1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Kanser ve Kanser Çeşitleri

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Suskun tarafından 20 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.960 ÇTL
  Kanser ve Kanser Çeşitleri


  Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler.
  Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme yeteneğine sahiptirler. Ölen hücrelerin yenilenmesi ve yaralanan dokuların (vücut içi ve dışındaki) onarılması amacıyla bu yeteneklerini kullanırlar. Fakat bu yetenekleri de sınırlıdır. Sonsuz bölünemezler. Her hücrenin hayatı boyunca belli bir bölünebilme sayısı vardır. Sağlıklı bir hücre gerektiği yerde ve gerektiği kadar bölüneceğini bilir.
  [​IMG]

  Buna karşın kanser hücreleri, bu bilinci kaybeder, kontrolsüz bölünmeye başlar ve çoğalırlar. Kanser hücreleri birikerek tümörleri (kitleleri) oluştururlar, tümörler normal dokuları sıkıştırabilirler, içine sızabilirler yada tahrip edebilirler. Eğer kanser hücreleri oluştukları tümörden ayrılırsa, kan yada lenf dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer bölgelerine gidebilirler. Gittikleri yerlerde tümör kolonileri oluşturur ve büyümeye devam ederler. Kanserin bu şekilde vücudun diğer bölgelerine yayılması olayına metastaz adı verilir.
  Kanserler oluşmaya başladıkları organ ve mikroskop altındaki görünüşlerine göre sınıflandırılırlar. Farklı tipteki kanserler, farklı hızlarda büyürler, farklı yayılma biçimleri gösterirler ve farklı tedavilere cevap verirler. Bu nedenle kanser hastalarının tedavisinde, var olan kanser türüne göre farklı tedaviler uygulanır.
  [​IMG] [​IMG]
  Kanser hücreleriyle (pembe), lenfositlerin (sarı) savaşı.

  Kanserin Nedenleri ?
  Kanserin sebebi henüz kesin olarak bilinmemektedir. Kanser hastalığı için iki grup risk faktörü vardır. Kanser için risk faktörleri yaşam şekillerine, yaşa, cinsiyete ve aile öykülerine bağlı olarak değişir. Bir başka risk grubu ise çevresel faktörlerdir.
  Sigara alkol kullanımı,
  Uzun süre ve tehlikeli saatlerde güneş altında kalma,
  Aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma,
  Bazı kimyasal maddeler (katran, benzin, boya maddeleri, asbest v.b.)
  Bazı virüsler
  Hava kirliliği
  Radyasyona maruz kalma,
  Kötü beslenme alışkanlığı
  Kanser Tehlikesinin 7 Habercisi

  Kanserin belirti ve bulguları köken aldığı doku ve organlara göre değişir. Hatta bazen hiç belirti ve bulgu vermeden kontrol muayenelerinde kanser tanısı konulabilir.

  Aşağıdaki belirtilere dikkat edin:
  Rahim ve makattan gelen normal olmayan bir kanama veya akıntı
  Memede veya vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişlik ve sertlikler
  İyileşmeyen yaralar
  Uzun süreli ses kısıklığı ve öksürük
  Yutkunma güçlüğü ve hazımsızlık
  Ben ve siğillerde meydana gelen büyüme, kanama, renk değişikliği, yara...
  Büyük ve küçük abdest yapmakta ki değişiklikler


  Bu değişiklikler görüldüğünde bir hekime başvurmayı ihmal etmeyiniz....


  KANSER ÇEŞİTLERİ


  Cilt kanseri
  Pankreas Başı kanseri
  Mesane kanseri
  Meme kanseri
  Testis kanseri
  Karaciğer kanseri
  Mide Kanseri
  Küçük hücreli akciğer kanseri
  Rahim kanseri
  Mide kanseri
  Akciğer kanseri
  Bağırsak Kanseri
   
 2. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.960 ÇTL
  Kanser tedavisinde çığır açan yöntem
  Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve ekibi tarafından uygulanan endoskopik yöntemle büyüklüğü ne olursa olsun yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsaktaki erken evre kanserler ve kanser riski taşıyan lezyonlar, özel yöntemle kabartılıp, tıraşlanarak cerrahi müdahaleye gerek kalmadan çıkarılabiliyor.


  Türkiye’de yalnızca Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesinde
  Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve ekibi tarafından uygulanan endoskopik yöntemle büyüklüğü ne olursa olsun yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsaktaki erken evre kanserler ve kanser riski taşıyan lezyonlar, özel yöntemle kabartılıp, tıraşlanarak cerrahi müdahaleye gerek kalmadan çıkarılabiliyor.

  Yöntemin uygulandığı bölge kısa sürede eski fonksiyonlarını kazanırken, hasta da sağlığına kavuşuyor. Prof. Dr. Saadettin Hülagü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Japonya’da yaygın olarak uygulanan, ABD ve Avrupa’da yeni uygulamaya başlanan Endoskopik Submukozal Diseksiyon yöntemi ile yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsaktaki erken evre kanserler ile kanser riski taşıyan lezyonların kesin teşhisi ve cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedavisinin yapılabildiğini vurguladı.

  Bu konuda 2006’da Japonya’da Jichi Medical University de yöntemin öncüsü kabul edilen Prof. Dr. Hironori Yamamoto’dan 3 ay Endoskopik Submukozal Diseksiyon ve ince bağırsağın incelenmesine yönelik Double Balon Endoskopisi eğitimi aldığını belirten Hülagü, Endoskopik Submukozal Diseksiyon yöntemini Türkiye’de ilk ve tek uygulayan merkezin kendileri olduğunu, Double Balon Endoskopisinin ise kendileri dışında birkaç üniversite ve Ankara Yüksek İhtisas Hastanesinde de uyguladığını belirtti.

  Prof. Dr. Hülagü, Türkiye’de erken dönem kanser tespitinin çok az olduğunu ifade ederken, yöntemin uygulanması için kanserin erken evrede tespit edilmesinin şart olduğunu vurguladı.
   

Sayfayı Paylaş