1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Kara Ardıç Ağacı

Konusu 'Çocuk Masalları' forumundadır ve KıRMıZı tarafından 28 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. KıRMıZı

  KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  27.249
  Beğenileri:
  7.058
  Ödül Puanları:
  11.580
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Karmaşıkkk
  Yer:
  TÜRKİYE
  Banka:
  6.355 ÇTL
  KARA ARDIÇ AĞACI

  Zaman zaman içinde, evvel zaman içinde, daha karayolları yapılmadan önce, o bildiğimiz taştan kaldırımlar varken, La Lagunita adı verilen çiftlikte aileler otururdu.

  Bu çalışkan insanlar Zimapan’dan Meksika’ya uzanan yolda koşturup dururken, gelen geçenin çokluğundan yararlanan hırsızlar gelip çiftlikleri soydu soğana çevirdiler. Bu iş bir daha başlarına gelmesin diye, aileler çok ağaçlıklı bir tepede çiftliklerini yeniden kurdu. Bu yeni çiftliğin içinden yol değil, bir derecik bile geçmiyordu.

  Bulundukları yer öylesine çorak, öylesine kuraktı ki, aşçıbaşı yemek pişirmek için suyu bile testiyle taşıyarak getiriyordu. Testiyi Tula Nehri’nden doldurup tepeye çıkarıyordu.

  Çiftliğin hanımının aklına bir gün tepeye bir kara ardıç ağacı dikmek geldi. Ne var ki susuzluktan ağacı sulayamıyordu. Ona ancak Nixcomellerden (sıkılan yapraklardan) arta kalan azıcık suyu verebiliyordu.

  Yıllar böyle geçti. Çiftliğin efendileri öldü. Aşçıbaşı da öldü. Ama ektikleri kara ardıç ağacı büyümeyi sürdürdü. Derinlere dalan kökleri suyu çekip getiriyor, bir kaynak oluşturuyordu bulunduğu yerde.

  Gövdesi otuz vara* uzunluğa ulaşmıştı. Üç kez yandı, ama yitirmedi yaşamını. Üzerinde arı kovanları var, çevresi sulak.

  Bu anlattıklarımın gerçek olduğunu kanıtlayan pek çok iz hâlâ yerinde durmaktadır. Uzak yörelerden pek çok kimse kuru topraktan su çıkaran bu kara ardıç ağacını görmeye gelir.
   
Benzer Konular
 1. Suskun

  Ardıç Ağacı

  Suskun, 17 Ocak 2010, Paylaşıldığı Yer: Bitkiler
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.102
 2. yeşüLL
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  586
 3. wien06
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.907
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.828
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  762
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş