1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Jeolojik zamanlar

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve -araz- tarafından 4 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. -araz-

  -araz- EYVALLAH... V.I.P

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesajlar:
  5.460
  Beğenileri:
  1.536
  Ödül Puanları:
  7.230
  Banka:
  3.922 ÇTL
  Üzerinde yaşadığımız dünyamız günümüzdeki halini alana kadar 4.7 milyar yıl geçmiştir. Bu süreyi 24 saat olarak alırsak, insanoğlu 24'e 1 saniye kala Dünya sahnesindeki yerini almıştır. İnsanoğlunun bir tarihi olduğu gibi Dünya'mızın da bir tarihi vardır.
  Prekambrien: Yaklaşık 3,7 milyar yıl ile 600 milyon yıl öncesini kapsar. İlk denizler, Kanada, Grönland ve Norveç kıvrımları oluşmuştur. İlk bitkiler (su yosunları) ve tek hücreli canlılar bu dönemde ortaya çıkmıştır.
  Paleozoik: Yaklaşık 600 milyon yıl ile 250 milyon yıl öncesini kapsar. Bu zamanın başlarında iklim soğuktur, ama genel olarak nemli ve ılımandır. Kuzey Yarım Küre'de karalar oluşmuş ve şiddetli volkanizma vardır. İlk sürüngenler, böcekler, balıklar, kafadan bacaklılar ortaya çıkmıştır. Su yosunları gelişmiş, eğrelti otu ve kozalaklı bitkiler ortaya çıkmıştır. Nemlilik ve yağış nedeniyle gür bitki toplulukları yetişmiştir. Bu bitkiler taş kömürü yataklarını oluşturmuştur.
  Mezozoik: Yaklaşık 250 milyon yıl ile 65 milyon yıl öncesini kapsar. Genel olarak sıcak iklimler etkilidir. Volkanizma faaliyetleri zayıftır. And ve Alp dağlarının ilk kıvrımları oluşmaya başlamıştır. Yerkabuğu kırıklarla parçalanmış, kıtalar yer değiştirmeye başlamıştır. Kabuklu deniz hayvanları, büyük sürüngenler ve dinozorların egemen olduğu bir dönemdir. Tohumlu bitkiler karalarda yayılmaya başlamıştır.
  Neozoik: Yaklaşık 65 milyon yıl ile günümüze kadar olan dönemi kapsar. Genel olarak sıcak ve yağışlı iklimler etkilidir. Volkanizma şiddetlidir. Alp dağları ve başlıca dağ sıraları oluşmuştur. Kıtaların yer değiştirmesi devam etmiş, günümüzdeki şeklini almaya başlamıştır. Atlas ve Hint okyanusları ortaya çıkmıştır. Egeit karası çökmüş, Ege Denizi belirmiştir. Linyit, petrol, tuz yatakları oluşmuştur. Dinozorlar ortadan kalkmış, sürüngenler küçülmüş, memeliler ve kuşlar gelişmiştir. Tohumlu bitkiler yaygınlaşmaya ve çeşitlenmeye başlamıştır.
  Neozoikte Buzul Çağı (Pleistosen) ve Buzul Sonrası (Holosen) dönemler yaşanmıştır.
  Buzul Çağı'nda buzullar genişlemiş, Kuzey Amerika'nın büyük bölümü, Batı Avrupa ve İskandinavya yarım adası tümüyle buzullar altında kalmıştır. Deniz seviyesi düşmüştür. Günümüz hayvanlarının çoğu ortaya çıkmıştır. Devrin sonuna doğru insan var olmuştur.
  Buzul Sonrası 11 bin yıldan bu tarafa süregelen devirdir. Sıcaklık değerleri artmış, günümüz iklim koşulları belirmiştir. Buzullar kutuplara çekilmiş deniz seviyesi yükselmiştir. Buzul çağında, akarsu vadisi olan İstanbul ve Çanakkale boğazları deniz seviyesindeki yükselme sonucu Akdeniz ve Karadeniz'i birbirine bağlayan su geçitleri halini almıştır. Anadolu karası tümden yükselmiştir.​
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  779
 2. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  4.114
 3. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.209
 4. Hazangülü
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  546
 5. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.313
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş