Kabağın Faydaları

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,024
Beğeniler
6,468
Şehir
Seattle.
#1

Kabak, genelin bakışıyla bitki olarak algılanmakta olmasına rağmen, tohum içerdiği için meyve olarak kabul edilmektedir. Kabak, Cucurbitaceae ailesinin dört çeşidinden birine aittir. Kabak, kalın bir kabukla içerisindeki naif yapısı korunmaktadır. Meksika ve Orta Amerika’da yaklaşık 7500 yıl önce keşfedildiği iddia edilmektedir. Yaz aylarında çıkan kabak, genelde pişirilerek tüketilir.


100 gramlık kabak ortalama, 45 kcal enerji içermektedir. A,C,E,K vitaminlerini içeren kabak,magnezyum, demir, bakır başta olmak üzere mineraller açısından zengin sayılmaktadır. Aynı şekilde karonten alfa, karoten beta açısından da zengin sayılır.

Meyveleri bol lifli bir bitki olan kabak, bağırsakları tembel olanlar için tercih edilmesi gereken yiyeceklerdendir. Kabak potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir gibi madensel elementler içerir.Kabağın Sağlığa Faydaları

Kabağın içerdiği vitamin, mineral ve besinlerin sağlık açısından bir çok faydası vardır. Kabak kilo vermek isteyenler için tercih edilen besinlerin başında gelir, çünkü zayıflamayı kolaylaştırır. Kalp sağlığına faydalı olan kabak, kanseri önleyici özelliği vardır. Kabak göz sağlığını korurken, sindirim sistemine iyi gelir, özellikle prostat kanserinin engellenmesine yardımcı olabilir. Şimdi kabağın faydalarına detaylı olarak bakalım.

Kalp Sağlığını Korur
Az miktarda yağ içeren kabak, neredeyse kolesterol içermediğinden dolayı, kalp sağlığı için faydalıdır. Bunun yanında kalp krizi, felç gibi ciddi zağlık sorunlarına yakalanma riskini düşüren magnezyum içerir. Potasyum, magnezyum ve C vitamini içermesi yüksek kan basıncı seviyesini sağlıklı düzeylerde tutmasına yardımcı olur.Zayıflamayı Kolaylaştırır
İçerdiği yağın düşük seviyede olması, kalorisinin az olması kabağın kilo vermeyi kolaylaştırmasına yardımcı oluyor. Kilo vermek isteyenler hic düşünmeden diyetlerine kabağı alabilirler.

Kabak Kanseri Önler

Kabak, serbest radikalleri önleyen antioksidanlar açısından zengindir. Beta karoteni içermesi, kansere neden olan kimyasal kirlenmenin bünyede oluşmasına izin vermez. C vitamini içerdiği için ağız ve akciğer kanserini engelleyebilir.Kemik Sağlığını Kabak Korur
Kabak, omurganin mineral yoğunluğunu arttırarak kemik sağlığının korunmasına katkıda bulunur. Kabağın içerdiği magnezyum aynı zamanda eklem sorunlarına yakalanma riskini azaltmaktadır. Kabakta bulunan demir, çinko, fosfor gibi mineraller bir kemik hastalığı olan osteoporoza karşı koruma sağlar.

Göz Sağlığını Korur
Kabak, beta karoten ve luteini yüksek miktarda içerir. Lutein, körlüğe yol açan katarakt ve makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarını önlemede önemli rol oynar. Bir fincan kabak, yaklaşık 135 miligram beta karoten ve 2400 mikrogram lutein içerir.

Kolon Sağlığını Korur
Lifleri bol miktarda içeren kabak, kolon sağlığını korur. Vücutta toksinlerin atılmasına yardımcı olarak kabızlığın önlenmesini sağlar.

Prostata Faydalıdır
Kabak, iyi huylu prostat hipertrofisi ya da BPH olarak adlandırılan bir durum olan semptomlarının hafifletilmesinde etkilidir. Bu hastalık idrar ve cinsel fonksiyonların sağlıklı şekilde devam etmesini engeller.

Manganez açısından zengin olan kabak, özellikle kadınlarda stresten kaynaklanan kramp ağrılarının hafiflemesini sağlar. Özellikle bal kabağı tüketimi magnezyum alımını arttırarak ruh ve stresten kaynaklanan kas kramplarının azalmasına yardımcı olur.

Bağışıklığı Arttırır
C vitamini açısından zengin olduğu için soğuk algınlıkları ve alerjilere karşı bağışıklığı arttırır.Sindirim sistemi için faydalı olan lifler açısından zengin olduğundan dolayı,sindirim sistemi sağlığını korur.
Kabağın Diğer Faydaları


A vitamini ve beta karoten içerdiğinden dolayı etkili antioksidan özelliği olan kabak, cilt sağlığını korur.
Zararlı UV ışınlarının zilde verdiği zararları giderebilir.
Kabak, serbest radikallerle savaşarak cildin yaşlanmasını yavaşlatır, yaşlanmadan kaynaklanan çizgilere engel olur.
Kabak aynı zamanda saç sağlığı için faydalıdır, kepek sorununu giderir, saç dökülmesine engel olabilir, toksinleri temizleyerek saç sağlığını tehdit eden unsurları ortadan kaldırır.
Kabak saç kırılmalarını önleyebilir.
Potasyum açısından zengin olan kabak, sıvılarda mineral dengesini korur, kaslara enerji sağlar.
Manganez açısından zengin olduğundan dolayı, yağ ve glikoz seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur.
Yüksek kan basıncını sorunlarını giderebilir, kan inceltici etkisinden dolayı kabak kalp sağlığına katkıda bulunur.
Kabak çekirdeği yüksek besin değeri içerir, özellikle beyin sağlığının korunmasına yardımcı olur.
Kabak çekirdeği aynı zamanda sindirim sistemi sağlığının korunmasına yardımcı olan besinler içerir.
Kabak çekirdeği yağı, kolesterole iyi gelir. Kabak çekirdeği yapının içerdiği besinler hücre sağlığını korur.
Kabak çekirdeği yağının diğer faydası uykusuzluk sorunlarını gideriyor olmasıdır.
Etkili antioksidan olduğundan dolayı, kabak çekirdeği yağı şişkinliği azaltır, bağırsakları temizler.
Kabak çekirdeği yağı saç bakımında da yaygın olarak kullanılır, saçları temizler.
Kabak çekirdeği yağı aynı zamanda cilt sağlığına faydalıdır, cilt sağlığını korur.


Alıntıdır.

 

Katip

Özel Üye
Özel üye
Katılım
31 Ags 2013
Mesajlar
2,373
Beğeniler
2,518
Şehir
Uzaklarda ...
#5
Balkabağından değil mi? Şahsen çok severim. Ama ben biraz yanık seviyorum, öylede yapan yok. :) -Ah babaannem iyiki varsın, rabbim benim ömrümden alsın sana versin.-
Bir kaç yıl önce bir dostum bal kabağı tatlısını getirmişti hala tadı damağımda :)
Rabbim babaannene sağlıklı ömürler versin Papatya, lakin gencin acısını Allah ım kimseye göstermesin uzun mutlu sağlıklı ömürler dilerim sana güzel dostum...
 

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,024
Beğeniler
6,468
Şehir
Seattle.
#6
Bir kaç yıl önce bir dostum bal kabağı tatlısını getirmişti hala tadı damağımda :)
Rabbim babaannene sağlıklı ömürler versin Papatya, lakin gencin acısını Allah ım kimseye göstermesin uzun mutlu sağlıklı ömürler dilerim sana güzel dostum...
Amin katip. Allah razı olsun. Güzel insanlara güzel ömürler versin Rabbim inşAllah.
 

nazenin

MiKRoSKoBiKCaNLı
Özel üye
Katılım
6 Mrt 2012
Mesajlar
7,345
Beğeniler
4,143
#8
Benim annemde hatayli kabak tatlısı da meşhurdur :) eline bal kabağı gecen getirir tatlı yap diye o yuzden evde hiç eksik olmaz nerdeyse :)
 

Benzer konular

Top