Kara Yılan(Mehmet)

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
155
Yaş
49
Şehir
Viyana
#1
Asil adi Mehmet olan Karayilan; Gaziantep’in 40 km. kuzeyinde Kahramanmaras ili Pazarcik ilçesi Höcüklü köyü Elifler mezrasinda 1888 yilinda dogmustur.
Karayilan, hayvan sürüleri bulunan ve çevresine göre zengin sayilan bir köylü ailesine mensuptu. Karayilan’in babasi 1904 yilinda Ermeni eskiyalari tarafindan obasina yapilan baskin sirasinda sehit edilmistir. Bu tarihte Karayilan 16 yasindaydi.


Genç yasta yalniz kalan Karayilan, kendi kendine okuma-yazmayi ögrenmis, bir süre köy imamligi yapmistir.

Birinci Dünya Savasi’nda Rus Cephesinde savasmis, çesitli yararliklar göstermis ve çavusluga terfi ettirilmistir. Bu savasta ayagindan yaralanarak Malatya Hastanesi?nde tedavi edilen Karayilan, daha sonra köyüne dönmüstür. Hükümet kuvvetleriyle birlikte eskiya Bozan Aga’yi vurmus, avanesini dagitmistir.

Antep savasi siddetlenince çetesiyle Karabiyiklida düsmana ilk ve kesin darbeyi indiren Karayilan, Kuvâ-yi Milliye safina katilmistir. Daha sonra Dülük köyüne gelerek sehri kusatan Fransiz çemberini yarmis ve Antep’e girmistir. Karargah olarak önce Bekirbey sonra Karagöz camisini kullanmistir. Sehir içi ve sehir disi savaslarina katilmistir.

Kendisine Sihin Dagi’ndaki ( Sarimsak Tepe ) Fransizlari püskürtmesi emri verilen Karayilan, bu çarpismada ( 24 Mayis 1920 tarihinde ) sehit düsmüstür.

Bu olayla birlikte Karayilan ismi, Antep Halkini temsil eden kahramanlardan biri olmustur.
 

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
155
Yaş
49
Şehir
Viyana
#4
Paylasimlarla sizlerin bilgilenmesinde bir nebzede olsa faydali olabiliyorsam benim icin en büyük mutluluk budur.

Acilan konulara gösterdiginiz ilgiden dolayi asil ben cok tesekkür ederim.
 

Benzer konular

Top