1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Kalıtsal Sferositoz

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 25 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.243
  Beğenileri:
  4.878
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.751 ÇTL
  Kalıtsal sferositoz, adından da anlaşıldığı gibi kalıtımla aktarılan bir hastalıktır. Sferositozda alyuvarlar bikonkav, yani iki yüzü çökük Özelliklerini kaybedip, küresel bir biçim almışlardır. Bunun nedeni bilinmemektedir. Ancak küreselleşmiş olan alyuvarların esnek özellikleri kaybolmaktadır. Bunun sonucu olarak da dalaktaki ince kılcal damarlardan geçerlerken, gerektiği gibi bükülemediklerinden hemolize uğramaktadırlar.

  Bu alyuvarların hücre zarları sodyuma karşı aşırı geçirgendir. Sodyumla birlikte su da hücreye girdiğinden hücre şişer. Alyuvarlar bu şişkinliği-küreselliği önlemek için daha fazla ATP üretme yoluna giderler, Bilindiği gibi ATP, alyuvarın bikonkav biçimini korumasına yardım eder. ATP, hücreye girmiş olan fazla sodyumun dışarı atılmasına da yardım eder. Hücre, daha fazla ATP üretebilmek için daha fazla glikoza gereksinim duyar. Glikozun hemolizi azalttığı gösterilmiştir.


  Hastalarda anemivebununla ilgili bilinen belirtiler gelişir. Hemoliz olayı sonucu kandaki bilirubin çoeahr. Bu da kendisini sarılık biçiminde gösterir. Hastaların dalağı da büyümüştür. Tedavi amacıyla dalağın çıkartılması (splenekto-mti hemoîizi azalmaktadır.
   

Sayfayı Paylaş