1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Kağıt Telkari

Konusu 'Yaratıcı Drama ve Etkinlikler' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 18 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. ZeyNoO
    Melek

ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

Beğenileri:
    5.784
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.064 ÇTL
    [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]

Hangi Malzemeler?

Renkli fotokopi kağıtları veya renkli fon kartonları
    Sivri uçlu bir çöp şiş veya kürdan
    Maket bıçağı veya makas

(Paper Quilling için hazır şeritler halinde kesilmiş renkli kağıtlar ve sarma işlemi için de ince uçlu bir alet kullanılıyor. Bende bunların hiçbiri olmadığı için yukarıdaki malzemeleri kullandım.)

Nasıl Yaptım?

Burada yalnızca bir fikir vermesi için, bir davetiyeye veya doğumgünü ya da sevgililer günü kartına iliştirilebilecek, isterseniz çerçeveleyip duvara asılabilecek basit bir çiçeğin nasıl yapılacağını anlatacağım. Mantığını anladıktan sonra farklı şekiller ve düzenlemeler yapmak size kalmış.

Öncelikle çiçeğim için seçtiğim kırmızı, yeşil ve yavru ağzı renkli kağıtları yarım santim kalınlığında şeritler halinde kestim:

Çiçeğin kafası için kırmızı şeritlerden altı tane damla şekli, yavru ağzı şeritlerden de üç tane sıkı sarma yapmak gerekiyor. Bunun için önce kırmızı şeritlerden birini çöp şişin ucunu kullanarak sarmaya başladım. Bunu yaparken şeridinizi paralel bir biçimde sarmaya çalışın. Alttan üstten boru gibi uzamasına izin vermeyin:

Şeridimi yeterince sardıktan sonra (ne kadar saracağınıza çiçeğinizin büyüklüğüne göre karar verebilirsiniz, yeter ki diğer parçaları da aynı büyüklükte sarın) biraz gevşemesi için elimden bıraktım:

Sonra helezonumun açık ucunu yapıştırıcı ile yapıştırdım:

Helezonuma şekil vermek için bir tarafından tutup parmaklarımla sıkıştırdım. Bunu yaparken içteki halkaları da sıkıştırmaya çalışırsanız daha hoş bir görüntü oluyor:

Bu damlalardan beş tane daha yaptım:

Çiçeğimin tohumları için yavru ağzından şeritleri sıkı sıkı sardım ve elimden bırakmadan kenarlarını yapıştırdım:

Çiçeğimin sapını yapmak için üç tane şeridi diplerinden birbirine yapıştırdım ve kenardaki şeritleri, yaprakların olmasını istediğim yere kadar sarıp, yine damla şeklinde kenarlarından sıkıştırdım:

Sonra bütün parçaları arkalarına yapıştırıcı sürerek, önceden paspartuyla çerçevelediğim bir parça kartona yapıştırdım:

2. ZeyNoO
    Melek

ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

Beğenileri:
    5.784
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.064 ÇTL
    İşte bu kadar!

İpuçları: 1) Eğer paper quilling çalışırken kullandığınız tüm kağıtları standart bir kalınlıkta (benim için yarım santim) keserseniz, bir işten artan şeritleri diğer işlerde de kullanabilirsiniz.

2) Eğer quilling aleti yerine benim gibi çubuk çomak ya da yalnızca ellerinizi kullanıyorsanız, telkari parçalarınızın güzel görünmesi için şeridin en başındaki kıvrımın düzgün olmasına dikkat edin.
    3)Yapıştırıcı olarak japon yapıştırıcısı kullanmayın çünkü kağıt ve karton bu sulu yapıştırıcıyı hemen emiyor. Bunun yerine craft tutkalı veya bildiğiniz uhu, pritt vs. kullanabilirsiniz. Ben en iyi sonucu mum şeklindeki yapıştırıcılarla aldım.

Diğer Kağıt Telkari denemelerim de burada:

Bunlar da internette görüp yaptığım modeller:

ALINTIDIR

Sayfayı Paylaş