1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Kamusal mal nedir ?

Konusu 'Ekonomi' forumundadır ve HAYAL__ tarafından 20 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. HAYAL__

  HAYAL__ * kaLp gözüyLe *

  Katılım:
  19 Aralık 2012
  Mesajlar:
  2.221
  Beğenileri:
  23
  Ödül Puanları:
  1.880
  Yer:
  İstanbul
  Banka:
  47 ÇTL
  KAMUSAL MALLAR


  Tamamen piyasa sistemi içinde üretilip satılamayan mallardır.
  Kamusal malların temel özellikleri, kullanımda rekabetin olmaması (ortak tüketim) vekullanımdan dışlanamamasıdır (mahrum bırakılamama). Kamu mallarında ortak tüketimolması daha çok insanın bu malları tüketmesi diğerlerinin tüketeceği miktarı azaltmayacağıanlamına gelmektedir. Bu malların piyasa mekanizması yoluyla fiyatlanması mümkündeğildir. Bu durumda özel kesim kamu mallarının üretimine kaynak tahsis etmeyecektir.Dolayısıyla devlet bu tür hizmetlerin üretiminde aktif rol üstlenir. En bilinen örnekleri olarakulusal güvenlik, deniz fenerleri ya da çevre kirliliğinin önlenmesi sayılabilir.

  Kamu mallarının özelliklerini şu şekilde özetleyebiliriz. Toplumsal nitelikteki ihtiyaçları
  karşılarlar, bölünmezlik ilkesi geçerlidir yani mal veya malın faydaları bireyler arasındabölünemez, ortak veya birlikte tüketim vardır yani tüketimde bireyler arasında rekabetyoktur, piyasaya konu olmadıkları için pazarlanamaz ve fiyatlandırılamazlar, kamusalfinansman gerektirirler, dışsal ekonomiler yaratırlar ve siyasi süreçte kararlarla üretimkararı alınır.
   

Sayfayı Paylaş