Kadınlar Daha Uzun Yaşıyor!

İLkİm*

MaviKuş ~
Özel üye
Katılım
22 Ksm 2009
Mesajlar
5,176
Beğeniler
168
#1
Kadınlar Daha Uzun Yaşıyor!
Dünya üzerinde yapılan istatistiklere göre, kadınlar erkeklerden daha uzun yaşamaktalar. Üstelik bu ülke, coğrafik şartlar, ırk, ekonomi gibi değişen etkenlere rağmen tüm dünya üzerinde istisnasız böyle oluyor.


Kadınların lehine olan bu durum, ancak yıl olarak ortalama alındığında farklılık gösteriyor. Türk kadınları, erkeklerinden 6-8 yıl daha fazla yaşarken, Hindistan’da bu süre 1 yıla düşüyor. Çin’de 4 yıl ve Rusya’da 12 yıl gibi değişim gösteriyor.

Kadınlarda kolesterol ve damar sertliği çok daha az görünüyor. Kalp-damar hastalıkları erkelere oranla daha düşük.

Kadınlar daha az sigara, alkol, kahve ve bağımlılık yapan maddeleri kullanıyorlar.

Çokeşlilik ve heteroseksüel ilişkiler daha az olduğu için, cinsel yolla bulaşan hastalıklara daha az yakalanıyorlar.

Kadınlar sağlıklarına daha fazla özen gösteriyorlar. Herhangi bir rahatsızlık duyduklarında duyarlı davranıp, doktora erken başvuruyorlar. Sağlık kontrollerini daha düzenli yapıp, doktorun söylediği öneri ve talimatlara daha sıkı uyuyorlar.

Daha sağlıklı ve dengeli besleniyorlar.

Trafik kazaları, işyeri kazaları, intihar ve cinayet kadınlarda daha az karşılaşılan durumlar.

İşyeri ve çevresel kirlenmelere yol açan toksinlerle daha az temas ediyorlar.

Aile ilişkilerine, aile bağlarına ve toplumsal aidiyet duygusuna yüksek düzeyde önem veriyorlar. Samimiyet, dostluk, komşuluk gibi iyilik hali veren ruhsal yapılanmalara daha fazla sahipler Dini duyguları ve düşsel bağları daha gelişmiş durumda.

Bütün bu sebepler, kadınların daha sağlıklı yaşaması için gerekli olan bedensel ve ruhsal kuralların oluşmasını sağlıyor. Sonuçta daha uzun ve daha sağlıklı yaşıyorlar.
 

Benzer konular

Top