Kadı Sıracüddin Urmevi

jeriko

Özel Üye
Özel üye
Katılım
4 Ksm 2008
Mesajlar
5,480
Beğeniler
57
Şehir
Anadolu (bu kadar ayrıntı iyi)
#1
Kadı Sıracüddin Urmevi (1198 - .... )

1198 yılında Azerbeycanın Urmiye şehrinde dünyaya gelen Kadı Sıracüddin Urmevi, Anadolu Selçuklularının ünlü alim ve kadılarındandır ve Künyesi Ebus-Senadır. İlk tahsilini memleketinde yapan Sıracüddin Ebüs-Sena, uzun yıllar Musul ve Şamda kalıp tahsilini ilerlettikten sonra Konyaya geldi ve Mevlana Celaleddin, Şeyh Sadreddin Konevi başta olmak üzere, zamanın büyük alimlerinin sohbetlerinde bulundu.

Kelam, mantık usul ve Şafii fıkhında üstaddır. Parlak bir ilim hayatı olan Sıracüddin Urmevi, pek çok talebe yetiştirdi ve sayısız eser verdi. İlmi kudretinden dolayı taht şehri olan Konya kadılığına, sonra Anadolu Selçuklu Devleti Kadl-kudatlığına getirildi. Karatay Medresesinin bani Celaleddin Karatayın vakıflarının vakfiyesini 1279 yılında Kadıl-kudat olarak o tastik eden Anadolu Selçuklu Devletinin hakim olduğu pek çok vilayette yapılan vakıfların vakfiyeleri, yine onun tastikini taşır.

Konyanın Karamanoğulları tarafından kuşatılması sırasında vermiş olduğu fetva ile, şehrin müdafaasında büyük hizmeti geçti ve halk onun vermiş olduğu fetva sayesinde yek vücud olarak Konyayı savundu.

Eserlerinden bazıları şunlardır.
1. Et-tahsilü Muhtasar-ı Mahsül
2. Şerhül-Vecizülil-Gazali,
3. Muhtasar-ı Şerh-is,
4. Süne Lil-Begavi,
5. Beyan-ül Hak
6. Metaliül-Envar İsimli tefsiri meşhurdur.

Hz. Mevlananın vefatında cenaze namazını kıldırmak üzere Şeyh Sadreddin-i Konevinin öne geçtiği sırada, üzüntüsünden bayılması üzerine, Mevlananın cenaze namazını bu zatın kıldırdığı rivayet edilir. Konya Musalla Kabristanında medfundur.
 

Benzer konular

Top