KaDeR BiZi BaĞLaMıŞ Mı..??

sessiz gemi

Forum Tutkunu
Katılım
10 Ock 2009
Mesajlar
2,056
Beğeniler
30
Şehir
Ankara
#1

Pek çok insan kaderden şikayet eder. “Kaderin mahkumuyum.”, “Kader bizi bağlamış.” , “Kader utansın.” Gibi ifadelere hemen her yerde rastlamak mümkündür.
Evet insan kaderin mahkumudur. Fakat bu, kendi iradesiyle yaptığı fiillerde değil, erkek veya kadın olması, saçının rengi, boyunun uzun veya kısa olması gibi hususlardadır. İnsan kendi hür iradesiyle yaptığı fiillerde kaderin zorlamasıyla değil, bilerek isteyerek hareket etmektedir.
Bir zat değerli bir hoca efendiye der ki: “Hocam benim kaderimde namaz kılmamak var”. Hoca efendi çeşmeyi gösterir ve der : “ Kollarını sıvayıp şu çeşmede abdest al. Sonra şurada iki rekat namaz kıl. O zaman kaderinde namaz kılmak olacak.”
Evet, Cuma günü ezan okunurken camiye koşanlarda aynı esnada meyhaneye doğru gidenler, kendi iradeleriyle bu işi yapmaktadır.
“Kader beni bağlamış” diyenlere biri bir tokat atsa veya eşyasını çalsa,” ne yapayım, benim kaderimde tokat yemek, soyulmak; onun kaderinde tokat atmak ve soymak varmış” dememeleri gösteriyor ki, bu inançlarında samimi değiller. Sırf ibadetten kaçmak, günahlara rahatça dalmak için böyle söylüyorlar.
Böyle kimselerin “ Kader utansın” demeleri, haddi aşmaktan başka bişi değildir..
Yüce Yaradan şöyle buyuruyor; “Biz insana doğru yol’u gösterdik. İster şükreder, isterse küfreder.” (insan, 3)
“Allah cennete davet ediyor.” (Bakara, 221)
Evet, cehenneme davet yok. Zira bu insan, cehennem için yaratılmamıştır. Fakat oraya gidenlerde olacaktır. Mesela devlet, okulları insanlar yetişsin diye açar. Fakat sınıfta kalanda olur, anarşistler de çıkar…
 
Top