1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Kadılık Koca Oğlu Yegenek

Konusu 'Mitoloji' forumundadır ve jeriko tarafından 24 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. jeriko

  jeriko Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  4 Kasım 2008
  Mesajlar:
  5.262
  Beğenileri:
  53
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  657
  Yer:
  Anadolu (bu kadar ayrıntı iyi)
  Banka:
  1.124 ÇTL
  Kam Gön oğlu Han Bayındır yerinden kalkmıştı. Kara yerin üzerine ak otağını dikmişti. Alaca gölgeliği gök yüzüne yükselmişti. Bin yerde ipek halıcığı döşenmişti. İç Oğuz, Dış Oğuz beyleri sohbete toplanmıştı. Yeme içme idi.

  Kazılık Koca derlerdi bir kişi var idi. Bayındır Hanın veziri idi. Şarabın keskini başına çıktı. Kaba dizi üzerine çöktü. Bayındır Handan akın diledi. Bayındır Han izin verdi. Nereye istersen git dedi. Kazılık Koca iş görmüş, işe yarar odamdı. İşe yarar yaşlılarını yanına topladı, teçhizat ve levazımı île yola girdi. Çok dağlar, dere tepe geçti. Günlerden bir gün Düzmürd Kalesine geldi. Karadeniz kenarında idi.

  Ona erişip kondular. O kalenin bir tekürü var idi. Adına Arşın oğlu Direk Tekür derlerdi. O kafirin altmış arşın boyu var idi. Altmış batman gürz vururdu, çok kuvvetli yay çekerdi. Kazılık Koca kaleye yetişir yetişmez cenge başladı. Sonra o tekür kaleden dışarı çıktı, meydana girdi, er diledi. Kazılık Koca onu görür görmez yel gibi yetişti, tutkal gibi yapıştı. Kafirin ensesine bir kılıç vurdu, zerre kadar kestiremedi. Sıra kafire geldi. O altmış batman gürz ile Kazılık Koca�ya tepeden aşağı tutup çaldı. Yalan dünya başına dar oldu düdük gibi kan fışkırdı. Kazılık Kocayı yakolayıp tutup kaleye koydular.

  Yiğitleri durmayıp kaçtılar. Kazılık Koca tam on altı yıl kalede esir oldu. Sonra Emen derlerdi bir kişi altı kerre varıp kaleyi alamadı. Meğer hanım, Kazılık Koca esir olduğu vakit bir oğlancığı var idi. Bir yaşında idi. On beş yaşına girdi, yiğit oldu. Babasını öldü biliyordu. Yasak eylemişlerdi, esir olduğunu oğlandan saklıyorlardı. O oğlanın adına Yigenek derlerdi. Günlerden bir gün Yigenek oturup beyler ile sohbet ederken, Kara Göne oğlu Budak ile uyuşamadı. Birbirine söz atıştılar.

  Budak der: Burada boş laf edip ne yapıyorsun, mademki er diliyorsun, varıp babanı kurtarsana, on altı yıldır esirdir dedi. Yigenek bu haberi işitince yüreği oynadı, kara bağrı sarsıldı. Kalktı.

  Bayındır Hanın huzuruna vardı, yere yüz koydu, der:

  Sabah erken sapa yerde dikilince ak otağa
  Atlas ile yapılınca mavi gölgelikli
  Tavla tavla çekilince yiğit atlı
  Çağınp yardım isteyince bol çavuşla
  Çalkandığında yağ dökülen bol nimetli
  Darda kalmış yiğidin arkası
  Zavallının biçarenin ümidi
  Türkistanın direği
  Yırtıcı kuşun yavrusu
  Amıt suyunun aslanı
  Karacuğun kaplanı
  Devletli han medet

  Bana asker ver, beni babamın esir olduğu kaleye gönder dedi.

  Bayındır Han buyurdu, yirmi dört sancak beyi gelsin dedi. Önce Demirpakı Derbendinde bey olan, kargı mızrak ucunda er böğürten, hasıma yetiştiğinde kimsin diye sormayan Kıyan Selçuk oğlu Deli Dündar seninle beraber varsın dedi. Aygır Gözler Suyundan at yüzdüren, elli yedi kalenin kilidini alan Eylik Koca oğlu Dülek Evren beraber varsın dedi. Çift burçtan kayın oku durmadan geçen Yağrıncı oğlu Kalmış seninle beraber varsın. Üç kerre düşman görmese kan ağlayan Toğsun oğlu Rüstem beraber varsın dedi. Ejderhalar ağzından adam alan Deli Evren beraber varsın. Yer yüzünün bir uçundan bir ucuna yetişeyim diyen Soğan Sarı beraber varsın. Sayılmakla Oğuz erenleri tükense olmaz.

  Bayındır Han yirmi dört kahraman sancak beyini Yigeneğe arkadaşlığa verdi. Beyler toplanıp hazırlıklarını yaptılar. Meğer o gece Yigenek rüya gördü. Rüyasını arkadaşlarına söyledi, görelim hanım ne söyledi:

  Der: Beyler birdenbire kara başım, gözüm uykuda iken rüya gördü. Ela gözümü açıp dünya gördüm.

  Ak boz atlar koşturan alplar gördüm. Ak miğferli alpları yanıma aldım. Ak sakallı Dede Korkuttan öğüt aldım. Ataca yatan kara dağları aştım. İleri yatan Karadenize girdim. Gemi yapıp gömleğimi çıkardım yelken kurdum. İleri yatan denizi deldim geçtim. Öteki kara dağın bir yanında alnı başı parlayan bir er gördüm. Kalkıp yerimden doğruldum. Kargı dilli öz mızrağımı kaptım. Karşılayıp o ere vardım. Karşısından o eri mızraklayacağım zaman denedim. Göz ucu île o ere baktım. Dayırn Emen imiş onu bildim. Döndüm o ere selam verdim. Oğuz ellerinden kimsin dedim. Gözkapaklarını kaldırıp yüzüme baktı. Oğul Yıgenek nereye gidiyorsun dedî, söyledi. Ben dedim: Düzmürd kalesine gidiyorum, babam orada esir imiş dedim. Burada dayım bana söyledi:

  Der:

  Yetiştiğinde yel yetişmezdi yedi vurgunum
  Yedi bayırın kurduna benzerdi yiğitlerim
  Yedi kimiyle kurulurdu benim yayım
  Kayın dalı tüylerinden som altınlı benim okum
  Yel esti yağmur yağdı yükü koptu
  Yedi defa vardım o kaleyi alamadım geri döndüm
  Benden daha er çıkmayasın Yigeneğim dön

  dedi. Yigenek rüyasında dayısına söylemiş:

  Der:

  Kalkıp yerinden doğrulduğunda
  Ela gözlü bey yiğitleri yanına almadın
  Adı belli beylerle sen at koşturmadın
  Beş akçeli süvarileri arkadaş ettin
  Onun için o kaleyi sen alamadın

  demiş. Yigenek yine der:

  Kese kese yemeğe yahni güzel
  Kesme gününde kumandan hızlı güzel
  Daim geldiğince dursa devlet güzel
  Bildiğini unutmasa akıl güzel
  Hasmından dönmese kaçmasa erlik güzel

  dedi.

   
 2. jeriko

  jeriko Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  4 Kasım 2008
  Mesajlar:
  5.262
  Beğenileri:
  53
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  657
  Yer:
  Anadolu (bu kadar ayrıntı iyi)
  Banka:
  1.124 ÇTL
  Bu rüyayı Yigenek arkadaşlarına hikaye eyledi. Meğer dayısı Emen orada yakın idi. Cümle beylerle arkadaş olup gittiler. Düzmürd Kalesine yetişince etrafını çevirip gittiler kondular. Kafirler bunları görünce Arşın oğlu Direk Teküre haber verdiler.

  O melun da kaleden dışarı çıkıp bunların karşısına geçti, er diledi. Kıyan Selçuk oğlu Deli Dündar yerinden kalkı verdi, altmış tutam sivri mızrağını koltuğa kısıp o kafiri karşısından mızraklayayım dedi, mızraklayamadı. Kafir Tekür yakalayıp zorladı, mızrağını çekti elinden aldı. O altmış batman gürz ile Dündarı tepeden aşağı tutup çaldı. Geniş dünya başına dar oldu. Cins atını çevirdi, çekilip döndü. Ondan sonra Dönebilmez Dülek Evren altı kanatlı çomağı ile at tepip gelip yukarıdan aşağı kafire şiddetle vurdu, yenemedi.

  Tekür yakalayıp elinden çomağını aldı, ona da gürz ile vurdu. O da cins atını çevirdi döndü. Hanım, yirmi dört sancak beyi Tekürün elinde perişan oldu. Sonra Kazılık Koca oğlu Yigenek, taze yiğitcik yaradan Allaha sığındı, ölümsüz mabudu övdü, der:

  Yücelerden yücesin
  Kimse bilmez nicesin
  Aziz Tanrı
  Sen anadan doğmadın
  Sen babadan olmadın
  Kimsenin rızkını yemedin
  Kimseye güç etmedin61
  Bütün yerlerde birsin
  Sen daim ve baki olan Allahsın
  Ademe sen taç giydirdin
  Şeytana lanet kıldın
  Bir suçtan ötürü huzurundan sürdün
  Nemrud göğe ok attı
  Karnı yarık balığı karşı tuttun
  Ululuğuna haddin yok
  Senin boyun kaddin62 yok
  Veya cism ile ceddin yok
  Vurduğunu ulutmayan Ulu Tanrı
  Bastığını belirtmeyen belli Tanrı
  Kaldırdığını göğe yetiştiren güzel Tanrı
  Kızdığını kahreden kahhar Tanrı
  Birliğine sığındım Rabbim kadir Tanrı
  Medet senden
  Kara elbiseli kafire at tepiyorum
  İşimi sen yoluna koy

  dedi. Hemen at sürdü. Yel gibi yetişti, tutkal gibi yapıştı. Kafirin omuzuna bir kılıç vurdu. Giyimini kuşamını doğradı, altı parmak derinliğinde yara açtı. Kara kanı fışkırdı, kara kalçası, çizmesi dolu kan oldu. Kara başı bunaldı darda kaldı. Hemen döndü kaleye kaçtı. Yigenek ardından yetişti. Kale kapısına girmişken kara çelik öz kılıcı ile ensesine öyle çaldı ki başı top gibi yere düştü. Ondan sonra Yigenek atını döndürdü. askerin yanma geldi.

  Esir olan Kazılık Kocayı bırakı vermişler, çıkıp geldi. Hay bey yiğitler kafiri kim öldürdü diyerek söylemiş, görelim hanım ne söylemiş:

  Der:

  Develerin dişisini gebe koydum
  Erkek midir dişi midir onu bilsem
  Kara elimin koyununu gebe koydum
  Koç mudur koyun mudur onu bilsem
  Ela gözlü güzel helalimi hamile koydum
  Erkek midir kız mıdır onu bilsem
  Bre bey yiğitler haber bana Yaradanın aşkına

  dedi. Yigenek burada söylemiş, görelim hanım ne söylemiş:

  Der:

  Develerin dişisini gebe koydun erkek oldu
  Kara elde koyununu gebe koydun koç oldu
  Ela gözlü güzel helalin! hamile koydun aslan oldu

  dedi. Yigenek babası île görüştü. Ondan sonra gerikalan beyler görüştü. Sonra hep birden beyler kaleye yürüyüş ettiler, yağmaladılar. Babası ile Yigenek gizli yaka tutarak koklaştılar, iki hasret birbiriyle
  buluştular, ıssız yerin kurdu gibi uluştular. Tanrıya şükürler kıldılar.

  Kalenin kilisesini yıkıp yerine mescit yaptılar. Aziz Tanrı adına hutbe okuttular. Kuşun alaca kanım, kumaşın arısını, kızın güzelini, dokuz katlı içlenmiş süslü elbise, cübbe Bayındır Hana hisse çıkardılar. Geri kalanını gazilere bağışladılar. Döndüler, evlerine geldiler.

  Dedem Korkut gelip destan söyledi, deyiş dedi. Bu Oğuzname Yigeneğin olsun dedi.

  Dua edeyim hanım : Yerli kara dağların yıkılmasın. Gölgeli koca ağacın kesilmesin. Ak sakallı babanın yeri cennet olsun. Ak bürçekli ananın yeri cennet olsun. Ahir sonu an imandan ayırmasın. Ak olnında beş kelime dua kıldık kabul olsun. Günahınız adıı güzel Muhammed Mustafanın yüzü suyuna bağışlasın hanım hey!


  Kaynak:www.turkceciler.com
   
Benzer Konular
 1. jeriko
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.129
 2. jeriko
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.527
 3. jeriko
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.094
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.562
 5. İLkİm*
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  541
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş