Kadınların En Büyük Kabusu: Myom

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,610
Beğeniler
6,468
Şehir
Seattle.
#1


Rahmin kas dokusundan kaynaklanırlar. Rahmin içinde kanayan dokuya ve rahmin dış dokusuna olan yakınlıklarına göre sınıflandırılır ve isimlendirilir.

Bu yerleşim yeri aynı zamanda, myomdan kaynaklanabilecek ağrı ve kanama durumları için de kısmi de olsa belirleyicidir. Kanayan dokuya yakın olan myomlarda aşırı adet görme şeklinde şikayetlerin olması daha çok beklenir. Myomlar, rahmin iyi huylu tümörleridir. Binde 2-3 oranında malign (kötü huylu) değişim gösterirler. Rahmin malign yani kötü huylu tümörleri çoğunlukla myomdan değişen değil, başlangıçtan itibaren kötü huylu olan tümörleridir.

Myom belirtileri neler?

Myomu olan hastaların çoğunda myomla ilgili hiçbir sorun yoktur. Hastaların yüzde 20'unda kasıklarda ağrı olur. Bu ağrı, sıklıkla adet sancısı şeklindedir. Myomda hızlı büyüme ve kendini boğma (torsiyon) ani başlayan şiddetli ağrı yapar. Myom ön duvara doğru büyürse idrar yollarına baskı nedeniyle sık sık idrara çıkma ve idrar kaçırma şeklinde belirtiler verebilir. Arka duvara doğru büyüyen myom kabızlık ile bel ve kuyruksokumu bölgesinde ağrıya neden olabilir. İdrar yollarına baskı yapan bir myom, böbreklerin idrar kanallarında şişme (hidronefroz) ile birlikte geri dönüşü olmayan böbrek hasarlarına yol açabilir.

Hastaların yüzde 30'unda aşırı adet kanaması görülür. Nadiren de olsa ara kanama yakınması yapabilir. Aşırı kan kaybına bağlı kansızlık ve buna bağlı olarak da halsizlik ortaya çıkabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Tedavide duruma göre izlem, ilaç tedavisi veya cerrahi müdahaleler kullanılır. Belirti vermeyen küçük myomlarda takip yeterlidir. Rutinde yılda bir kez yapılan jinekolojik muayenelerin bu hastalarda altı ayda bir yapılması daha uygundur. İlaç tedavisi olarak sadece kanamayı azaltan progesteron tedavilerinin myom küçültücü, yani tedavi edici etkisi yoktur. Yaşı menapoza yakın olan hastalarda cerrahi müdahaleden önce denenebilecek bir tedavi yaklaşımıdır.

GNRH agonistleri olarak bilinen diğer bir grup ilaç ise hastanın erken menapoza girmesine neden olarak myom büyüklüğünde azalma sağlar. Bu da myomun ortaya çıkarttığı kanama – ağrı gibi problemlerde gerileme yapar. Ancak bu tedavi bırakıldıktan 3 ay sonra myom eski büyüklüğüne döner. Yani kalıcı bir faydası yoktur.

Myom boyutu 6 cm'den fazla ise, hastanın aşırı kanama ve kansızlıkla ilgili şikayetleri başlamışsa cerrahi müdahale tercih edilir. Cerrahi işlem olarak sadece myom da alınabileceği gibi rahmin tamamı da alınabilir. Hangi işlemin seçileceğine hastanın yaşı, myomların sayısı ve büyüklüğüne bakılarak karar verilir. Cerahi işlem sonrası rahim yerinde bırakılırsa myom yüzde 15-45 oranında tekrarlayabilir.

Özel Lokman Hekim Sincan Hastanesi
Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği

 

Benzer konular

Top