Karpuz Yemenin Faydaları Nelerdir?

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,415
Beğeniler
189
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1
Bir çoğumuz biliyoruzki karpuzun yüzde 95'inin sudan oluşuyor.Karpuz yemenin böbrekleri çalıştırdığı, idrar söktürdüğü,böbreklerde oluşan üre ve ürat tuzlarını temizlemeye etkili oluyor.

Ayrıca karpuz B ve C vitamini içeriyor.Az miktarda da olsa barındırdığı likopen Maddesi kalbi enfarktüs ihtimaline karşı koruyor. Karpuzun bu özelliklerinden yararlanmak için yemeklerden çok önce, mide boşken tüketmek gerekiyor. Çünkü yemek sonrasında yendiğinde sindirim güçlüğü yaşanabiliyor.

Yüksek miktarda lif içeren karpuzun kalorisi de düşüktür. İlginç olan, karpuzun besin değerinin diğer birçok besinde olduğu gibi kabuğunda saklı olması. Bu nedenle olabildiğince kırmızı etli kısmın altındaki beyazımsı kısmı tüketilmeli.

Karpuz ayrıca bu yararlarının yanısıra bakın nelere iyi geliyor.Bol C vitamini bulunduran karpuz antioksdan özelliğide bulunuyor buda bazı kanser türlerine karşı etkili karetoin içermektedir.Kan basıncını düzenler aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur.Son olarak şunuda eklemek istiyorum karpuz çekirdeğinin içerisinde bulunan cucurbocitrin denen madde insan vücudunda kan basıncını düşüymeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı oluyor.
 

Benzer konular

Top