Kadınlarda Regl Dönemi Sıkıntıları

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Kadınların çoğu adet görmeden bir süre başlayan ve adetlerinin ilk günlerinde de süren bazı değişiklikler, diğer bir deyişle bazı sıkıntılar yaşarlar. Şiddeti kişiden kişiye değişebilen bu duruma 'pre-menstrüel sendrom' diyoruz. Dönemsel olarak baş gösteren bu sıkıntıların bir kısmı bedenleriyle, bir kısmı ise psikolojik durumla ilgilidir. Neredeyse 100'den fazla belirtisi vardır. Bunlardan en sık görülenleri şöyledir: Karın ağrısı adet kanamasından 24 saat önce başlayıp ilk bir- iki gün boyunca sürebilir.

Ağrı, kasıklar, alt bel bölgesinde hissedilebilir; bacaklara vurabilir. Bulantı, kusma, baş ağrısı ile beraber olabilir. Kramplar şeklinde görülür. Bu krampların nedeni rahim kasılmalarıdır. Depresyon, gerginlik, sinirlilik, ağlama krizleri bu dönemde görülen psikolojik değişikliklerdir. Bu durumun kesin nedeni bilinmemektedir. Rahatsızlık, kişinin günlük yaşam aktivitelerini bozacak kadar şiddetli olabilir.

Bu durumda çeşitli ilaç tedavileri uygulanabilir. Karın şişliği, göğüslerde hassasiyet, tüm vücutta şişlik, kiloda artış, bu dönemdeki hormonal değişiklikle ilgili olarak meydana gelir. Kabızlık da bu dönemde meydana gelebilen hormonal nedenli değişikliklerden bir tanesidir. Yorgunluk, dalgınlık meydana gelebilir.

Düzenli uyku bu dönemde oldukça önemlidir. İştahta artış, özellikle tatlı (çikolata) düşkünlüğü pek çok kadında görülebilen ortak değişikliklerdendir. Genel olarak; ağrı kesiciler, kafein alımının (kahve, çay) ve sigaranın azaltılması, düzenli egzersiz, düzenli beslenme, günlük B6 vitaminin alınması, yeterli uyku, masaj, sıcak uygulamaları, stresle başa çıkma yöntemleri ile gerek duyulduğunda ilaç tedavisi uygulanması şikayetlerin kontrol altına alınmasında faydalı olacaktır.

 

Benzer konular

Top