Kartallar 40 yaşına gelince

-araz-

EYVALLAH...
V.I.P
Katılım
24 Arl 2011
Mesajlar
7,659
Beğeniler
1,564
#1
Kartallar 40 yaşına gelince - Ya ölümü seçecektir- Ya da yeniden doğuşuKartalkuş türleri içerisinde en uzun yaşayanıdır.70 yıl kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için 40 yaşındayken çok ciddi ve zor bir karar vermek zorundadır. Kartalın yaşı 40'a geldiğinde pençeleri sertleşerek esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz hale gelir.Aynı zamanda gagası uzar ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kalınlaşırkartlaşır. Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır.

Böylece kartal burada iki seçimden birini yapmak zorundadır:

- Ya ölümü seçecektir- Ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir. Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürecektir. Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada artık uçmasına gerek olmayan bir yerde yuvasında kalır. Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar.

En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasınınçıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır.Yeni pençeleri çıkmasnı bekler Pençeler çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonrasında kartal kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli biry aşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.
 

Benzer konular

Top