Karın ağrısı hastalık mıdır?

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,872
Beğeniler
1,920
#1
Hangi aşamada müdahele gerekiyor?

Genellikle önemsenmeyen ve ihmal edilen karın ağrısı, ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Prof. Dr. Esin Ünlü, karın ağrısının hastalık değil, önemsenmesi gereken bir hastalık belirtisi olduğunu söylüyor ve ekliyor: Zamanınd amüdahale edilmeyen ağrı, ölüme bile sebep olabilir!

Çoğu zaman önemsemeyip geçiştirdiğimiz karın ağrısı, hazımsızlık ya da gaz gibi basit nedenlerle ortaya çıkabildiği gibi apandisit ya damide delinmesi gibi ciddi sorunlardan da kaynaklanabiliyor. İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Esin Ünlü, “Karın ağrısına anında müdahale edilmezse geri dönüşü olmayan sonuçlar doğabilir. Bu nedenle karın ağrısı önemsenmeli,
altında yatan neden araştırılmalı ve nedeni saptanana kadar peşi bırakılmamalıdır” diyor. Karın ağrısının bir hastalık değil, hastalık belirtisi olarak değerlendirildiğini belirten Prof. Dr. Ünlü ekliyor:

ORGANLARA ZARAR VEREBİLİR

“Karın ağrısı, birçok hastalıktan kaynaklanabiliyor. Karın içi organlarının hepsinin (mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, karaciğer, pankreas, dalak, böbrekler, safra kesesi) hastalıkları karın ağrısına neden olabiliyor. Kadınlarda yumurtalıklarlailgili sorunlar ve kadın doğumla ilgili problemler de karın ağrısına yol açıyor. Karın ağrısına yol açan başlıca nedenler karın boşluğunda oluşan enfeksiyonlar, tümör ve sindiri msistemi, bağırsaklar veyamidenin düzenli çalışmamasıyla ilgili hareket bozukluklarıdır. Karın ağrısı; sindirim sisteminde yara, hastalık, bir organda büyüme ya da bir enfeksiyon nedeni haline gelebildiği gibi hasta açısından acil cerrahimüdahale gerektirenbir durumun nedeni de olabiliyor.”

İHMALİ ÖLÜME YOL AÇABİLİR

Karın ağrısının en ciddiye alınması gereken halinin apandisit iltihabından iç organların delinmesine (mide delinmesive kalın bağırsak delinmesi) bağlı olarak ortaya çıkmış olan şekli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Esin Ünlü, “Bu nedenlerden kaynaklanan ağrıların mutlaka ciddiye alınması gerekiyor. Çünkü mide veya kalın bağırsak delindiği zaman iç organların içindeki maddeler karın boşluğuna geçiyor. Bumaddeler karın boşluğunda çok ciddi enfeksiyonlara neden olabiliyor” diye konuşuyor. Anında müdahale edilmezse karın ağrısının yol açtığı enfeksiyonun önce karın boşluğuna, oradan da kana geçerek hastanın kaybına bile neden olabileceğini belirten Prof. Dr. Ünlü, “Onun için nedeni saptanana kadar karın ağrısını basit bir durumolarak görmekten kaçınmak gerekir” diyor.

AĞRI SOL ÜSTTEYSE MİDEDEN SAĞ ALTTAYSA APANDİSİTTEN ŞÜPFELENİN

Prof. Dr. Esin Ünlü, hangi karın ağrısının hangi hastalığın işareti olabileceğini şöyle özetliyor:

Karın ağrısı karnın sağ üst kısmın da ise, akla daha çok safra kesesi hastalıkları ya da karaciğerin büyümesi geliyor.

- Ağrı sağ alt ta raf ta ise; apandi sit, kalın bağırsağın son kısmına ilişkin hastalıklar yada yumurtalıklarla ilgili hastalıklar düşünülüyor.

- Ağrı sol üstteyse, mide ve dalak hastalıklarına işaret ediyor.

- Karın ağrısı kaburga kemiklerinin tam ortasında olduğu zaman, mide hastalıklarından şüphelenmek gerekiyor.

- Sol altta ise, daha çok kalın bağırsak hastalıkları ve kadınlarda yumurtalıklarla ilgili hastalıklar akla geliyor.

- Ağrı alt ortadaysa, idrar kesesi hastalıkları akla geliyor ve mutlaka doktora gitmek gerekiyor.

- Midesinde yanma ve ekşime olan, ağzına acılık gelen ve bulantı görülen bir hastada; daha çok mide rahatsızlıkları düşünülüyor.

- Yağlı yemeklerin dokunduğu, bulantısı çok fazla olan, sağ omzuna ağrı vuran kişilerde öncelikle safra kesesi hastalığından şüphe edil yor.

- Hastanın gözleri ve cildi sararmışsa, idrar rengi koyulaşmışsa ve sağ tarafta ağrısı bulunuyorsa sarılık geçiriyor olabileceğinden şüpheleniliyor.

KİLO KAYBI YARATABİLİR

- Kişinin kuşak tarzı bir ağrısı varsa (göbek hizasından önden arka a) pankreas hastalıklarından şüphelenmek gerekiyor.

- Ağrı ishalle birlikte seyrediyor, kilo kaybına neden oluyor ve makatta kırmızı renkte kanama oluyorsa; kalın bağırsak hastalığından şüphe ediliyor.

- Hastanın kansızlığı düşündürecek derecede ha sizliği ve cildinde solukluğu varsa; midede kanamadan, bağırsak hastalığından ya da kansızlıktan
şüphe duyuluyor.

- Karın ağrısına ateş yüksekliğinin de eşlik etmesi; enfeksiyon hastalığını
akla getiriyor.

AKDENİZ ATEŞİNİN BELİRTİSİ OLABİLİR

TÜRKİYE’de yaygın olarak görülen, çocukluk yaşlarında başlayan ve karın ağrısıyla gelişen ‘Ailevi Akdeniz Ateşi’ (FMF) adlı hastalığa çok dikkat etmek gerekiyor. Bu hastalığın sonunun böbrek yetmezliğine kadar varabildiğini belirten Prof. Dr. Esin Ünlü, “Bu hastalık, özellikle çocuklarda apandisitle karıştırılır. Karın ağrısına ateş, eklem ağrısı ve kaburga yanlarında batma gibi belirtiler de eşlik eder. Özellikle genç hastalarda tekrarlayan bir karın ağrısı varsa; bu durumu kesinlikle atlamamak gerekir” diye konuşuyor.

AĞRIYLA BİRLİKTE KUSMA VARSA DOĞRU DOKTORA

İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Esin Ünlü, karşılaşıldığında mutlaka doktora gidelmesi gereken başlıca durumları şöyle sıralıyor:

- Karın ağrısıyla birlikte ateş ve şiddetli kusmada varsa.

- Makattan kanama oluyorsa.

- Ağrı bir türlü geçmiyor ve giderek şiddetleniyorsa.

- Karın ağrısı; göğüs, boyun ve omuz bölgelerine yayılıyorsa.
 

Benzer konular

Top