1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Kahve

Konusu 'CerezSÖZLÜK' forumundadır ve Papatya tarafından 18 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Papatya

  Papatya MEN SEBETE NEBETE... Süper Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  17.118
  Beğenileri:
  6.455
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Seattle.
  Banka:
  178 ÇTL

  Çoğu insanın vazgeçilmezi.
  Ve moral bozukluğuna iyi gelen şey.
   
 2. TeBeSSüm

  TeBeSSüm Pamuk Prenses ツ Süper Moderatör

  Katılım:
  19 Eylül 2006
  Mesajlar:
  3.343
  Beğenileri:
  3.361
  Ödül Puanları:
  9.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Banka:
  659 ÇTL
  40 yıl hatırı olan içecektir..
   
 3. nazenin

  nazenin MiKRoSKoBiKCaNLı Özel üye

  Katılım:
  6 Mart 2012
  Mesajlar:
  3.079
  Beğenileri:
  4.120
  Ödül Puanları:
  9.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Banka:
  399 ÇTL
  kafa dağıtmada birebir.. bitterle muhteşem ikili.. uykusuz gecelerde ve yürüyüşlerimde benle bütünleşen içecek.. :P
  muhabbet etmek için bahane olarak ilk akla gelen.. :D
  ve annem tarafından zararlı olduğu gerekçesiyle bana kızacak bişey bulamadığında akına ilk gelen ve kullanılan malzeme.. :D
   
 4. Papatya

  Papatya MEN SEBETE NEBETE... Süper Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  17.118
  Beğenileri:
  6.455
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Seattle.
  Banka:
  178 ÇTL


  Ilıman ülkelerde çaydan sonra en çok tüketilen alkolsüz içki olan kahve bir tropikal bölge ürünüdür. Kuzeydoğu afrika kökenli olan ve bu çevrede yabani olarak da yetişen kahve ağacı , yanlız meyvelerinden yararlanılan 5 – 7 m boyunda bir ağaçtır.

  Kahve ağacının pek çok türü vardır ; ama başlıca iki türü tarım bitkisi olarak yetiştirilir : arabika ( coffea arabica) ve robusta ( C. canephora ) . İlkinin üretim alanı Güney ve Orta Amerika ve bir ölçüde Afrika’dır ( Kenya ve Kamerun ). İkinci tür daha fazla yağmur ve daha yüksek sıcaklık ister ve hem Asya’da hem Afrikada yetiştirilir. Yanlız bu iki tür , yani , arabika ve rabusta dünya kahve üretiminin yüzde 90′ını sağlar. Kafeini daha çok ve pazarı daha geniş olan rabusta, gittikçe artan bir taleple karşılaştığı halde , arabika ( yüzde 0,8 – 1,6 kafein ) hala en çok tüketilen kahvedir. Diğer kahve türlerinin ( C. liberica , C. abeokutae , C. exelsa ) tüketimdeki yeri çok mütevazidir.

  Kahvenin tanınması ve Dünyaya yayılması

  Afrika’da uzun zamandan beri bilinen ve önceden yiyecek olarak kullanılan kahve , XV. yy’ın ilk yarısından bu yana, içecek halinde tüketilir oldu. XVI. yy’in başlarında , Doğu Akdeniz Bölgesi’nde ve İran’da yaygınlaştı.
  Yüzyıllar boyunca Arabistan Yarımadası kahve üretim tekelini elinde tutacaktır. XVI. yy’ da , Yemen gene başlıca üreticidir. Müslüman aleminde “ kahvehaneler ” bu devirde çoğalmıştır. Kahvenin yayılmasının başlıca nedenleride vardır ; Yemenli sufiler dinsel ayin sırasında uyanık kalmak için kahve içiyorlardı.
  XVII. yy’da , Avrupalılar , Doğu yolculukları sırasında bu içkiyle tanıştılar. Önce seçkin aydınların içkisi olan kahve , zamanla salonlara ve saraylara girdi. Araplarda olduğu gibi kahve içilmesi , Avrupa’da da kahvehanelerin açılmasına yol açtı : belki , 1645′te Venedik’te , sonra 1686′da Paris’te.

  Ta ki 1616′da , Amsterdam Botanik Bahçesi’nde , önemli gözlem konusu olarak bir kahve ağacı bulunuyordu . XVII. yy’ın sonlarına doğru Hollandalılar , kahve ağacını ilk defa Asya’daki topraklarına götürüp diktiler. Hollanda Doğu Hindistan Kumpanyası kahve üretimini Caca’ da ve Seylan’da geliştirdi, sonra Hollanda Guyaması’nda ( bugunkü Srinam ) başlattı. Ama kahvenin geleceği Asya’da belirlenmedi: Avrupalıların giderek daha çok tükettikleri tropikal ürünleri ucuza üretmek isteyen Hollandalılar , Fransızlar ve İngilizler , Karaipler’de küçük kahve tarımı işletmeleri kurdular ve böylece , zenci köle ticaretini teşvik ettiler. 1723 ‘ te , Guyana ‘ dan getirilen fidanlarla Brezilya’da kahve yetiştirilmeye başlandı. Aynı yıl İngilizler kahveyi Jamaika’ya , İspanyollar Filipinler’e soktular. Paris Botanik Bahçesi Amsterdam’dan bir kahve fidanı edindi; Fransızlar bunu çoğalttıktan sonra kahve tarımını Antiller’e soktular. Bir süre sonra , Küba , komşu Santa Domingo’dan kahve tohumu edinerek üretime başladı ve XVII. yy’da , Brezilya , Guyana ve Jamaika’nın önüne geçerek Amerika’nın birinci üreticisi oldu. Kahvenin üretiminde ve pazarlanmasında yeni bir evrenin açılması için , Latin Amerika ülkelerinin bağımsızlıllarını kazanmasını beklemek gerekti.

   
Benzer Konular
 1. AHSEM

  Tuzlu kahve :)

  AHSEM, 23 Şubat 2013, Paylaşıldığı Yer: Fıkra
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  868
 2. dderya

  ☺♥kahve♥ ☺

  dderya, 13 Ekim 2014, Paylaşıldığı Yer: Resimler
  Mesaj:
  89
  Görüntüleme:
  13.614
 3. Papatya
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  739
 4. Papatya
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  621
 5. dderya
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  860
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş