1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Kanser Tedavisinde Mantarın Yeri

Konusu 'Alternatif Tıp' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 2 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.237
  Beğenileri:
  4.867
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.782 ÇTL
  Mutfağımızın vazgeçilmezi olan mantarların, son yıllarda yapılan araştırmalarda çok faydalı olduğu anlaşıldı. Güçlü bir antioksidan olan mantar, şeker, böbrek, yüksek kolesterol ve kansere iyi geliyor. İşte, mantarın kansere faydaları ;

  [​IMG]

  Araştırmalar, mantarın antimikrobik olduğunu ortaya koymuştur. Kanserin her safhasında kullanılabileceği düşünülen mantar, tümöre giden kan damarlarını kapatarak tümörün güçlenmesini engelliyor. Özellikle kanserin yan etkisi olarak ortaya çıkan, anemi, bağışıklık sistemi düşmesi, kemik iliği sorunlarının önüne geçiyor. Kemoterapi ve radyoterapi uygulanan hastalarda yan etkilerin azalmasını sağlıyor.

  Mantarların genetiğinde var olan biyoaktif moleküller, polisakkaritler bağışıklık sistemini hızla güçlendiriyor. İçinde bulunan hispolon kemoterapi ve radyoterapi etkilerini arttırıyor. Üstelik, ilaç tedavisine direnci olan kanser türlerinde mantar etkili oluyor.


  Kanseri engelleyen mantar türleri nelerdir?

  Genus Agaricus Blazei mantarı ;
  tıpta ilaçlarda kullanılan mantar türüdür. Prostat kanseri tedavisinde kullanılır. Lenf kanseri ve lösemide etkili bir mantardır.

  Shııtake mantarı ;
  Lösemili hücrelerin büyümesini önlemektedir.

  Corıolous Versıcolor mantarı ;
  Hindi kuyruk mantar olarak da bilinmektedir. Pek çok kanser türünde engelleycidir. Mide, bağırsak, kolon, akciğer, lösemi ve lenfomalar da tümörün yavaşlamasını sağlar. Son yıllarda özellikle meme kanserinde çok etkili olduğu kanıtlanmıştır.


  Mantar içinde bulunan bol miktarda kalsiyum, fosfor, potasyum minerali sayesinde kansızlığa ve kolesterole iyi gelmektedir. Ayrıca sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır. Mantar ile ilgili tek sıkıntı zehirli ve zehirsiz türleri arasında seçim yapmanın zorluğudur. Bu nedenle herkese kültür mantarı yenilmesi önerilir.


  Mantarın içinde bulunan B vitamini ve C vitamini sinir sistemini onarır. B vitamini gruplarının hepsi sinir sistemini yeniler ve onarır. Mantar yemenin en büyük faydalarından biride sinir sistemi üzerinde ki dengeyi sağlaması ve buna bağlı hastalıkları engellemesidir.
   

Sayfayı Paylaş