KANGAL KÖPEĞİ

kAşİf

Düşünmek lazım..
Özel üye
Katılım
15 Eyl 2014
Mesajlar
5,552
Beğeniler
6,547
#1

Kangal köpekleri, soy özellikleri olarak Türklerin Orta Asya’dan gelişine dayanan, yanlarına aldıkları üç varlıktan birisi olarak bilinir.
Soy özellikleri bakımından köpek türleri arasında en eskilerden birisi olan kangal köpekleri, ırk özellikleri ve yapıları bakımından da uzun tüylü, iri yapılı ve gösterişli olurlar
Yapısal anlamda incelendiğinde diğer köpeklere nazaran büyük patilere ve daha yapılı bir ayak yapısına sahip olduğu görülür. Genellikle kırsal kesimlerde kullanılan kangal köpekleri, çok iyi bir bekçidir.
Koyun sürülerinin genellikle bekçiliğini yürüten bu ırktaki köpekler; sürülerini, evlerini ve sahiplerini korumada da bir numaradırlar.
Mükemmel bir içgüdü ve hissiyata sahip kangal köpekleri, gelecek olan tehlikeleri daha önceden sezip bu yönde hazırlık yapabilirler.
Sahiplenme duygusu diğer köpeklerde olmayacak derece fazla olan kangal köpekleri; sahiplendikleri evi,başını çektiği sürüyü ve sahibini – bir annenin, babanın çocuğunu sahiplendiği gibi – sahiplenir ve kendi çıkarlarından önde tutarak korur.
Türkiye’de olduğu kadar yabancı ülkelerde de büyük üne sahip olan ve istek gören kangal köpekleri artık Sivas’ın bir mirası olmaktan çıkmış, dış basında Türkiye’nin mirası olarak ele alınmıştır.
Öyle ki İngiltere ve Amerika gibi ülkelerde Kangallar adına dernekler kurulmuş, kangal köpeği seven insanlar bir arada toplanmıştır. Yılın belli kesimlerinde kendi aralarında yarışma, toplantı ve söyleşi düzenleyerek kendi besledikleri kangal köpeklerini sergilemektedirler.
Kangal köpekleri yapıları gereği cesur, hızlı ve çeviktirler. Normal bir köpeğin dayanamayacağı hava koşullarına dayanırlar, normal bir köpeğin gidemeyeceği dağ yollarını, kırsal yolları rahatlıkla gidebilirler ve bu yolda önlerine çıkacak kurt, tilki gibi hayvanlara rahatlıkla kafa tutup alt edebilirler.
Dışarıda ki kötülüklere karşı bu denli sert ve etkili olan Kangal köpekleri, sahipleri karşısında suç işlemiş ve kabahatini bilen bir bebek gibidir. Sahibinin azarlaması üzerine suçluluk psikolojisine girer, suçunu anlar ve sahibinden affedilmeyi bekler.
Suçluluk psikolojisinde ki kangal köpeğini sadece davranışlarından değil; çıkardıkları garip seslerden de anlayabilirsiniz. Sahibine karşı bu denli bağlı ve sahiplenici bir ırktır.
Sivas Kangal köpeği ırk olarak kendi kanlarına da çok bağlı bir köpektir; öyle ki Doğu’da serbest olarak bırakılan kangal köpekleri, zorlanmadıkları, ilaç kullandırılmadıkları zamanlarda asla ve asla farklı ırktaki köpeklerde eşleşmezler.
Bu da yıllardır kendi ırklarını korumaları ve taviz vermemelerinin güçlü bir göstergesidir. Askeri, polis eğitimi alan özel seçilmiş köpeklerden dahi zeki oldukları, eğitim almadan dahi o derece de bilgiye sahip oldukları kanıtlanan kangal köpekleri; sürüler ve korunması gereken evler için gerçekten çok etkili bir silahtır.
İyi bir köpekte olması gereken zekâ, çeviklik, cesaret, güvenirlik, koruyuculuk, güç, sadık olma gibi özelliklerinin tamamını tek bir kangal köpeğinde bulabilirsiniz.
 

Benzer konular

Top