Karbon salımını böyle önlüyor!

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,292
Beğeniler
4,999
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1Küresel ısınmanın önüne geçebilmek için karbon salımının azaltılmasının yolları aranırken farklı bir yöntem İzlanda'da uygulamaya kondu...

Sera gazlarının atmosfere salımındaki artışta en büyük pay, fosil yakıt kaynaklı karbondioksit.

Dünya çapında küresel ısınmaya yol açan karbondioksiti azaltmanın yolları aranıyor. İzlanda'da geliştirilen bir yöntem de umut vaad ediyor.

Jeotermal enerji santralinin çıkardığı karbondioksit atmosfere salınmak yerine, hemen yanıbaşına kurulan tesise pompalanıyor. Burada elektroliz yöntemiyle hidrojenle karıştırılarak metanol elde ediliyor. Tesis yılda bin ton karbondioksit işleyip 2 milyon litre metanol üretme kapasitesine sahip. Tıpkı etanol gibi, metanolden de, araçlar için biyoyakıt üretilebiliyor. Üstelik üretimi etanol gibi, tarımsal ürünlere bağlı değil.

Her ne kadar Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Durban kentinde yapılan İklim Değişikliği Konferansı'nda mücadele yönünde kararlılık dışında somut bir adım atılamasa da sayısız öneri tartışıldı. Bu önerilerden biri de sera gazlarının salımını azaltmak için, karbon tutma veya depolama yöntemi...

Norveç, Cezayir, Almanya ve Avustralya gibi ülkelerde, sanayi kaynaklı karbondioksit tutularak yeraltında kurumuş su yataklarına ve terkedilmiş petrol ile doğalgaz yataklarına pompalanıyor.

Uzmanlar, küresel ısınmayı yavaşlatacak önlemler konusunda yapılması gerekenler ağırdan alındığı sürece karbonu tutmanın ve gömmenin sorunun çözümüne katkı sağlamayacağını vurguluyor.
veteknoloji
 

Benzer konular

Top