Kadınların IQ'su Erkeklerden Yüksek Çıktı..

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#1
Kadınların IQ'su Erkeklerden Yüksek Çıktı..

Kadınlar Erkeklerden Daha Zeki..


Zeka katsayısı (IQ) testinin 100 yıllık tarihinde, kadınlar erkekleri ilk kez geride bıraktı. Yapılan son testler, kadınların erkeklerden daha zeki olduğunu ortaya çıkardı. Cinsler arası genetik farklar, kadınların erkeklerden ortalamada 5 puan düşük sonuç almasına neden olurken, son yapı- lan araştırmalar 5 puanlık farkın kapanmasının ötesinde kadınların öne geçtiğini gösterdi. Dünyaca kabul görmüş araştırmacı James Flynn, Batı Avrupa ülkeleri, ABD, Kanada, Yeni Zelanda, Arjantin ve Estonya üzerinde yaptığı çalışmanın sonuçlarını "modern hayatın bir belirtisi" olarak açıkladı ve insan beyninin modern dünyanın karmaşık yapısına göre evrimleştiğini belirtti. Kadının modern dünyada potansiyelini yeni keşfettiğini ve hem iş hem ev hayatını birlikte götürmesinin, kadın beynini çok daha fazla geliştirdiğini söyledi.

Bilim Teknik- Spiegel dergisindeki habere göre bu eğilim aslında son yıllarda belli olmuş. Nitekim cinsiyetler arasındaki değer farkı gitgide küçülmüş. Araştırmayı gerçekleştiren Yeni Zelandalı James Flynn, son yüz yıllarda erkeklerin de kadınların da IQ değerleri yükseldi ama kadınlarınki daha hızlı yükseliyor diyor. Modern dünyanın karmaşıklığı beynimizin uyum sağlamasını tetikleyerek, IQ’nun yükselmesine yol açıyor.

Flynn’a göre, kadın zekâsının önemli ölçüde gelişmesi, iddialı yaşam biçimine bağlı. Günümüzde kadınların birden fazla görevi yerine getirebilme yetisine sahip olmaları gerekiyor.

Sonuçta meslek sahibi olup kariyer yaparken, aileyle de ilgilenmek zorundalar. Kadın zekâsındaki artış öte yandan kadının zihinsel potansiyelinin artık bilincine varmasına bağlanıyor. Flynn, seksenli yıllarda da ilginç bir konuya işaret ederek dikkatleri üzerine toplamıştı.

Araştırmacı o zaman da endüstri ülkelerindeki zekâ ortalamasının elli yıl içinde önemli ölçüde (yüzde 3-8) yükseldiğini fark etmişti ve bu fenomen daha sonraları “Flynn etkisi” olarak isimlendirilmiştir.
 
Düzenleyen yönetici:

Benzer konular

Top