1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Kapalıçarşı-Grand Bazaar

Konusu 'Genel Türk Tarihi' forumundadır ve Suskun tarafından 13 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL  [​IMG]


  [​IMG]  BinaTipi Çarşı
  Yer İstanbul, Türkiye
  Yapım
  Başlama tarihi
  1461
  Bitiş tarihi
  Zemin alanı 30.700 m²​

  Kapalıçarşı İstanbul kentinin merkezinde yer alan dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biridir. Gün içerisindeki en yoğun zamanlarında içinde yarım milyona yakın insan barındırdığı söylenir


  [​IMG]

  Tarihi

  Kapalıçarşı'nın temeli 1461 yılında atılmıştır. Dev ölçülü bir labirent gibi, 30.700 metrekarede 66 kadar sokağı, 4.000 kadar dükkânı ile Kapalıçarşı, İstanbul’un görülmesi gereken, benzersiz bir merkezidir. Adeta bir şehri andıran, bütünü ile örtülü bu site zaman içerisinde gelişip büyümüştür. İçinde son zamanlara kadar 5 cami, 1 okul, 7 çeşme, 10 kuyu, 1 akarsu, 1 sebil, 1 şadırvan, 21 kapı, 17 han vardı. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. 15. yüzyıl'dan kalan kalın duvarlı, bir seri kubbe ile örtülü eski iki yapının etrafı sonraki yüzyıllarda, gelişen sokakların üzerleri örtülerek, ekler yapılarak bir alışveriş merkezi haline gelmiştir. Geçmişte burası her sokağında belirli mesleklerin yer aldığı ve bunların da, el işi imalatının (manifaktür) sıkı denetim altında bulundurulduğu, ticari ahlak ve törelere çok saygı gösterilen bir çarşı idi. Her türlü değerli kumaş, mücevherat, silah, antika eşya, konusunda nesillerce uzmanlaşmış aileler tarafından, tam bir güven içinde satışa sunulurdu. Geçen yüzyılın sonlarında deprem ve birkaç büyük yangın geçiren Kapalıçarşı eskisi gibi onarılmışsa da, geçmişteki özellikleri değişikliğe uğramıştır.

  Bütün dükkânların genişliği aynı olacak şekilde inşa edilmiştir. Her sokakta ayrı ürünün ustaları loncalar halinde bulunurdu (yorgancılar, terlikçiler vs.) Satıcılar arasında rekâbet kesinlikle yasaktı. Hatta bir usta, tezgâhını dükkânın önüne çıkarıp kalabalığa göstererek ürün işleyemezdi. Ürünlere devletin belirlediğinden yüksek fiyat konulamazdı.

  [​IMG]
  Günümüzde

  Eskiden esnafa olan güven duygusu halkın birikmiş parasının, bir banka gibi onlara verilmesine ve işletilmesine neden olurdu. Günümüzde birçok sokaktaki dükkânlar fonksiyon değişikliğine uğramıştır. Yorgancılar, terlikçiler, fesçiler gibi meslek grupları sadece sokak ismi olarak kalmıştır. Çarşının ana caddesi sayılan sokakta çoğunlukla mücevher dükkânları, buraya açılan yan bir sokakta altıncılar bulunur. Oldukça küçük olan bu dükkânlar değişik fiyat ve pazarlıkla satış yaparlar. Kapalıçarşı renk ve atraksiyon olarak her ne kadar eski canlılığını koruyor ise de, 1970’li yıllardan itibaren İstanbul’u ziyarete gelen turist gurupları için alışveriş olanakları, çarşının ana girişindeki modern ve büyük kuruluşlar tarafından sağlanmaktadır. Haliç kıyısındaki Mısır Çarşısı da daha küçük ölçüde bir kapalı çarşıdır. Galata semtinde 15. yüzyıl'da kalma diğer bir küçük kapalı çarşı da halen kullanılmaya devam etmektedir.

  Kapalı Çarşı günün her saatinde hareketli ve kalabalıktır. Esnaf, ziyaretçileri ısrarlı olarak kendi mağazasına çağırır. Çarşı girişinde gelişen konforlu, büyük mağazalar Türkiye’de elde imal edilen ve ihracatı yapılan hemen bütün eşyayı satışa sunmaktadır. El halıları ve mücevherat geleneksel Türk sanatının en güzel örnekleridir. Bunlar kalite ve orijin belgeleri ile satılır ve dünyanın her tarafına garantili gönderme yapılır. Halı ve mücevheratın yanında meşhur Türk işi gümüşten yapılmış eserler, bakır, bronz hediyelik ve dekoratif eşya, seramik, oniks ve deriden mamul, üstün kaliteli, Türkiye hatıraları zengin bir koleksiyon oluştururlar.Batılı yazarlar, seyahatname ve anılarında Kapalıçarşı’ya geniş yer ayırmışlardır. Kapalıçarşı İstanbul'u süsleyen bir cennettir.

  Sokaklar Hanlar Ana kapıları
  Acıçeşme Ağa Beyazıt
  Ağa Alipaşa Çarşıkapı
  Altuncular Astarcı Çuhacıhan
  Aminçiler Balyacı Kuyumcular
  Araracıoğlu Bodrum Mahmutpaşa
  Aynacılar Cebeci Nuruosmaniye
  Basmacılar Çukur Örücüler
  Çuhacıhanı Evliya Sepetçihan
  Bitpazarı Hatipemin Takkeciler
  Fesçiler İçcebeci Tavukpazarı
  Ganiçelebi İmamali Zenneciler
  Hacıhasan Kalcılar
  Hacıhüsnü Kapılar
  Hacımemiş Kaşıkçı
  Halıcılar Kebapçı
  Hazırelbiseciler Kızlarağası
  İplikçiler Mercan
  Kahvehane Perdahçı
  Kalpakçılar Rabia
  Karakol Safran
  Karamanlıoğlu Sarnıçlı
  Kavaflar Sarraf
  Kazazlar Sepetçi
  Keseciler Sorguçlu
  Kilitçiler Varakçı
  Kolancılar Yağcı
  Koltukçu Yolgeçen
  Kürkçüler Zincirli
  Lütfullahefendi
  Mercançıkmazı
  Muhafazacılar
  Mühürdaremin
  Ortakazazcılar
  Örücülerhamamı
  Parçacılar
  Perdahçılar
  Püskülcüler
  Reisoğlu
  Ressam
  Sahaflarbedesteni
  Sandal
  Sandalbedesteni
  Serpuççular
  Sıraodalar
  Sipahi
  Tacirler
  Takkeciler
  Tavukpazarı
  Terlikçiler
  Terzibaşı
  Terziler
  Tuğcular
  Varakçıhan
  Yağlıkçılar
  Yarımtaşhan
  Yeşildirek
  Yorgancılar
  Yüncühasan
  Zenneciler  [​IMG]
  Beyazıt kapısı  [​IMG]
  Kalpakçılarbaşı caddesi.   
Benzer Konular
 1. güney
  Mesaj:
  19
  Görüntüleme:
  2.167
 2. -STORM-
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  891
 3. Papatya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  508
 4. JosTeR
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  632
 5. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  525
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş