Kadınlar 'beyaz yalan'da usta

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,280
Beğeniler
127
#1
Kadınlar 'beyaz yalan'da usta

Karşısındaki insanı mutlu etmek için arada sırada da olsa 'beyaz yalan'a başvuran kadınlar, bu konuda erkeklerden çok daha başarılı.

Gündelik yaşamın sıkıntılı yükünü sırtında taşıyan kadınların karşılarındaki kişiyi mutlu etmek için 'beyaz yalanlar' söylediği ve yalan söyleyenlerin tipik özelliklerini sergilemedikleri için de bu yalanların ortaya çıkmadığı iddia edildi. El kol hareketleriyle konuşmalarını destekleyerek inandırıcı görüntü sergileyen kadınların aksine, erkekler avuçları terlediği, gözlerini kaçırdığı ve kızardığı için yalanlarını gizlemeyi başaramıyor.

20 BELİRGİN ÖZELLİK

İngiliz ruhbilimci Dr. Jez Rose'un yaptığı araştırmaya internet sitesinde geniş yer veren Daily Mirror'ın haberine göre; kadınların büyük çoğunluğu hayatlarının bir döneminde mutlaka beyaz yalanlara başvuruyor. Daha çok, 'kilolu arkadaşına mini eteğin çok yakıştığı' gibi beyaz yalanlar söyleyen kadınlar, yalan söyleyenlerin tipik özelliklerini göstermediği için yakayı ele vermiyor. Ruhbilimci Rose'a göre yalan söyleyenlerin sergilediği 20 belirgin özellik şöyle:

* Yüze dokunma: Söylediklerinin yalan olduğunu gizlemek isteyenler sürekli yüzüne dokunuyor, burnunu kaşıyor, ağzını eliyle kapatıyor ve sık sık dudaklarını ısırıyor.

* Yapay gülümseme: Doğal gülümseyenlerin gözlerinin içi gülerken, yalancıların yüzünde yapay bir gülümseme beliriyor.

* Gözünü kırpıştırma: "Gözler kalbin aynasıdır" sözünün doğruluğunu yalan söyleyenler bir kez daha ispatlıyor ve sık sık gözlerini kırpıştırıyor.

* Gözlerini kaçırma: Göz kontağı da kuramayan yalancılar, göz göze gelince hemen başını çeviriyor. Sürekli kapıya bakan bu kişiler, yalanı söyledikten sonra hemen kaçıp gitmek istiyor.

* Tereddüt: Yalan söyleyen insan detaylarını kafasında kuramadığı için tereddütte kalıyor; konuşması yavaşlıyor, cevap verirken uzun süre düşünüyor.

* Ayağını yere vurma: Ayaklarını sürekli yere vurma, kıpırdatma ve sandalyede sallama da yalancıları ele veriyor.

* Kollarını kavuşturma: Yalancılığını kapatmak için hemen kendini korumaya geçen kişi kollarını kavuşturuyor.

* Tik sergileme: Yalan söyleyen insan her zamanki davranışlarından uzaklaştığı için tiklerini kontrol edemiyor.

* Kızarma: Söylediği yalan yüzünden kalp atışları hızlanan kişinin yüzü kızarıyor.

* Garip tepkiler: Yalancı, kendi söylediklerine odaklandığı için karşısındakinin söylediklerini duymuyor. Kaşlarını kaldıran, hayretle ağzını kapatan yalancılar, garip tepkiler ortaya koyuyor.

* Konunun dışına çıkma: Eğer karşısındaki 'kurban' yalan söylediğini anlarsa, yalancı hemen konunun dışına çıkarak kendini kurtarmaya çalışıyor.

* Konuyu değiştirme: Yalan söyleyene direkt soru sorulursa, buna verecek bir yanıt olmadığı için, "Saçların bugün ne güzel olmuş" gibi sözlerle konuyu değiştiriyor.

* Huzursuzluk: Yalan söyleyenler kulaklarına dokunuyor, parmaklarını çıtırdatıyor, yüzükleri ya da saçlarıyla oynuyor.

* Tutarsızlık: Tipik bir yalancının en önemli özelliği; vücut diliyle sözlerinin birbirini tutmaması.

* Ses titremesi: Yalan söyleyenlerin ses tonu alçalıyor, aşırı yükseliyor ya da titriyor.

* Hızlı konuşma: Yalan söyleyenler hızlı hızlı konuşuyor.

* Terleme: Yalancıların hem avuçları, hem de tüm vücudu terliyor.

* Yutkunma: Yalan söyleyenler yutkunmaya başlıyor. Erkeklerin sürekli kravatını gevşetmesi, yalan söylediklerini ortaya koyan başlıca özellik.

* Dudaklarını ıslatma: Sürekli ağızları kuruduğu için dudaklarını ıslatıyor.

* Aşırı dostça yaklaşım: Yalan söyleyenler bu sırada inandırmak için büyük güç sergilediği için, karşısındakine her zamankinden samimi davranıyor.
 

Benzer konular

Top