1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Kahve İçmek İçin 13 Bilimsel Neden

Konusu 'Diyet / Mutfak' forumundadır ve cemree tarafından 27 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. cemree
    Eğlenceli

cemree =)=) Süper Moderatör

Beğenileri:
    3.730
    Ödül Puanları:
    11.080
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    1.170 ÇTL

Kahve içmek için 13 bilimsel neden;

Araştırmalar, kahvenin içindeki antioksidanlar ve besleyici öğeler sayesinde insan sağlığına meyve sebzeden bile daha faydalı olduğunu ortaya koydu.

Uzmanlar, kahve içenlerin pek çok hastalığa karşı daha dirençli olduğunu söylüyor.

Kahve içindeki kafein sayesinde yorgunluğu alır ve enerji verir.

Kahve aynı zamanda yağ yakımını kolaylaştırır. Bunu yine içindeki kafeine borçludur.

Kafein sinir sistemini uyarır, fiziksel performansı yüzde 11-12 civarında artırır. Spordan yarım saat önce koca bir fincan kahve içmek bu nedenle önemlidir.

Kahve parkinson riskini azaltıyor.

Kahve sadece siyah bir su değildir. İçinde B2, B5 vitamini, magnezyum, potasyum gibi pek çok besleyici öğe mevcuttur.

Düzenli beslenme, beyin jimnastiği kadar kahve de alzheimer riskini azaltıyor.

Günde 4 bardak kahve içen birinin siroza yakalanma riski yüzde 80 daha az.

Günde 4 bardak kahve içen birinin depresyona girme riski yüzde 42 daha az. Kahve içen insanlar daha mutlu.

Kahve karaciğer ve kolon kanseri riskini de ortalama yüzde 45 oranında azaltıyor.

Kahvenin kan basıncını yükseltttiği söylenir, bu doğrudur ancak bu etki oldukça küçüktür. Yapılan araştırmalar kahve kalp hastalıklarına neden olur mitini de çürüttü, aksine kahve içen kadınların kalp krizi geçirme riskinin yüzde 54 daha az olduğu belirtildi.

Kahve büyük bir sağlık problemi olan tip 2 diyabet riskini azaltır. 457 bin 922 kişiyle yapılan araştırmaya göre her gün kahve içenlerde bu hastalığa yakalanma riskini azaltıyor

Kahve diyetin vazgeçilmez parçasıdır. yapılan araştırmalarda kahvede hem meyve hem de sebzeden daha fazla antioksidan olduğunu ortaya koydu.

Kahve hastalık riskini azalttığı için daha uzun yaşamanızı sağlar.

ZeyNoO ve _nehir_ bunu beğendi.
  2. cemree
    Eğlenceli

cemree =)=) Süper Moderatör

Beğenileri:
    3.730
    Ödül Puanları:
    11.080
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    1.170 ÇTL
    Zaten kahve içmeyi çok severim şimdi bunları okuyunca dahada sevdim. Fakat şunu anlamadım bu sadece Türk kahvesi için geçerli dimi...?

3. Çağlayağmur
    Hoşgörülü

Çağlayağmur ... Süper Moderatör

Beğenileri:
    4.415
    Ödül Puanları:
    11.080
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    794 ÇTL
    Kesin emin olmamakla birlikte. Bu şıkların Türk kahvesi için olduğunu biliyorum.

4. _nehir_
    Avare

_nehir_ Schrödinger'in Kedisi ♕ Özel üye

Beğenileri:
    4.243
    Ödül Puanları:
    8.980
    Banka:
    827 ÇTL
    Nescafe dediğimiz şey instant ya da hazır kahve dediğimiz kahvenin bir markası aslında. Burda kahve çekirdekleri kurutulup toz haline getiriliyor ve içine kaynak su dökerek daha pratik kahve yapımı sağlanıyor. Bunların içeriğindeki kafein daha az tabi o yüzden yukarıda yazan kafeinin faydalı etkileri daha az olur. Onun dışında kahveye tadını veren bazı mineraller kurutma sırasında uzaklaşabiliyor ve hazır kahvelerdeki kahve çekirdekleri genelde daha düşük kalitede oluyor diye biliyorum. Yine de en büyük farkı tat konusunda, sağlık açısından çok fazla bir farkı olmaz bence :)

Son düzenleme: 18 Haziran 2014
  5. dderya
    Ayyaş

dderya kOkOşŞ Süper Moderatör

Beğenileri:
    7.486
    Ödül Puanları:
    11.080
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    izmir :)
    Banka:
    219 ÇTL
    Günde 4 bardak kahve içen birinin depresyona
    girme riski yüzde 42 daha az. Kahve içen
    insanlar daha mutlu.

ben de diyorum ki yaz aylarında niçin daha bir neşeliyim kıpır kıpırım ben :P fal bakma seanslarım beni mutlu ediyormuş meğer (bu arada fal bakmayalı da epey zaman oldu, falcı bacınız olarak en yakın zamanda fal partisi verecegim burda):D

kışın nedense fazla tüketemiyorum kahveyi.

6. ZeyNoO
    Melek

ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

Beğenileri:
    5.784
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.064 ÇTL
    Bilimselliğini bilmem ama kahve içince bende mutlu olanlardanımmm :)

7. She

She Aktif

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    730
    Banka:
    1 ÇTL
    Bir ara cok icerdim taki zararlarino duyunca biraktim
    Bence zararlari daha cok iyi yonlerinden

Sayfayı Paylaş