Kanserde Cinsiyet Ayrımı!

Paradoks ~

... Elif ...
Katılım
6 Eyl 2011
Mesajlar
5,208
Beğeniler
70
Şehir
Konya
#1
Dünyada her geçen gün çeşitli faktörlere bağlı olarak gelişen kanser ülke ayrımının yanısıra cinsiyet ayrımı da yapıyor. Kanser hakkında yapılan araştırma sonuçlarına göre; tüm kadın kanserleri içinde meme kanserinin yüzde 26’lık görülme oranıyla birinci sırada olduğu söylendi.

Cinse özgü olarak tanımlanan rahim ve yumurtalık kanserleri de kadınlarda en sık görülen ilk 10 kanser arasında yer alıyor.

Dikkat çekici bir artış gösteren cilt kanserinde UV ışınına maruz kalma sorumlu tutuluyor.Cilt kanseri kadınlarda ikinci, erkeklerde ise birinci sırada artış gösteriyor. Karaciğer kanserini tetikleyen en önemli faktör, siroz hastalığı. Siroz; alkol, viral hastalıklar ve ailesel nedenlerle ortaya çıkabiliyor. Siroz kadında dördüncü, erkekte ikinci sırada artış gösteriyor.

Sigara ve obezite, böbrek kanserleri için başlıca risk faktörleri. Böbrek kanserleri kadında ikinci, erkekte üçüncü sırada artış gösteriyor.

Kanserin artışında sigara, alkol, obezite, UV ışınlarına maruz kalma gibi birçok neden sorumlu tutulurken; kanserin azalışında ise tarama programları, tedavi olanaklarının artması, sağlıklı beslenme, düzenli fiziksel aktivite, sigarayı bırakma programları ve aşı gibi kanser karşıtı tedbirler ön plana çıkıyor.
 
Top