Kansere karşı egzersiz yapın..

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,872
Beğeniler
1,920
#1
Kansere karşı egzersizde olurmu demeyin...Günde yarım saat yapacağınız etkin bir sporun kanser riskini yarı yarıya azalttığı saptanmış..
Finlandiyalı uzmanların, daha önce kanser geçirmemiş 42-61 yaş arasındaki 2,560 erkek üzerinde yaptığı araştırmada, bu kişilere ne sıklıkla egzersiz yaptıkları soruldu ve egzersizin seviyesini belirlemek için fiziksel testler uygulandı.
Daily Mail'de yayımlanan habere göre, ortalama 17 yıl boyunca izlenen deneklerin yaptıkları egzersizin yoğunluğu metabolik birimle (MET) ölçüldü.
Yürümenin ortalama yoğunluğu 4.2 MET, koşunun 10.1 MET, yüzmenin 5.4 MET, bahçe işleri yapmanın 4.3, işe bisikletle gitmenin 5.1 MET, kayağın 9.6 MET, kürek çekmenin 5.4 MET, top oyunlarının 6.7 MET, jimnastik, dans ve ağırlık kaldırmanın 5 MET olarak ölçüldü.
British Journal of Sports Medicine dergisinde yayımlanan araştırmada, günde en az 30 dakika süreyle 5.2 MET spor yapan bir kişinin, daha az spor yapanlara oranla kansere yakalanma riskinin yarı yarıya az olduğu belirlendi.
Araştırmanın, sonucu etkiliyebilecek olan yaş, alkol tüketimi, sigara, vücut kütle endeksi ve kalori miktarı gibi faktörler göz önüne alınarak yapıldığı belirtildi.
Araştırmayı kaleme alan Finlandiya'daki Kuopio ve Oulu üniversitelerinin bilim adamları, kansere yakalanma ve kanserden ölüm riskini azaltmanın en iyi yolunun yüksek yoğunluklu egzersiz olduğunu kaydetti.
 
Top