Notu Gizle
Forumda Para Kazanın !!!
Merhaba Ziyaretçi. Forumdaki aktiviteleriniz oranında para kazanabilirsiniz. Paylaşım yaparak biriktireceğiniz sanal para ile TL değişimi yapıyoruz. Detaylar için BURAYA tıklayınız.

Merket Sistemi: Tıkla
Banka Sistemi: Tıkla
Sistem Özellikleri: Tıkla

Kan Tahlili Nasıl Yorumlanır ? Kan Tahlili Bilgileri

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve arz-ı hal tarafından 14 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. arz-ı hal

  arz-ı hal Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9.022
  Beğenileri:
  534
  Ödül Puanları:
  5.980
  Meslek:
  İşe başlamadan tatile giren hakime
  Yer:
  yüreğinden uzaklar da...
  Banka:
  35 ÇTL
  Kan tahlil sonuçları, uygun koşullar ve süreçte verilen tahlillerde en doğru şekilde yorumlanır.

  Temel kan tahlilinde hematoloji,biyokimya ve seroloji tahlilleri yer alır.Tahlil isteyen hekimin tahlili istemesi sırasında kafasından geçirdiği ön tanıya göre daha farklı kan tahlilleri de istenebilir.Kan tahlilleri konusunun uzmanı hekimler tarafından en doğru şekilde yorumlanır.Hastanın kullandığı ilaçlar,yaşı ,cinsiyeti,aç veya tok olarak kanın verilip verilmediği de kan tahlili yorumlanmasında önemlidir.Önemli ve sık istenen tahlilleri sırasıyla inceleyelim.
  Önemli Hematoloji tahlilleri ; Tam Kan Sayımı (Hemogram), Sedimentasyon ve Koagülasyon testleridir.Tam kan sayımı anemi(Kansızlık) ve enfeksiyonlar başta olmak üzere çeşitli hastalıklar hakkında bilgi verir.Kan kanseri (Lösemi) hastalıklarında da tanı koydurucudur.Sedimentasyon tahlili de başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere birçok hastalıkta yol göstericidir.Kogülasyon testleri ise(PTZ,APTT,Fibrinojen gibi) kanama ve pıhtılaşma bozukluklarında hekimlere hastanın tanısı konusunda bilgi vermektedir.
  Sitemizde yer alan Tahliller ve Anlamları bölümünde alfabetik sırayla tüm kan tahlilleri hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.
  Biyokimya Tahlilleri ise bir çok parametreden oluşan geniş kapsamlı tahlillerdir.En çok kullanılan ve popüler olanlar aşağıda belirtilmiştir.Bu tahliller ve çok daha geniş kapsamlı olan diğer biyokimya tahlilleri açıklayıcı bilgileri,kullanımları ve normal değerleri ise sitemizde yer alan Tahliller ve Anlamları bölümünde ayrıntılı olarak belirtilmiştir.Başlıca kullanılan ve popüler kan tahlilleri ise aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.
  Şeker Hastalığında(Diabet) Glukoz(AKŞ) ,
  Tiroid Haslıklarında ST3,ST4 ve TSH ,
  Kalp Hastalıkları ve Genel Check up’ta kullanılan Kolesterol ve Trigliserit,
  Böbrek Hastalıklarında Üre,Kreatin,
  Karaciğer Hastalıklarında çalışılan ALT,AST,GGT dir.
  Ayrıca FSH,LH,Testesteron ve Prolaktin gibi üreme ile ilgili hormonlar da kısırlık ve üreme ile ilgili sorunlarda sıkça istenmektedir.Bayanlarda bu hormonlar adet döneminin günü ile de ilişkili olduğundan kanın verildiği güne göre de tahlil yorumlanmalıdır.
  Seroloji tahlillerinin en popüler olanları ise: ELİSA testleri olarak da bilinen Hepatit B tahlili olan HBsAG ve antikoru gösteren Anti HBs,Hepatit C’yi gösteren Anti HCV ve AİDS hastalığı tanısında kullanılan Anti HIV testleridir.Hepatitle ilgili kan tahlilleri yorumlanırken karaciğer fonksiyonlarında bozulma olup olmadığını gösteren biyokimya testleri de değerlendirilmelidir.AİDS tanısı koyarken kan tahlili yorumlanmasında ise ELİSA testleriyle birlikte Western Blot adlı doğrulama testi de tanı koymada belirleyicidir.
  Ayrıca ASO,CRP ve RF ise romatizmal hastalıklarda sıkça istenen kan tahlilleridir.
   

Sayfayı Paylaş