1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Kanuni Devrinde Ordumuz

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 2 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Kanuni Devrinde Ordumuz

  Kanunî Sultan Süleyman devrinde Devlet bünyesinin umumî intizamına bütün dünya hayrandır. Tarihçilerden Jorga (1871 – 1940) bu vaziyeti şöyle anlatır:

  “Fransız seyyahlarını en çok hayran eden şey, bu milletin o mükemmel nizam ve intizamiyle çok sıkı ve ciddî olan disiplinidir. O devirde Türkiye’ye gelen seyyahlar, hiçbir gürültü çıkarmadan sessizce gidip gelen Osmanlı ordularının hareketlerini fark etmek imkânı olmadığını tekrar tekrar anlatırlar. Asker yola çıkarken hiçbir söz duyulmaz:

  Binlerce cengâverlerden mürekkeb olan bu muazzam kütleler, derin bir sessizlik içinde gayet vakur, yerlerinden kalkıp yollarına giderler. Öksürük sesleri bile hafiftir. Bu hali kendi gözleriyle gören şahitlerin sayısı on seyyahtan aşağı değildir.”

  Kanunî devrinin tarihini yazmış olan batılı bir tarihçi F. Downey Türk ordusu hakkında şöyle der: “Türk ordugâhlarının (17. asırdaki) sıhhî vaziyetiyle intizamı yirminci asrın bu sahalarda örnek olan taşkilâtlarını aratmayacak kadar mükemmeldi. En sıkı disipline tâbi olan Türk orduları dâimi bir sükûn ve teyakkuz içinde idi."
   
Benzer Konular
 1. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  669
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  538
 3. yaren*
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  675
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  638
 5. Kin tutmaz
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  347
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş