Kadın tiryakilerin korkusu: Kilo

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,872
Beğeniler
1,920
#1
Sigarayı bırakmak isteyen ama birçok nedenle bırakamayan daha doğrusu bırakamayacağına inananların sayısı çok fazla. Ancak, sigara içmeye devam eden bu kişilerin önemli bir kısmı da, sigarayı iştah kesici, metabolizma hızlandırıcı olarak görüyor. Özellikle de hanımlar. Peki, bunlar doğru mu?

Ağustos ayında yapılan yeni bir çalışmaya göre sigara içen ve kilo vermeye çalışan insanlar, kilo alırım endişesiyle sigarayı bırakmaya çekiniyor. Özellikle kilo sorunu olan kadınların bu duygusu erkeklere göre daha dikkat çekici seviyede bulunuyor. Birçok insan kilo kontrol mekanizması olarak sigara içiyor ve kilo alma korkusundan dolayı sigarayı bırakmaya karşı. Kilo sorunu olan ve sigara içen kadınlar, kilo sorunu yaşamayan kadınlara oranla sigarayı bırakmayı pek düşünmüyor. Bir yıl süren bu araştırmaya göre sigarayı bırakmak için bir kadının motivasyonu, sigarayı bıraktıktan sonra kilosunu kontrol edebilme güvencesiyle doğru orantılıdır. Yani sigarayı bıraktıktan sonra kilo almayacağını garantiliyor ise bu konuda kendine güveniyor ve sigara bırakma programına daha kolay katılıp daha çabuk uyum sağlıyor.

Beslenme eğitimi alan kendine güveniyor
- Sigara bırakmadan önce beslenme eğitimi alan kişi sigarayı bırakmaya daha istekli oluyor. Bu istek başarıyı getiriyor.
- Kadınlar sigara ile kilo kontrolü yapabileceğini düşünüyor.
Bu araştırmaya katılan kadın içicilerin yaklaşık yüzde 50’si ve erkeklerin yüzde 25’i sigara içmenin kendi vücut ağırlıklarını kontrol etmede yardımcı olduğunu düşünüyor. Kilo alma konusunda sıkıntılar, sigarayı bırakmaya engel olabiliyor, bu düşünce biçimini değiştirmek için beslenme davranışı ve egzersiz yönlendirmesi öncelikli olmalı.

NEDEN KİLO ALINIR?
Sigarayı bırakanların kilo almalarının tek nedeni, metabolizmanın yavaşlaması değildir. Bazı davranışlar kilo almanın daha önemli sebepleridir.
-Sigara birçoğu için ‘yemek bitiş sinyali’dir. Özellikle kalabalık masalarda kişiler farkında olmadan ihtiyaçlarından fazla yemek yiyebilir. Kişi karnı doyduğu anda bir sigara yakar ve yemekten uzaklaşır. Sigarayı bırakınca bu alışkanlık ve beyne komut verme, bir süre sonra fazla yemekle sonuçlanır.
-Sigara bırakılınca nikotinin vücuttan atılması sürecinde bazı kan şekeri düzensizlikleri oluşabilir. Bu da sürekli yeme ihtiyacı doğurur.
-Boşluk hissi, genelde yemekle doldurulmaya çalışılır. En büyük tehlike, avuç avuç kuruyemiş, çekirdek gibi yağlı gıdalar yemektir. Oysa salatalık, kereviz sapı, domates ve meyve, yağ içermediği ve düşük kalorili olduğu için, daha sağlıklı atıştırmalıklardır.
 
Katılım
1 Arl 2009
Mesajlar
331
Beğeniler
3
Yaş
28
Şehir
bi ara tabelaya bakarım x)) ♥AkLım Hep Sende
#2
13/01/2010 dan beri :) ben de bıraktım içmemyye çalışıcam ... ama şunu bilirim ki sigarayı bırakınca kilo alınmaz sigaranın da zayıf tutuyor diye birşey yok... yazıda dediği gibi kuruyemiş bilmem vs. sarıldğın an herhalde kilo alırsın.. ama normal beslenrsen almazsn... bana göre böyle çevremden gördüklerimlw..
 

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,872
Beğeniler
1,920
#3
Bencede ağız boş kalmasın diye abur cubur şeyler yemeye başladığından kilo alıyodur bırakan kişiler ..Bunu da deli gibi bağımlı kişiler yapar herhalde .. Pek fikrim yok aslında .. :)
 

Benzer konular

Top