oldukça seven bir nesildir. Ayrıca Y nesli çalışma hayatında geri bildirim konusunda oldukça başarılı bir nesildir.
   

Sayfayı Paylaş