Kalbi 25 dakika durdu ve....

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
4,873
Beğeniler
376
Yaş
33
Şehir
Misafir Sevmez
#1
Arif ARSLAN/BATMAN, (DHA) 20 Mayıs 2009

Batman’da 54 yaşındaki Hasan Altun’un kalbi hastanede 25 dakika süreyle durdu. Doktorların bildirmesiyle hastanedeki yakınları gözyaşlarını tutamadı. Aradan geçen 25 dakika içinde takılan geçici pille Altun yeniden yaşama döndürüldü. Doktor Tuncer Toklu, “Hastanın tıkalı damarı için anjiyo yaptıktan sonra, birden cihazın şeridi düz oldu. Şoklarda kendine gelmeyince, kalbine geçici pil takarak çalıştırıldı. Tüm doktorlarımız seferber olmuştu. Hasta yakınlarına öldü haberini verdikten sonra mucize bir şekilde hasta nefes alıp-vermeye başladı” dedi.


Batman’da TEDAŞ’tan emekli olan Hasan Altun, önceki sabah evinde göğüsünde ağrı hissedip terlemeye başlayınca, Özel Batman Hastanesi’ne gitti. Burada yapılan kontrolde Altun’un kalbine kan akışını sağlayan ir ana damarın tıkalı olduğu tespit edilince kontrol altına alındı. Anjiyo sırasında kalp krizi geçiren Altun’un kalbi durdu. Doktorlar elektro şok uygulaması yaptı, ancak bir sonuç alamadı. Altun’un öldüğünü zanneden doktorlar dışarıya çıkıp eşi Pervin Altun ve yakınlarına hastanın öldüğünü belirterek, başsağlığı dileğinde bulundu.


Kocasının öldü haberine alan Pervin Altun, durumu diğer yakınlarına haber verip hastaneye gelmelerini sağladı. Altun hastanede gözyaşları dökerken, yakınları da defin işlemleri için girişimlerde bulunup imam ve mezar yeri için belediye yetkilileriyle görüştü.


KOCANIZ YAŞIYOR


Ancak doktorlar ölüm haberini vermelerine karşın Hasan Altun’un duran kalbini çalıştırmak için operasyolarını sürdürdü. Yaklaşık 25 dakika süren çalışmada da Altun’un kalbine geçici pil takıldı. Pilin takılmasının ardından hastanın nefes alıp verdiğini gören doktorlar, durumu hemen dışarıda bekleyen yakınlarına haber vererek, Hasan Altun’un yaşadığını müjdeledi. Bu haberi alan Altun’un yakınları bu kez duyduklarına inanamayarak sevinç gözyaşları döktü.


Özel Dünya Hastanesi Başhekimi Tuncer Toklu, Hasan Altun vakasında bir mucizenin yaşandığını söyledi. Toklu, “Hastanın tıkalı damarı için anjiyo yaptıktan sonra, birden cihazın şeridi düz oldu. Şoklarda kendine gelmeyince, kalbine geçici pil takarak çalıştırıldı. Tüm doktorlarımız seferber olmuştu. Hasta yakınlarına ‘öldü’ haberini verdikten sonra mucize bir şekilde hasta nefes alıp-vermeye başladı. Gördüğümüz en ilginç bir vaka ile karşılaştık. Şimdi hastanın sağlık durumu iyi. Kendini toparladıktan sonra taburcu edeceğiz” dedi.


AYILINCA DOKTORDAN SİGARA İSTEDİ


Hastanede 25 dakika kadar kalbi durduktan sonra yeniden yaşama dönen Hasan Altun, hiç bir şey hatırlamadığını söyledi. Altun, kendisine müdahale edildiği ana kadar bilincinin açık olduğunu, daha sonrasını ise hatırlamadığını belirtti. Kendine gelir gelmez başındaki doktordan sigara istediğini söyleyen Altun, “Kendimden geçtikten sonrasını hatırlamıyorum. Kendime geldiğimde başımda bekleyen doktordan sigara istedim. Doktor kızdı ve bir daha kesinlikle sigara içmemem gerektiğini söyledi. Doktorun önerisini uygulayıp, bundan sonra sigara içmeyeceğim” dedi.


İMAM VE MEZAR YERİ DE AYARLANMIŞTI


Eşinin önce öldü, ardından yaşadığını dair haberleri alıp böyük bir şaşkınlık yaşayan Pervin Altun, yaşadığı duyguları tarif etmekte büyük zorluk çektiğini söyledi. Çok karmaşık duygular yaşadığını anlatan Pervin Altun, “Sabah kahvaltısında eşimin kendini iyi hissetmediğinin farkına vardım. Israrım üzerine hastaneye gitik. Hastanede bir takım müdahalelerde bulunuldu. Bir süre sonra dışarı çıkan doktor bize başsağlığı dileklerinde bulununca, dünyamız başımıza yıkıldı adeta. Olayı duyan diğer yakın akrabalarımız da buraya geldi. Yarım saat boyunca acı içinde ağlaştık. O anları kelimelerle anlatmak mümkün değil. Bu arada yakın akrabalarımızdan bazıları imam ayarladı, bazıları da kefen filan ayarladı. Mezar yeri ayarlamak için bile görüşmeler yaptık. Sonra gelen ani haberle büyük bir şok daha yaşadık. Gelen doktor eşimin yaşadığını söyleyince ne yapacağımızı şaşırdık. Acılı gözyaşlarımızın yerini sevinç gözyaşları aldı” dedi.
 

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
35,227
Beğeniler
7,080
Şehir
TÜRKİYE
#2
Hayat ve Ölüm arasındaki çizgi...


25 dakika içinde imam kefen ayarlanması tuhaf..
 

Benzer konular

Top