Kaç Bardak Yeşil Çay Felç Riskini Düşürüyor

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,415
Beğeniler
189
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1
Japon bilim insanlarının yaptığı araştırmada kahve ile çayın kombinasyonu sağlığa çok faydalı olduğu ortaya çıktı.

Eğer birileri size çay mı kahve mi istersiniz diye sorarsa her ikisini de diye rahatlıkla yanıt verebilirsiniz. Çünkü her iki içeceğin de felci önlemede önemli rol oynadığı oartaya çıktı. Bir kişinin günde bir bardak kahve içmesinin onun felç olma riskini yüzde 20 düşürdüğü belirtildi. Eğer bu kişi günde en az dört bardak yeşil çay içiyorsa aynı oranda riski düşürüyor.
Araştırmacılar 13 yıl boyunca sürekli çay ve kahve tüketen 84 bin Japon'u inceledi. Japonya Ulusal Serebral ve Kardiyovasküler Merkezi'nden Dr. Yoshihiro Kokubo çay ve kahvenini etkilerini analiz eden ilk kez bu genişlikte bir araştırma yapıldığına dikkat çekiyor.
Kokuba "Küçük bir şey yaparak hayat tarzında olumlu değişiklikler gerçekleştirebilirsiniz. Beslenme alışanlıklarınıza yeşil çay eklerseniz felç olma riskinizi azaltmış olursunuz" dedi.
Amerikan Kalp Derneği'nin çıkardığı Stroke adlı dergide yayımlanan araştırmada çok miktarda kahve ve yeşil çayın felç riskini azalttığı ortaya çıktı. kaliteli yeşil çay ve kahve kombinasyonu felç riskini düşürmede birbirleriyle etkileşim etkisi yarattığı kaydedildi.
hatta düşük kalite yeşil çayın bile felce karşı koruma etkisi olduğu günde iki veya üç bardak içmenin yüzde 14 oranında yararı olduğu ifade edildi.
Katılımcılar 45 ile 74 yaş arasında kanserli olmayan kalp damar hastalıklarına rastlanmayan ve bütün bulguların yaş cinsiyet sigara içmek alkol tüketmek kilo ve egzersiz gibi yaşam tarzları da çalışmada dikkate alındı.
Yeşil çay tüketenlerin içmeyenlere göre daha fazla egzersiz yapmaya meyilli olduğu görüldü. Kahve içenler ise daha genç ve sigara ve egzersizlere daha yatkın.
Ancak araştırmada yeşil çayın felç riskine nasıl etki yaptığı açık değil. Bilim insanları içinde bulunan kateşin bileşenlerinin kan damarlarını koruyor olabileceğine inanıyor. Kahvenin içinde bulunan birçok kimyasal -kafein klorojenik asitler gibi- felç riskini azaltıyor ve tip-2 diyabet olma şansını azaltıyor.
Her iki içeceğin de kalp krizi riskini düşürdüğü de araştırmada belirtilen bir durum.
 
Top