Kadın Prezervatifi Kullanımı

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,740
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1
Female condom adıyla kullanıma sunulan kadın prezervatifi, ilk kez Danimarkalı bir doktor olan Lasse Hessel tarafından bulundu.

Kadın prezervatifi, aynen erkeklerde olduğu gibi hem gebelikten, hem de sifiliz, gonore (bel soğukluğu), AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için çıkarıldı.

Yapı olarak iki katlanabilir yumuşak halka arasındaki boruya benzer bir yapıdadır. Fakat bu borunun bir ucu kapalıdır. Birleşmeden önce, kapalı olan ucu vajenin derinine, rahim ağzına doğru parmakla itilerek yerleştirilir. Açık olan uç dışarıda kalacaktır.

Önceleri yumuşak poliüretandan yapılmakta iken, daha sonraları nitril kauçuktan üretilenleri (Reality, Femidom, Dominique, Femy, Myfemy, Protectiv, Care) yakın zamanda ise doğal lateksten (Reddy, V Amour, L’amour, VA WOW Feminine condom, Sutra) imal edilenleri kullanıma sunulmuştur. Latex erkek prezervatiflerinin de yapıldığı malzemedir.

Etkinliği

1989-1990 yıllarında yayınlanan bazı erken dönem testleri, gebelikten korunma açısından erkek prezervatifine nazaran daha üstün olduğunu bildirse de gerçek yaşamda sürdürülen test sonuçlarına göre daha az gebelikten koruma etkisi olduğu görülmüştür. Bu durum muhtemelen çiftlerin kadın prezervatifini yanlış kullanmasından kaynaklanmaktadır. Zira 1 yıl süresince doğru kullananlarda sadece %5 istenmeyen gebelik oluşurken, yanlış kullanımda bu oran %21 e kadar yükselmektedir. Erkek prezervatifinde ise, özentisiz kullanımda %15, kuralına uygun kullanımda %2 istenmeyen gebelik oranına rastlanmaktadır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Bu alandaki etkinliğinin de gebelikten korunmadakine benzer olması beklenir. Yani erkek kondomlarının üstünlüğü beklenen sonuçtur. Fakat Herpes (uçuk virusu) veya HPV (siğil virusu) gibi deriden deriye bulaşan bazı hastalıklarda kadın kondomlarının üstün olduğu görülmüştür. Muhtemelen kadın dış genital bölgesinde örtülen alanın daha büyük olması, böyle bir avantaja yol açmaktadır.

Maliyet

Şu an ücret bazında, erkek kondomları kadın kondomlarına göre daha ucuzdurlar. Fakat poliüretandan yapılan kadın prezervatiflerinin ilk kullanımdan sonra dezenfekte edilerek tekrar kullanılması gündeme gelmektedir. Bu durum tabii ki istenen ve önerilen bir seçenek değildir. Fakat özellikle gelişmemiş ülkelerde 7 defaya kadar kullanılabileceğine dair Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) yürüttüğü çalışmalar vardır.
Eğer tekrarlayan bir kullanım olacaksa kondomun her kullanıştan önce kayganlaştırıcı ile yeniden kaplanması gerekecektir. Bu açıdan su bazlı kayganlaştırıcılar tercih edilmektedir. Zira yağ bazlı olanların temizliği daha zor olmakta, lateks yapıya da zarar verebilmektedir.

Dünyadaki Kullanımı

Gelişmiş ülkelerdeki kadın prezervatifi kullanımı hayal kırıklığı yaratmıştır. Gelişmekte olan ülkelerdeki kullanım ise nispeten daha yüksektir. Muhtemelen kadına göre dizayn edilmiş bu materyalin kullanımını öğrenmek biraz daha zordur. Ayrıca erkek tipine göre 2-3 kat daha pahalıdır. Bazı kullanıcılar, meydana gelen sesten bazıları ise, kondomun dışarıda kalan halkasından şikayetçi olmuşlardır.

http://youtu.be/LRZH5ASO-eM
 

Düş

Septik bir KADIN
Özel üye
Yarışma Birincisi
Katılım
20 Şbt 2012
Mesajlar
3,098
Beğeniler
2,709
#2
Sex'den önce bi'de hazırlık için saatlerce uğraşılır! Ve bu süreçte bütün istek/arzu yok olur.
Sonrada vay efendim eşim beni istemiyorrrrr
vayy efendim biz yapamıyoruz edemiyoruzzz!
Yapamazsınız tabi!
Eskiden prezervatif mi varmışş !
 
Top