Karanlığın Ötesi: GECE

Safir

Özel Üye
Özel üye
Katılım
4 Mys 2008
Mesajlar
4,685
Beğeniler
270
#1
Dünyevilik telaşelerle geçen gündüzün ardından gelen durgunluk.Sonsuz olan Kâinatın bulunduğumuz küçücük bir kısmına veda eden güneşin arkasında ki karanlık.Ay'ın ve yıldızların göründüğü mekân. Şehirden elini eteğini çeken gündelik gürültünün yerine sessizliğin çöktüğü an...

Kimine göre koyu bir karanlık,ürkütücü bir sessizlik.Kimine göre sadece uyumak.

Gece...Gündüzün muhasebesini yapma yeridir kendimizi alıp karşımıza.Ve sorabilmektir Hz. Ömer yüreğince cesaret gösterip 'Bugün ALLAH için ne yaptın' diye.Alınan her nefesin verilmesi gereken şükrünün ne kadarını verebildik o koskoca günde.Her anın ALLAH yolunda ve O'nun rızası doğrultusunda olması gerekirken,ne kadarını O'nun yolunda ve rızası doğrultusunda yaşayabildim diye sorgulayabilme yeridir.

Gece...Bir terazidir dünümüzü ve bugünümüzü tartacağımız.'İki günü eşit olan ziyandadır' sözüne muhatab olup,ALLAH katında ki zararımızı ve ziyanımızı hesaplayabilmektir.Dünümüzün zararını bugün kapatabildik mi,yoksa eşit mi dün ve bugün ya da bugünümüzün zararı dünden daha mı fazla diye düşünme zamanıdır.

Gece...Karanlığı aşıp Aşk'ın içine düşebilmektir.Aşk'ın sahibinin aşkıyla bir gül renginde yanarak aydınlatabilmektir karanlığı.Sıcak bir gözyaşıyla kalbi yakabilmek, yakarabilmektir ve tevbe edebilmek bütün zarar ve ziyanlardan.İçten bir duanın haykırışlarıyla ve hıçkırıklarla bastırabilmektir sessiziliği.Bütün teslimiyetle secdeye kapanıp gidebilmektir dünyadan.Rahmet ırmaklarında yıkanıp,Aşk'ın pınarına ulaşabilmek ve hissedebilmektir kalple.Dünyanın geçici güzelliklerinin üstünden geçip sonsuz güzelliklere varabilmektir.

Gece...Yeniden doğabilmenin başlangıcıdır güneş gibi her güne.Ve Aşk'ın aşkıyla bil gül renginde yanmanın ışığıyla,gündüzün dünyevilik işlerinin üzerini aydınlatıp yalanlığını ve geçiciliğini görebilmek için yaşayabilmektir gece.

Ey Güneşin ardında ki karanlığı getiren...Öyle bir yaşat ki gecelerimizi,kalbimizin,ruhumuzun üstüne güneş gibi doğsun geceler.

Ey gökyüzünde ki yıldızların öncesinde ki gündüzleri getiren.Öyle bir yaşat ki gündüzlerimizi,gecene vardığımızda katında ki zararımız,ziyanımız çok olmasın,rızanı kazanabilmek adına yaşadığımız dünümüz ve bugünümüz birbirine eşit olmasın.

Ey gecelerin Sahib'i...O karanlık perdeyi aşıp, gecelerin tefekkürlerine,mübarekliğine ve güzelliklerine ulaştır bizleri...

Ey gecelerin ve gündüzlerin Sahib'i...Gecelerimiz gündüzlerimizin ışığı,gündüzlerimiz ise gecelerde ki karanlığa düşen aklığımız olsun, Sen'in katında...

Gecenizde Aşk'ın Sahibi'nin aşkıyla bir gül renginde yanarak
gündüzünüzü aydınlatabilmeniz duasıyla...Nuri Osman Karan
 

Benzer konular

Top