1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Kart Borçlusu Çalışana İcra Gelirse, Patron Avans Vermek Zorunda

Konusu 'Sadece Magazin Haberleri' forumundadır ve kAşİf tarafından 5 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. kAşİf
    Cesur

kAşİf Düşünmek lazım.. Moderatör

Beğenileri:
    6.751
    Ödül Puanları:
    9.080
    Meslek:
    kaşif
    Banka:
    2.465 ÇTL
    SGK eski Başmüfettişsi Ahmet Metin Aysoy, Dünya gazetesinde yer alan yazısında, kredi kartı borçlusuna hangi durumda işverenlerinin avans verebileceğini yazdı.
    İşverenler işçiye zorunlu ihtiyacının ortaya çıkması hâlinde ve hakkaniyet gereği ödeyebilecek durumda ise, hizmetiyle orantılı olarak avans vermekle yükümlü.
    NASIL OLUYOR
    İş Kanunu 4857 sayılı İş Kanununda zorunlu avans konusu ile ilgili hüküm yok. Madde 435 taraflardan her biri, haklı sebeplerle sözleşmeyi derhâl feshedebilir. Sözleşmeyi fesheden taraf, fesih sebebini yazılı olarak bildirmek zorunda. Sözleşmeyi fesheden taraftan, dürüstlük kurallarına göre hizmet ilişkisini sürdürmesi beklenemeyen bütün durum ve koşullar, haklı sebep sayılıyor. Değerlendirme ve Sonuç Banka kredi kartı borcu nedeniyle, işçiye icra yoluyla ödeme emrinin tebliğ edilmesi üzerine, işçi ödeme emrini işverene sunarak avans talep edebiliyor.
    ZORUNLU HALDE İŞVEREN VERMEKLE YÜKÜMLÜ
    İşveren, işçiye zorunlu ihtiyacının ortaya çıkması hâlinde ve hakkaniyet gereği ödeyebilecek durumda ise, hizmetiyle orantılı olarak avans vermekle yükümlü.
    İŞÇİ SÖZLEŞMEYİ FESHEDEBİLİR
    İşveren bu yükümlülüğünü yerine getirmese, işçi isterse haklı nedenle sözleşmeyi derhal feshedebilir.
    KIDEM HAKKI VAR
    İşçinin sözleşmeyi feshetmesi durumunda, bu işyerinde bir yıl veya daha fazla çalışması varsa, kıdem tazminatını alma hakkı var.
    İHBAR TAZMİNATI YOK
    Ancak, sözleşme işçi tarafından feshedildiği için, işverenin işçiye ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğü yok." (Kaynak:Dünya Gazetesi)

maks1111 bunu beğendi.
  2. Yüksek_Topuklar

Yüksek_Topuklar Üye

Beğenileri:
    117
    Ödül Puanları:
    630
    Banka:
    29 ÇTL
    Avans vermeyen patrona yaptırımı hizmet aktini fesh edip işsiz kalmak mı? Çok saçmaymış.. :(

3. kAşİf
    Cesur

Beğenileri:
    6.751
    Ödül Puanları:
    9.080
    Meslek:
    kaşif
    Banka:
    2.465 ÇTL
    orası banada saçma geldi ve aslında yardım falanda yok ortada ,maaşından avans veriyor ,bana göre borç miktarında kredi gibi bir ödeme yapabilird,bunuda taksitlerle maaştan kesebilirlerdi..

4. RUZG4R
    Küstah

RUZG4R ÖylesinE ♔ Özel üye

Beğenileri:
    3.380
    Ödül Puanları:
    10.580
    Banka:
    561 ÇTL
    Kazın ayağı öyle olmuyor suistimale çok açık bir milletiz ..

Aylar önce başıma gelen bir olayı paylaşayım sizinle ;

Bir çalışanımın maaşına haciz kondu muhasebecim ısrarla akılıca olanın kişinin işine son vermek olduğunu söylese de ben kış ortasında çocuklarını mağdur etmemek için kişiyle konuşup haczi kaldırdım yine zorlanmayacağı şekilde maaşından keseceğimi söyledim ..Çok değil 15 gün sonra bir bayan çalışanıma asla mazur görülemeyecek bir davranışı yüzünden işine son verdim ..Ne yaptı herif gitti beni şikayet etti ..Tekrar aynı şey başıma gelse izleyeceğim yol muhasebecimin önerdiği yol olur .

kAşİf bunu beğendi.
  5. kAşİf
    Cesur

Beğenileri:
    6.751
    Ödül Puanları:
    9.080
    Meslek:
    kaşif
    Banka:
    2.465 ÇTL
    kötü olmuş bir kişinin suistimali belkide hak etmeyenleri mağdur edecek .sana geçmiş olsun

Sayfayı Paylaş