1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Jules Verne

Konusu 'Yazar / Şair' forumundadır ve e-PaCk tarafından 24 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. e-PaCk

  e-PaCk Forum Gururu

  Katılım:
  12 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.477
  Beğenileri:
  46
  Ödül Puanları:
  1.880
  Banka:
  1.702 ÇTL
  Bilim-kurgunun babası: Jules Verne

  Hakikate uymayan şeylerden bahsedeceğim size. Ama bir gün gelecek bütün bunlar gerçekleşecek. Düşünme yeteneği olanların düşüncelerini ileride başkaları gerçekleştirebilirler."
  JULES VERNE Jules Verne, sahip olduğu eşsiz hayalgücüyle kendisinden sonra gelen kuşakların düşünce yapısını değiştirdi.

  Jules Verne, uçağı ve denizaltıyı icat edilmelerinden yıllarca önce düşünmüş ve günümüzdeki şekillerine yakın bir buluşla tarifini yaparak okuyucusunu havada, karada, denizde ve toprak altında seyahat ettirmiştir.

  1862'de Paris'te Jakob Sokağı 18 numarada bulunan kitapçı dükkanının sahibi Mösyö Hetzel, kıymetli halılarla döşeli mağazasında başında takkesi ve sırtındaki mavi gömleğiyle uyukluyordu.

  Bu sırada dükkana bir adam girdi. Adam, gözlerini açmaya çalışan Hetzel'e hafifçe seslendikten sonra elindeki kağıt tomarını önüne doğru uzattı. Hetzel, yazılı kağıtları gözden geçirirken adam endişeli gözlerle bekledi. Belki de yazdıklarının kabul edilmeyeceğini sanıyordu.

  Kitapçı sonunda başını kağıtlardan kaldırdı ve adama "Pekala... Onbeş gün sonra bir uğrayın"

  Dükkandan çıkarken sevindiği gözlerinden anlaşılan adam sonradan ünü dünyayı saracak olan roman yazarı Jules Verne'den başkası değildi. İşin doğrusu yazılarının kabul edilmesini hiç beklemiyordu. Daha önce başvurduğu 15 yayınevinden de olumsuz cevap almıştı. Hetzel de Verne'i reddetseydi yazılı kağıtları yırtıp atmaya karar vermişti.

  Balonla yapılacak bir seyahate büyük ilgi duyan yakın arkadaşı fotoğrafçı Nadar'dan esinlenen Jules Verne, kitabında Afrika Kıtası üzerinde yapılacak böyle bir seyahatin imkan ve şartlarını ele alarak inceliyordu. Hetzel acaba bunun önemini anlayabilecek miydi?

  Jules Verne'in Balonla Beş Hafta isimli ilk kitabı kısa bir süre sonra basılarak piyasaya çıktı. Romanın kahramanı olan Doktor Samuel adındaki cesur havacı, Güney Afrika'nın henüz keşfedilmemiş bölgelerinde çeşitli maceralara atlıyor, balonla çöle zorunlu iniş yapıyor, balon sepeti kaybolunca Fransız askerleri tarafından kurtarılıyordu. Olağanüstü bir ilgi gören kitap kısa zamanda o günlerin satış rekorlarını kırdı.

  Kitapta Afrika Kıtası hakkında verilen bilgiler, bu bilinmeyen topraklar üzerinde daha sonra yapılacak olan keşiflere de dayanak olacaktı. Tüm Fransızlar kitaba dört elle sarıldı. Romanın başarısı ülke sınırlarını aştı ve bir çok dile çevrildi.

  HAYALPEREST VE MACERACI BİR GENÇLİK DÖNEMİ

  Jules Verne 8 Şubat 1828'de Fransa'nın Nantes kentinde dünyaya geldi. Gençliğinde Antiller'e giden büyük gemileri takip eder, rüzgarla şişen yelkenlerin manzarası Verne'in denizciliğe merakını arttırdı. Verne bir gün kimseye haber vermeden 'Coralie' adlı gemiye binerek sefere çıktı. Amacı, kız arkadaşına mercan bir gerdanlık getirmek olan Jules Verne, babası tarafından Paimboeuf'da yakalanınca iyi bir dayak yemekten kurtulamadı.

  Hukuk eğitimi alması için ailesi tarafından alelacele Paris'e gönderildi. Ancak bundan mutlu olmadı. O, hayatını yazarak kazanmak istiyordu. İlk denemeleri ve daha sonra yazdığı birkaç tiyatro eseri başarısız oldu. Pansiyon hayatı da kötüydü, akşam yemekleri bir parça ekmek ile bir bardak süt oluyordu genellikle. Buna rağmen neşesini kaybetmeyen Jules Verne, hayata, herşeye, lime lime olmuş gömleğine bile gülüyordu. Bir mektubunda annesine şöyle yazdı: "Burada kadınlar şallarını ipek saçaklarla süslerken ben ancak ayıbımı örtecek kadar giyinebiliyorum."

  Ayakkabı ve çorapları için de şöyle yazıyordu: "Bir örümcek ağı halini alan çoraplarımın ipliklerinde bir su aygırı rahatça durabilir. Ben bu çıplak realiteye hiç aldırmıyorum, ayaklarımla boşluğu çiğneyip geçiyorum."

  Jules Verne sefil hayatına rağmen gülüp eğlenebiliyordu. Bir tiyatroda çalışıyor, karşılığında 100 Frank kazanıyordu. Boş zamanlarında Ulusal Kütüphane'de bilimsel kitaplar okuyordu.

  YAZARLIK KARİYERİ ONU EN TEPELERE TAŞIDI

  Jules Verne'nin ikinci kitabı "Kaptan Hatteras'ın Maceraları" adıyla yayınlandı. Verne daha sonra yer altı bilimiyle uğraşmaya başladı. 'Dünyadan Aya' ve 'Ay Etrafında' adlı kitaplarındaki bilimsel araştırmalara profesör olan bir arkadaşı da yardım etmişti.

  Yazar, Amiens şehrince kuleli, lüks bir eve yerleşti. Merdiven altında küçük bir yeri kendisine çalışma odası yaptı. Tüm eşyası bir yazı masası, bir koltuk ve iskemleden ibaret olan Verne, ısınmak için de gaz sobasını yanından ayırmıyordu.

  Ünü gittikçe artan Jules Verne'in 'Kaptan Grant' adlı kitabı çıktığı gün kapışıldı. '80 Günde Devrialem' adlı kitabı ise yazarı zirveye çıkardı. Gazeteler, kitabı yayıncı Hetzel'den önce yaynlamak için Verne'e telgraf üstüne telgraf çekiyorlardı.

  Ancak bu dahi yazar 1886 yılının Mart ayında bir kaza kurşunu sonucu ayağından yaralandı. Açılan derin yaraya ameliyat ile müdahale edildiyse de tam iyileşemeyince Jules Verne hayat sevincini kaybetti. Bütün dünyayı dolaştığı yatını sattı. Amiens'e yerleşti. Dostlarına "Çalışamadığım zamanlar yaşamamış ve ölü gibiyim" diyordu.

  Yıllar sonra Jules Verne'in gözleri görmez, kulakları duymaz oldu. Karakteri de değişmiş, hırçınlaşmıştı. Şeker hastalığından dolayı sık sık kriz geçiriyordu. Karısına "Bir kriz daha gelirse doktordan önce rahibi çağır" dedi.

  24 Mart 1905 Cuma günü hayatını kaybeden yazar, ölümünden çok uzun yıllar sonra bile hayalgücüyle pek çok insana ilham kaynağı olmaya devam edecekti.
   
 2. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.960 ÇTL
  Jules Verne

  Jules Gabriel Verne (Jül Gabriel Vern), Fransız bilim kurgu yazarı (8 Şubat 1828 - 24 Mart 1905).

  Fransa'nın Nantes şehrinde doğdu, yazmaya 1850 yılında başladı. İlk yazdığı eserler tiyatro oyunlarıydı. Balonla Beş Hafta adlı romanı ile büyük ün kazandı. Yazar birçok icatı önceden tahmin ettiği için "bilim falcısı" lakabı ile anılır. Denizaltı, uzay yolculuğu, oksijen tüpü gibi onun zamanında olmayan birçok olayı öngördü. İnatçı Keraban adlı romanında Osmanlı İmparatorluğunu ve Türk insanını anlattı. Kitaplarında öngördüğü icatlara genelde onun kullandığı isimler verilmiştir. Jules Verne eserleri, dünyada başka dillere en çok çevrilmiş yazardır. Eserleri 148 dile çevrilmiştir.Aynı zamanda da bilim insanı olarak anılır. Jules Verne öldüğünde, ardında yayımlanmamış 6 [​IMG]roman bırakmıştı. Oğlu Michael Verne, yayımcının isteği üzerine, dönemin gereklerine uydurmak için bu kitaplarda çeşitli değişiklikler yaptı. Fakat yapılan hata anlaşılınca, yeniden Jules Verne'in yazdığı orijinal metinlere dönüş yapıldı ve bu romanlardan Altın Yanardağı ve Wilhelm Storitz'in Esrarı (İthaki Yayınları, 2002) Fransa'da 1995 ve 1996 yıllarında basıldı. Daha sonra Macellanya TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları arasında 2002'de basıldı. Güzel Sarı Tuna ile Meteor Avı romanları da TÜBİTAK tarafından yayımlandı. Bu beş romandan önce, Jules Verne öldükten çok kısa bir süre sonra basılmış bir kitabı daha bulunuyor: Dünyanın Ucundaki Fener (1905).

  En çok bilinen eserleri aşağıda sıralanmıştır.

  * Seksen Günde Devr-i Âlem (1872)
  * Denizler Altında 20.000 Fersah (1873)
  * İnatçı Keraban (1882)
  * Michael Strogoff (1876)
  * İki Yıl Okul Tatili (1886-1887)
  * Aya Yolculuk (1865)
  * Kip Kardeşler
  * Doktor Ox'un Deneyi
  * Dünyanın Ucundaki Fener
  * Bir Piyango Bileti
  * Meteor avı (1901)
  * Altın Yanardağ
  * Macellanya
  * Gezgin Cambazlar
  * Deniz Yılanı
  * Kahraman Fenerciler
  * 15 yaşında bir kaptan
  * Dünyanın hakimi
  * Yüzen şehir
  * Bir gazetecinin yolculuk notları
  * Balonla Beş Hafta
  * Dünyanın Merkezine Yolculuk
  * Kaptan Grant'ın Çocukları
  * Karpatlar Şatosu
  * Esrarlı Ada
  * Kaptan Hatteras`ın Maceraları
  * 20. yüzılda paris
  * ALBATROS
  * Denizde Bulunan Çocuk (1885)
  * Livonya'da Bir Dram[/B]
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 15 Mayıs 2016
 3. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.367
  Beğenileri:
  8.810
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  18.092 ÇTL
  Bugünün anlam ve önemi ile ilgili olarak (Jules Verne'in doğum günü anısına) Google logosunu değiştirmiş...

  [​IMG]

  Resmin altındaki şekiller için güzel bir JS hazırlanmış ve google anasayfasında hareket ettirilebiliyor.
   
 4. ÇağanCan

  ÇağanCan Aktif

  Katılım:
  2 Kasım 2012
  Mesajlar:
  327
  Beğenileri:
  92
  Ödül Puanları:
  830
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Turizm
  Yer:
  Ankara-Antalya
  Banka:
  331 ÇTL
  Bilimkurgu türünün "babası" olarak tanınan Fransız yazar Jules Verne, Fransa'nın Nantes kentinde doğdu. Oyun ve öykü yazmaya başlamadan önce Paris'te hukuk öğrenimi gördü.

  19. yüzyılın ikinci yansında, bilimsel gelişmelerin ve buluşların hız kazandığı bir dönemde yaşadı. Bu buluşlar ve kuramlar, Jules Verne'in engin bir düş gücüne dayanarak kaleme aldığı, o güne kadar benzeri görülmemiş ilginç ve heyecan dolu bir dizi romanın temelini oluşturdu.

  1863'te bir dergide 'Balonla Beş Hafta' (Cinq Semaines en ballon) adlı ilk öyküsü yayımlandı. Büyük bir ilgi toplayan bu öyküyü, bilimsel öngörülere dayanan birçok serüven öyküsü izledi.

  Pek çok dile çevrilen Jules Verne'in romanlarının birçoğu Türkçe'de de yayımlanmıştır. Bunlardan 'Dünyanın Merkezine Seyahat' (Voyage au centre de la Terre; 1864) bir yanardağın ağzından giren, biri bilim adamı, üç kişinin olağanüstü serüvenlerini konu alır.

  'Ay'a Seyahat'te (De la Terre â la Lune; 1865) iki Amerikalı ve bir Fransız'ın dev bir topun attığı merminin içinde giriştikleri uzay yolculuğu, neredeyse geleceği görmüşçesine anlatılır. Aynı şey 'Ayın Etrafında' (Autour de la Lune; 1870) için de geçerlidir.

  'Deniz Altında Yirmi Bin Fersah' (Vingt Mille Lieues sous les mers; 1870), Kaptan Nemo'nun Nautilus adlı denizaltısıyla yaptığı yolculuğun öyküsüdür. Denizaltı ve oksijen tüpünün henüz bilinmediği bir dönemde, okyanus diplerinde geçen bu düş ürünü öyküde, gelecekteki bilimsel gelişmelerin birçoğu en ince ayrıntısıyla öngörülmüştür.

  Jules Verne'in günümüzde de en çok sevilen yapıtlarından biri olan 'Seksen Günde Devriâlem' (le Tour du monde en quatre-vingts jours; 1873) ise 80 günde dünyanın çevresini dolaşabileceği yolunda bahse giren bir İngiliz'in maceralarla geçen yolculuğunu dile getirir.

  Jules Verne'in 'Dünyanın Merkezine Seyahat' (Voyage au centre de la Terre; 1864) ve 'Seksen Günde Devriâlem' (1965) gibi bazı romanları sinemaya da uyarlanmıştır.

  Verne'in öyküleri düşsel bir kurguya dayanmakla birlikte, öyküye kattığı gerçekçi ayrıntılar bunlara inandırıcılık kazandırmış ve özenle yer verdiği bu ayrıntılar zengin bir düş gücüyle işlenmiştir.

  Eserleri

  • Seksen Günde Devr-i Âlem
  • Dünyanın Merkezine Yolculuk
  • Denizler Altında Yirmi Bin Fersah
  • İnatçı Keraban
  • Michael Strogoff
  • İki Yıl Okul Tatili
  • Aya Yolculuk
  • Kip Kardeşler
  • Doktor Ox'un Deneyi
  • Dünyanın Ucundaki Fener
  • Bir Piyango Bileti
  • Meteor Avı (1901)
  • Altın Yanardağ
  • Macellanya
  • Gezgin Cambazlar
  • Deniz Yılanı
  • Kahraman Fenerciler
  • 15 Yaşında Bir Kaptan
  • Dünyanın hakimi
  • Yüzen şehir
  • Bir Gazetecinin Yolculuk Notları
  • Balonla Beş Hafta
  • Kaptan Grant'ın Çocukları
  • Karpatlar Şatosu
  • Esrarlı Ada
  • Güzel Sarı Tuna
   
Benzer Konular
 1. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  874
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş