1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Kamu malına zarar verme-Mala zarar vermenin nitelikli hâlleri

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve BeReNN tarafından 14 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. BeReNN

  BeReNN Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  30 Nisan 2011
  Mesajlar:
  8.805
  Beğenileri:
  503
  Ödül Puanları:
  6.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Yer:
  Istanbul, Turkey
  Banka:
  5.492 ÇTL
  Mala zarar verme

  MADDE 151. - (1) Başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanılamaz hâle getiren veya kirleten kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

  (2) Haklı bir neden olmaksızın, sahipli hayvanı öldüren, işe yaramayacak hâle getiren veya değerininazalmasına neden olan kişi hakkında yukarıdaki fıkra hükmü uygulanır.

  Mala zarar vermenin nitelikli hâlleri

  MADDE 152. - (1) Mala zarar verme suçunun;

  a) Kamu kurum ve kuruluşlarına ait, kamu hizmetine tahsis edilmiş veya kamunun yararlanmasına ayrılmış yer, bina, tesis veya diğer eşya hakkında,

  b) Yangına, sel ve taşkına, kazaya ve diğer felaketlere karşı korunmaya tahsis edilmiş her türlü eşya veya tesis hakkında,

  c) Devlet ormanı statüsündeki yerler hariç, nerede olursa olsun, her türlü dikili ağaç, fidan veya bağ çubuğu hakkında,

  d) Sulamaya, içme sularının sağlanmasına veya afetlerden korumaya yarayan tesisler hakkında,

  e) Grev veya lokavt hâllerinde işverenlerin veya işçilerin veya işveren veya işçi sendika veya konfederasyonlarının maliki olduğu veya kullanımında olan bina, tesis veya eşya hakkında,

  f) Siyasî partilerin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve üst kuruluşlarının maliki olduğu veya kullanımında olan bina, tesis veya eşya hakkında,

  g) Sona ermiş olsa bile, görevinden ötürü öç almak amacıyla bir kamu görevlisinin zararına olarak,

  İşlenmesi hâlinde, fail hakkında bir yıldan altı yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

  (2) Mala zarar verme suçunun;

  a) Yakarak, yakıcı veya patlayıcı madde kullanarak,

  b) Toprak kaymasına, çığ düşmesine, sel veya taşkına neden olmak suretiyle,

  c) Radyasyona maruz bırakarak, nükleer, biyolojik veya kimyasal silâh kullanarak,

  İşlenmesi hâlinde, verilecek ceza iki katına kadar artırılır.

  Öncelikle geçmiş olsun kardeşim. Yukarı da mala zarar verme suçunun ve nitelikli halininin kanunda düzenlemisi yer almaktadır. Fakat henüz 18 yaşını doldurmadığın için verilecek cezada indirim yapılacaktır. Aşağıda da hangi oranda ne şekilde indirim yapılacağı yer almaktadır.

  Yaş küçüklüğü

  MADDE 31. - (1) Fiili işlediği sırada oniki yaşını doldurmamış olan çocukların ceza sorumluluğu yoktur. Bu kişiler hakkında, ceza kovuşturması yapılamaz; ancak, çocuklara özgü güvenlik tedbirleri uygulanabilir.

  (2) Fiili işlediği sırada oniki yaşını doldurmuş olup da onbeş yaşını doldurmamış olanların işlediği fiilin hukukî anlam ve sonuçlarını algılayamaması veya davranışlarını yönlendirme yeteneğinin yeterince gelişmemiş olması hâlinde ceza sorumluluğu yoktur. Ancak bu kişiler hakkında çocuklara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur. İşlediği fiili algılama ve bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğinin varlığı hâlinde, bu kişiler hakkında suç, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını gerektirdiği takdirde dokuz yıldan oniki yıla; müebbet hapis cezasını gerektirdiği takdirde yedi yıldan dokuz yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Diğer cezaların üçte ikisi indirilir ve bu hâlde her fiil için verilecek hapis cezası altı yıldan fazla olamaz.

  (3) Fiili işlediği sırada onbeş yaşını doldurmuş olup da onsekiz yaşını doldurmamış olan kişiler hakkında suç, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını gerektirdiği takdirde ondört yıldan yirmi yıla; müebbet hapis cezasını gerektirdiği takdirde dokuz yıldan oniki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Diğer cezaların yarısı indirilir ve bu hâlde her fiil için verilecek hapis cezası sekiz yıldan fazla olamaz.


  Fiili işlediğiniz sırada 15 yaşını doldurmadıysanız eğer 2. fıkraya göre doldurduysanız eğer 3. fıkraya göre verilecek cezada indirim yapılacaktır. Önceden şu kadar para cezası verilir demek mümkün değil. Verilecek cezanın tespitinde bilirkişinin hazırladığı trende meydana gelen zararın ne kadar olduğunu gösteren raporu önemli olacaktır.

   
Benzer Konular
 1. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  731
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.266
 3. Suskun

  Zarar nedir ?

  Suskun, 12 Nisan 2012, Paylaşıldığı Yer: Ekonomi
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.469
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  821
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  494
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş