1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Jimnastik Nedir - Jimnastik Dalları

Konusu 'Diğer Spor Dalları' forumundadır ve Suskun tarafından 16 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  Jimnastik Nedir - Jimnastik Dalları

  Jimnastik bedeni fiziksel yapısını düzeltme ve geliştirme amacıyla düzenli hareket ettirme sanatıdır. Bedeni çevikleştirmek ve güçlendirmek için yapılan alıştırmaların tümü idman ve kültürfizik hareketleri jimnastiğin kapsamına girer. Bu disiplin; erkeklerde yer alıştırmaları barparalel barfiks halka ve kulplu beygir; kadınlarda yer alıştırmaları türdeş olmayan çubuklar barfiks denge kalası alıştırmalarını içerir.

  İyileştirme ve öğrenme amaçları güden tıbbi jimnastik ve eğitim jimnastiğiyse sanattan çok bilim ulamı içinde sayılmaktadır.


  İnsanın fiziksel ve ahlaki yetilerini eğitmek fiziksel ve ruhsal verimini artırmak amacıyla beden çalışmalarından yararlanan "fiziksel eğitim" jimnastikten ayrı bir daldır. Jimnastik Nedir ve Tanımı Jimnastik vücudu fiziksel yapısını düzeltme ve geliştirme amacıyla düzenli hareket ettirme sanatı Vücudu çevikleştirmek ve güçlendirmek için yapılan alıştırmaların tümü idman kültürfizik Erkeklerde yer alıştırmaları barparalel barfiks halkalar ve kulplu beygir; kadınlarda yer alıştırmaları eşit olmayan çubuklar barfiks denge kalası alıştırmalarını içeren yarışma disiplini
  İyileştirme ve öğrenme amaçları güden tıbbi jimnastik ve eğitim jimnastiğiyse sanat olmaktan çıkıp bilim sayılmaktadır  İnsanın fizik ve moral yetilerini eğitmek fiziksel ve ruhsal verimini arttırmak amacıyla beden çalışmalarından yararlanan "fiziksel eğitim" jimnastikten ayrı bir daldır
  .
  Jimnastik Bölümleri

  Artistik jimnastik-Aletli ya da aletsiz jimnastik -Artistik jimnastik -Modern ritmik jimnastik -Atletizm öncesi jimnastik -Cambazlık jimnastiği -Düzeltici jimnastik -Eğitici Jimnastik  Jimnastik Jimnastiğin branşları


  A.Artistik Jimnastik Ülkemizdeki eski adı Aletli jimnastiktir Sanatsal ya da sanat jimnastiği anlamına gelir. Erkekler 6 alette yarışır. Bunlar şu aletlerdir - Yer kulplu beygir halkaatlama beygiriparalelbarfiks bayanlar 5 alette yarışır. - Atlama beygiri kız paraleli denge yer asimetrik paralel


  B.Ritmik Jimnastik İsveç kökenli bir spordur Oyunculuk bale müzik ve pandomin ile birlikte yapılır Sadece bayanların yaptığı bir branştır. 1983'te Olimpiyatlara dahil edilen Ritmik Jimnastiğin kendine özgkuralları ve puanlama sistemi vardır Türkiye'de 1982 yılında başlayan Ritmik Jimnastik bir yarışma dalı olarak yenidir. Yalnız bayanların yarıştığı branştır Artistik jimnastikte Aletler sabit olmasına karşın ritmik jimnastikte taşınabilir aletler kullanılmaktadır. Bunlar; çember top kurdele ip lobuttur Her yıl bunların bir tanesinin kullanımı iptal edilir

  C.Genel Jimnastik Şu anda gösteri amaçlı yapılmakta olan bu branşta her ülke kendi yarışma kurallarını belirlemektedir Genel jimnastik müzik eşliğinde serbest spor giysileri ve taşınabilir her türlaracın kullanılabileceği içerisinde dans çeşitli jimnastik hareketleri olan hatta belli bir temayı işleyen ve estetik görünümağır basan bir grup jimnastiğidir Gruplar yalnız bay yalnız bayan olabileceği gibi karma da olabilir Her alette serbest ve zorunlu hareketler vardır Zorunlu hareketler önceden belirlenmiş hareketlerdir Serbest hareketler jimnastikçilerin kendilerinin düzenledikleri hareketlerdir ve yarışmacıların en başarılı yönlerini gösterebilmek amacını taşırlar.

  Erkekler Yer Hareketleri Halı ya da özel Plastik bir madde ile kaplanmış 12 x12 m'lik bir alanda yapılır. Hareket serisi en az 50 enç çok 70 sn'dir. Hareketler bütün zemine yayılmak zorundadır ve uyum içinde olmalıdır. Atlama Beygiri: 135 m yükseklikte 160 m uzunlukta bir alettir. Atlayışta yükseliş sağlamak amacıyla sıçrama tahtası kullanılır.


  1-Erkekler (Uzun beygirden)  2-Bayanlar (Yan beygirden) atlar Koşu pistinin boyu 20 m'yi geçmez.


  Paralel Yerden 1.75 m yükseklikte genişliği isteğe göre ayarlanabilen birbirine paralel esnek iki çubuktan (bar) oluşur.


  Kulplu Beygir Atlama beygirine benzer. Ancak bunun üzerinde iki kulp vardır. Kulplar 41-44 cm mesafededir. Kulpların üstünün yerden yüksekliği 1.22 m'dir. Halka: Yukarıdan sarkan tellere asılı yerden 2.55 m yükseklikte ve 13 cm çapında serbestçe sallanan iki halkadan oluşur. Jimnastikte en fazla kuvvet gerektiren branştır.


  Barfiks Çelikten yapılmış olup yerden 2.55 m yükseklikte direkler üzerinde yerleştirilmiş 2.40 m uzunluğunda bir bardan oluşur.


  Bayanlar Atlama Beygiri Yerden yüksekliği 1.10 m'dir. Erkeklerin aksine yan olarak kullanılır. Yarışma 1 A Zorunlu Seridir ve bir atlayış yapılır. Yarışma 1 B Serbest seridir ve iki atlayış yapılır.


  Paralel 2.40 m uzunlukta birbirlerine paralel barlardan oluşur. Bunlardan alt bar 155 -160 cm üst bar 225-235 cm bar açıklığı ise 90- 140 cm arasındadır. Paralel serisi en az 10 değer bölümü en az üç bar değişikliği en az bir yön değişikliği içerir.
  Denge Yerden yüksekliği 1.10 m uzunluğu 5 m genişliği 10 cm'dir. Seri süresi 1.10'dan az 1.30 sn'den fazla olamaz.
  Yer 12 x12 m'lik yer minderinde yapılır. Seri süresi 1.10'dan az 1.30 sn'den çok olamaz


  Vikipedi özgür ansiklopedi
   
 2. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  [​IMG]
  Jimnastik -Jimnastik Dalları

  * Jimnastik
  * Yer hareketleri
  * Bar Dalları
  * Kulplu Beygir
  * Halka
  * Denge Aleti
  * Atlama
  * Ritmik Jimnastik
  * Trambolin
  * Spor Akrobasi
  * Spor Aerobik
  * Halter
  * Ağırlık Kaldırma


   
 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Ziyaretçi

  jimlastik ve bar dalları
   

Sayfayı Paylaş