1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Kafein güneş kremi kadar etkili!

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve ~meLek~ tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. ~meLek~

  ~meLek~ GalataSaray'ım

  Katılım:
  15 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  3.046
  Beğenileri:
  191
  Ödül Puanları:
  3.330
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci (:
  Yer:
  Napcan geLcenmi ki?
  Banka:
  168 ÇTL
  Yapılan bir araştırmada; kafeinin cilt kanseri riskini azaltabileceği ortaya çıktı. Bilimciler kafeinin ultraviyole ışınların etkilerine karşı "kalkan" oluşturabileceğini vurguladı.

  ABD'nin Washington Üniversitesinin Tıp Fakültesinden Dr. Masaoki Kavasumi ve ekibi farelerin genlerini değiştirerek güneş ışınlarının zarar verdiği deri hücrelerinin çoğalmasında önemli rol oynayan ATR proteininin işlevini azalttı.

  Kafeinin ATR'yi etkisizleştiğine ilişkin daha önce yapılan araştırma sonuçlarından yararlanan bilimadamlarıultraviyole ışınlara maruz kalan genleri değişmiş farelerde tümörlerin genleri değiştirilmemişlere göre 3 hafta sonra geliştiğini belirledi.

  19 hafta sonra genleri değiştirilen farelerde yüzde 69 daha az tümöre rastlandı. Genleri değiştirilen farelerin güneş ışınlarına direncinin 34 haftadan sonra sona erdiği ortaya çıktı

  "PNAS" dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atan bilim insanları kafeinin ultraviyole ışınların etkilerine karşı "kalkan" oluşturabileceğini vurgulayarak bu korumanın ATR proteininin etkisizleşmesinden kaynaklanıyor olabileceğini belirttiler.

  Kafeinin cilde sürülmesinin cilt kanseri riskini azaltabileceğini ifade eden bilimadamları kafeinin güneş ışınlarını emdiğini ve güneş kremi görevi yaptığına dikkati çektiler.

  Bilimciler bu olumlu etkinin cilt kanserinin ölümcül olmayan türünde ve ilk evrede olduğunu vurguladılar.
   

Sayfayı Paylaş