Joseph von Fraunhofer

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1

Joseph von Fraunhofer
(Josef von Fraunhofer)
(6 Mart, 1787 – 7 Haziran, 1826),
Alman optikçi.

1814 yılında tayfölçeri icat etmesiyle, Fraunhofer, Güneş tayfında 574 karanlık çizgi gözlemler. Daha sonra, 1859 yılında Kirchhoff ve Bunsen tarafından gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda bu çizgilerin Güneş'in soğurma çizgileri olduğu gösterilir, ve onun adına Fraunhofer çizgileri olarak adlandırılırlar.


Güneş'in soğurma çizgileri

Tayf çizgisiTayf çizgisi, görsel tayfta yer alan, ve ışıközü fazlası veya eksikliğinden kaynaklanan parlak veya karanlık çizgidir.

Tayf çizgileri bir nicem dizgesi (kuantum sistemi) ile tek bir önelciğin (proton) etkileşim sonucudur. Önelcik dizgenin erke durumunu değiştirmeye yetecek erkeye sahip olduğunda, ışıközü soğurulmaktadır. Ardından ise ışıközü tekrar salınır. Gazın geometrisine, ışıközünün kaynağına ve gözlemciye göre, salma veya soğurma çizgisi üretilir. Gaz, ışıközü kaynağı ile gözlemci arasından yer alıyorsa, ışık yeğinliğinde düşüklük gözlemlenir ve sonucu soğurma çizgisidir. Diğer yandan, eğer gözlemci gazı görebiliyor ancak ışıközü kaynağını göremiyorsa, o zaman gözlemci sadece tekrar salınan ışıközlerini gözlemleyebilir, ve dolayısıyla sonuç salma çizgisidir.
 

Benzer konular

Top