Kaplıca Tedavileri...

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,995
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#1
Kaplıca tedavisi kan şekeri seviyesini öylesine düzenliyor ki, ağızdan diyabet ilacı alan şeker hastalarının kaplıca dönüşünde doktorlarına gidip ilaç dozunu düşürmeleri gerekiyor.

İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye Kaplıca Talasso ve Kür Merkezleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle sorularımızı yanıtladı:

Kalp hastaları da kaplıcaya gidebilir mi?

Kaplıcada vücudun tam desteklenmesi söz konusu olduğu için kalp hastaları da rahatlıkla kaplıca tedavisine gönderilebilir. Ama kalp hastaları kaplıca kürü sırasında iyi izlenmeli.

Kaplıca kolesterolü, tansiyonu düşürür mü?

Kaplıca tedavisi hem şekeri, hem tansiyonu hem de kolesterolü düşürür. Mesela şeker hastaları ağızdan bir diyabet ilacı kullanıyorsa kaplıca dönüşünde mutlaka doktorlarına gidip ilacın doz ayarlarını yaptırmalı. Çünkü kaplıca kan şekerinin düşürülmesine ekstra destek olur. Yine kaplıca uygulamaları tansiyonu düşürdüğü için ayrıca bir tansiyon ilacı alan kişilerin tedavi süresince doz azaltmasına gitmesi gerekebilir. Doktor kontrolü zaten bu noktada önem kazanıyor.

Kaplıca tedavisi için en uygun adaylar kimler?

Orta yaş civarında eklem sorunları, romatizmal şikayetler başlar. Bunlara bir de şeker, yüksek tansiyon, solunum, damar, dolaşım problemleri eklenir. Birden fazla sağlık sorunu olan hastalar kaplıca tedavisine en uygun kişilerdir. Çünkü tedaviden bütünsel yarar sağlarlar. Yüksek kolesterol, damar sertliği, şeker gibi sorunları olan hastalarımızı kaplıcadan döndüklerinde tekrar değerlendiriyoruz. Hastaların laboratuvar sonuçlarının, muayene bulgularının ve yaşam kalitesinin çok daha iyi durumda olduğunu saptıyoruz. Çünkü kaplıcalar genel sağlık durumunu destekliyor. Vücudun kendini iyileştirme mekanizmasını devreye sokuyor, bağışıklık sitemini güçlendiriyor.

Sağlık sorunumuz olmasa da kaplıcadan yararlanabilir miyiz?

Elbette. Hastalığı tedavi etmek hem daha zor hem daha pahalı. Oysa korunmak hem daha kolay hem de etkindir. Ancak modern tıp hastalık tanısı ve onun tedavisi üzerine yoğunlaşıyor. Yine de son yıllarda giderek koruyucu tıp daha çok gündeme geliyor. Artık kaplıcalara sadece sağlık sorunu olan, ileri yaştaki kişiler gitmiyor. Her yaştan insan, hasta olmayı beklemeden kaplıca tatilleri tarzında koruyucu kürlere giriyor. Son yıllarda yapılan çalışmalar da gösterdi ki, kaplıca tedavisinin yüksek tansiyon, şeker, kolesterol, kalp-damar sorunları, kronik yorgunluk, metabolik sendrom, aşırı stres, anksiyete ve depresyondan koruyucu etkisi var.

Kimler kaplıcaya gitmemeli?

- Açık yarası ve enfeksiyonu olanlar,

- Organ yetersizliği olanlar (kalp, böbrek, karaciğer gibi organ yetmezliklerinde)

- Aktif tedavi edilen kanser hastaları,

- Kanama sorunu olan kişiler,

- Hamileliğin ilk 3 ayında olanlar,

- Tıkanma sorunları olanlar.

Bunlara dikkat!

- Havuza girmeden önce kahvaltı yapılması öneriliyor.

- Günde dörder saatten iki seans havuza girilmesi tavsiye ediliyor.

-Alıntı-
 

Benzer konular

Top