Kadının Cinselliği Ölünceye Kadar Devam

BIYIKLI

V.I.P
V.I.P
Katılım
14 Hzr 2006
Mesajlar
1,620
Beğeniler
13
Yaş
12
#1
Doç. Dr. Akhan, ''Gerek fiziksel, gerekse psikolojik açıdan sağlıklı bir partnere sahip olduğu sürece kadının cinselliği ölünceye kadar devam eder'' dedi. Akhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadının cinselliğinin menopozla bittiğine dair inanışların yanlış olduğunu belirtti.

Menopozla birlikte kadının cinselliğinin bitmediğini, ifade tarzının farklılaştığını kaydeden Akhan, ''Bu dönemde östrojen hormonunun düşmesi, genital bölgedeki dokunun incelmesi gibi olumsuzluklara yol açar'' dedi. Akhan, cinsel ilişkide ağrıya sebep olan bu durumun kadının cinsellikten uzaklaşmasıyla sonuçlandığını belirtti.

Kadının cinsel fonksiyonlarının bir çok faktöre bağlı olduğuna işaret eden Akhan, menopozla görülen sıcak basması, cildin esneklik ve sıkılığını sağlayan kolojendeki azalma sonucu oluşan kırışıklıklar ve toplumdaki menopozla ilgili yanlış inanışların kadın üzerinde bir baskı oluşturduğunu bildirdi.

Bunun sonucunda menopoza giren kadının, cinselliğini kısıtladığını ifade eden Akhan, şunları söyledi: ''Burada temel faktör kadının partneriyle olan ilişkisidir. Bu ilişki iyiyse ve partnerinde cinsel sorun yoksa, kadında da herhangi bir sorun ortaya çıkmaz. Gerek fiziksel, gerekse psikolojik açıdan sağlıklı bir partnere sahip olduğu sürece, kadının cinselliği ölünceye kadar devam eder.''

-MENOPOZ DÖNEMİNDE TEDAVİ-
Akhan, menopoz döneminde uygulanan hormon tedavileriyle ilgili bilgi verirken, bu konuda alternatifler üretilebildiğini söyledi. Menopoz döneminde androjen (erkeklik hormonu) düzeyinin düşmesinin de cinsel istekte kayba neden olabileceğini ifade eden Akhan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Uygulanan tedavide östrojenle birlikte androjen de verilebilir. Ayrıca tibolan denilen, androjenik etkili madde yine bu dönemde kadınların cinsel isteğini artırmak için verilebilir. Bilinmesi gerekir ki postmenapozal hormon tedavisi (menopozda yapılan hormon tedavisi) kadının isteğinin uyarılmasını sağlarken, tatmin duygusunu olumlu yönde artırır.''

Akhan, ancak kadının yaşama bakışı ve partneriyle ilişkisinin kalitesinin bu konudaki en önemli husus olduğunu vurguladı.
(aa)
 

Benzer konular

Top