Kalpazan Nedir?

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,254
Takım
GALATASARAY
#1
Kalpazan Nedir?

1 . Sahte para basan veya piyasaya süren kimse.
2 . mecaz Yalan ve hile ile iş gören kimse.


Kalpazanlık, özellikle, madeni ve kağıt paraların taklit veya değerini yükseltmek amacıyla gerçek paralar üzerinde değişiklik (tağyir) yapılması olarak tanımlanabilir.
19'uncu yüzyılın ilk yarısında başlayan banknotlar da kalpazanlık girişimleri, günümüzde teknolojik yenilikler sonucu gün geçtikce artmaktadır. Özellikle baskı ve renkli fotokopi makinaları ile scannerlerin bu amaçla kullanımı, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalpazanlık olaylarının yaygınlaşmasında büyük bir etken olmaktadır.
Gittikçe globalleşen ve küçülen günümüz dünyasında, kalpazanların birbirleriyle bağlantılı ve organize olarak çalıştıkları görülmektedir. Bugün kalpazanlık kolay para kazanmaktan başka, uyuşturucu madde kaçakçılığı ve terör örgütlerinin finans kaynağı olarak da karşımıza çıkmaktadır.
Ülke ekonomileri için büyük bir tehdit unsuru oluşturan banknot sahteciliğinde: polisiye önlemler kadar toplumun bilinçlendirilmesi de büyük önem taşımaktadır. Kalpazanlık konusunda toplumun yeterince bilinçlendirilmesi, kalpazanların kısa sürede yakalanmasını sağlayacağı gibi, bankacılık ve finans kesiminde para alış verişinde çalışan personelin herhangi bir kayba uğramasını da önleyecektir.
Ülkemizde her yıl binlerce kişi bilmeden aldıkları sahte banknot nedeniyle mağdur duruma düşmekte, kanuni takibata ve maddi kayba uğramaktadır
 

Benzer konular

Top