1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Kanal Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 11 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.238
  Beğenileri:
  4.871
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.724 ÇTL
  Kanal tedavisi nedir?
  Kanal tedavisi, dişi çekmeden önce uygulanacak son yöntemdir. Dişin sert dokularının (mine ve dentin) altında canlılığını sağlayan kan damarları ve sinir liflerinden oluşan yumuşak yapıda pulpa vardır. Çürüğe neden olan bakteriler dişin sert dokularını parçalayıp, pulpaya yaklaştığı zaman soğuk ve sıcağa duyarlılık başlar. Bir süre sonra pulpanın iltihaplanması ile şiddetli ağrı oluşur ve dişteki bakteriler kök ucundan çıkarak çene kemiğine yayılır. Bu durum yüzde şişlik şeklinde kendini gösterebilir.

  Kanal tedavisi nasıl yapılır?
  Kanal tedavisinde, lokal anestezi altında çürük temizlenir. Dişin canlı kısmı pulpaya ulaşılır. Pulpa ve köklerinin içindeki kanallar temizlenir.Dişin canlı kısmı ortamdan uzaklaştırılıp, özel dezenfektan solüsyonları ile kanallar yıkanır. Birkaç gün ara ile hasta çağrılır. Kanallar eğelenerek genişletilir ve pansuman yapılır. Gerekli sayıda seanslarla pansuman sürdürülür, kanalların içi yeteri kadar temizlendikten sonra kök kanalları özel patlarla doldurulur.
   

Sayfayı Paylaş