1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Kayıp mezar efsaneleri

Konusu 'Mitoloji' forumundadır ve Suskun tarafından 31 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.842 ÇTL
  Mitolojinin en unutulmaz efsaneleri
  Kayıp mezarlar
  [​IMG]


  Nemrut Dağı´nda Commenege Kralı Antioch´un Macaristan ovalarında ise Büyük Hun İmparatoru Attila´nın mezarları gizli; Kayıp Mezarlar;

  İnsanlık tarihine damgasını vurmuş büyük liderlerin çoğunun mezarlarının yeri belli değildir. Perikles´in Sokrat´ın Sezar´ın Cengiz Han´ın bazı önemli Mısır firavunlarının Hz. İsa´nın Kleopatra´nın ve daha sayısız tarihi ismin nereye gömüldükleri belli değildir veya özellikle gizlenmiştir. Anadolu´da da böyle gizli mezarlar var; en önemlilerinden birisi ise Nemrut Dağı´nda saklı; Commegene Kralı I. Antioch´un mezarı bulunamıyor ve Avrupa fatihi Büyük Attila´nın mezarı da bulunamıyor.

  Başkent Ankara´nın 400 km. güneydoğusunda Anti-Torosların ucunda 2.500 m. yüksekliğinde koni biçiminde volkanik bir dağ vardır. Dağın adı Nemrud Dağı veya Nemrud´un Dağı´dır. Dağ göründüğü kadar konuksever değildir kapalı bir bölgede çelişkili bir iklimdedir. Gündüz sıcaklığının 40 dereceyi aştığı bir günün gecesinde soğuktan donabilirsiniz. Nemrud´da gölge verecek bir ağaç ve bir su kaynağı yoktur zirve bazen çok sert rüzgarlı bazen sağnak yağmurlu bazen kör edici bir toz fırtınası altında ya da karlı ve buzludur. Bunlara karşın son yıllarda ülke turizminin odak noktalarından birisi haline gelen Nemrud Dağı´nda belki dünyanın en güzel gündoğumu ve günbatımı izlenebilir doğanın inanılmaz renklerle süslü mega-showlarından birisi oradadır...
   
 2. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.842 ÇTL
  [​IMG]

  Dev anıt-mezar...

  2000 yıl önce yaşayan Commanege Kralı I. Antioch´un yükselişi Büyük İskender´e benzetilebilir hatta ondan daha öteye geçerek İskender´in yapamadığını yapmış ve üçer metre yüksekliğinde heykellerin çevrelediği dev bir mezar-anıtı yaptırmıştır. Antioch kralın özel adlarından biridir MÖ 1.Yüzyıl´da Antioch´un krallığı düzenli ama önemsizdi. Commanege Krallığı Batıda Roma İmparatorluğu´nun doğuda Part Krallığı´nın arasında tampon bir bölgeydi. Roma generali Pompei uzun barış görüşmeleri sonucunda ancak MÖ 64´de Antioch´la bir anlaşma yapabildi. Kısacası Antioch ve Commanege Krallığı´nın tarihteki yeri ve ünü Nemrud Dağı tapınağı kadar önemli olamamış ve tanınamamıştır. Antioch´un mimarları ve işçileri dev kaya kütlelerini yontarak kuzeye doğuya ve batıya bakan üç büyük avlu veya teras inşa ettiler. Teraslara 7-8 m. boyunda dev heykeller konuldu Antioch kendisi ve yakınları için bir tanrılar galerisi yani Panteon yaptırmıştı. Tanrı heykellerinin bulunduğu terasların çevrelediği zirve göksel tahtın simgesiydi yani büyük tanrı Zeus´un ve Kral Antioch Nemrud´un tepesinde kendi krallığını tanrıların ülkesi biçiminde ölümsüzleştirmeyi amaçlamış ve başarmıştı.

  Herşey yerinde ama Kral nerede?

  Kaçınılmaz olarak yüzyıllar geçerken heykeller yıkıldılar bazıları yok oldu bazıları ise tanınmaz hale geldiler yerde duran heykel-tanrı başları bugün durmaktadır. Buna rağmen arkeologları mutlu edecek kadar kalıntı durmaktadır ve bu şekilde tapınağın genel planı çizilebilmiştir. Doğu terasında Pers stili görkemli bir ateş-sunağı vardır ortada tanrıların babası Zeus´un yeri onun sağında bereket tanrıçası solunda kendisinin de tanrı olduğuna inanan sakallı Antioch vardır yanlarında ise Apollo-Mitra ile Herkül-Artagne´nin heykelleri yer alır. Diğer teraslarda da çeşitli Yunan ve Pers tanrıları görülür Antioch´un rahipleri teraslarda her ay ayinler yaparlar kurbanlar keserler şarkılar söylenir dans edilirdi. Batı terasındaki tanrı heykellerinin arasında yine Antioch vardır ama bu kez sakalsız olarak. Buraya kadar herşey normal ve tapınak orada duruyor ama Antioch nerede? Commenege Kralı I. Antioch´un anıt-mezarı nerede? Tüm Nemrut Dağı onun için yapıldığı halde Kral´ın kutsal mezarı nereye saklı?

  Yirmi yıl süren çaba...

  Bazı arkeologlar yaşamlarını mezarı bulmaya adadılar New York´lu arkeolog Theresa Goell Dr. Friedrich Doerner ile beraber 1953-1973 arasında 20 yıl süreyle Nemrut´da kazılar yaptı. Goell´in çizimleri hala bütünüyle yayınlanmış değildir ama hemen tüm tapınağın orjinal halini resimlemeyi başarmış yazıtları deşifre etmiş heykelleri tanımlamış ve bir Yunan horoskopunu (Astrolojik gök haritası) tanımlamıştı. Ve horoskopta 7 Temmuz MÖ 62 veya 63 yılı tarihlenmişti. Ama Theresa Goell ve ekibi tüm çabalarına rağmen Antioch´un mezarının girişini bulmayı başaramadılar ve arkeolog 1985´de 84 yaşında öldüğünde hayal kırıklığı içindeydi. Dağı tümülüsünün sert kaya çekirdeği kazılırken Goell kuşkuluydu ama girişin buradan olacağına inanıyordu ama höyüğün altına doğru yapılan tüm tünel kazma çabaları boşa gitti. Küçük taşlardan oluşan çığlar uğursuzca peşpeşe geliyor ve tünel kazılamıyordu. Höyük yumurta büyüklüğünde milyonlarca taştan oluşmuştu ve içine girmeye çalışmak dev bir kum tepesini kürekle boşaltma çabasına benziyordu. Sonunda pes edildi ve Antioch´un gizemi çözülemedi.

  Mezar bir gün bulunacak!

  Yeni bir maceraya henüz girilmedi Theresa Goell gerekeni yapmış ve tüm enerjisini doğu terasına harcamıştı ama acaba tercihi doğru muydu? Geride daha iki teras vardı mezar onların birisinde olamaz mıydı? Antik dünyada güneşe ibadet ritüelinin kökeninde doğunun aksine batı ölümle simgelenir bütünleştirilirdi. Alışıldığı gibi bir kentin batı kapısı gömü oluşumunun girişi olmalıydı. Öyleyse Antioch batı yönüne mi gömüldü? Hangisi olursa olsun ortada şeytani bir yanıltmanın izleri görülüyor. Fakat henüz teknolojinin son ürünleri Nemrut´a ulaşmış değil ve uygun gün geldiğinde süper teknoloji Nemrud Dağı´nın ters yüz ederek sakladığı gizemi ortaya çıkaracak ama o güne kadar da mezarı ve Antioch´u göründüğü kadarıyla kimse rahatsız edemeyecek.

  Attila´nın mezarı da bilinmiyor;

  İkinci kayıp mezar Büyük Hun İmparatoru Attila´ya ait. Evet Attila´dan 5. Yüzyıl´ın başlarında tüm Avrupa´yı titreten Attila´dan söz ediyoruz. Attila beraberindeki Asyalılar ve Slavlardan oluşan dev bir ordu ile Roma İmparatorluğu parçalamayı başardı dev imparatorluğu öylesine hırpalamıştı ki ardından gelen Alaric zayıflayan Roma´yı fazla zorlanmadan yıktı. Yirmi yıl boyunca Attila Orta Avrupa´da oturarak Hazar Denizi´nden başlayıp Ren Nehri´nde biten dev bir imparatorluğu yönetti. MS 451´de Attila Tuna´dan Galya´ya uzanan bir harekata başladı. İçlerinde batılı Hıristiyanların Balkan uluslarının ve hatta Batı Anadolu´dan gelenlerin bulunduğu birleşik ordular oluşturdu. Attila eğitimli bir asker veya bir general değildi ama doğal kurnazlığın doruğunda usta bir taktisyendi. Nitekim Galya´da ummadığı bir direnişle karşılaşınca kendisini ve ordularını hiç zorlamadı bu işi sonraya bırakarak yavaş yavaş geri çekildi ve bir yıl bekledikten sonra İtalya´ya yöneldi. Kuzey İtalya´ya bir kasırga gibi girerek Padua Verona ve Milano başta olmak sayısız yerleşim merkezini neredeyse haritadan sildi. Venedik´e ulaştığında halk kenti terketmişti ve Attila´dan çok önce kurulmuş olan antik Venedik tarihten silinmek üzereydi ve sıra Roma´ya gelecekti. Ama nedeni hala bilinmiyor Attila son anda durdu ve ordusunu Po Ovası´na yayarak Papa ile görüşmeyi kabul etti. Tarihin en önemli görüşmelerinden birisi Po Irmağı kıyısında sıcak bir yaz günü yapıldı iki adam buluştuklarında Papa´nın yanında sadece ilahi söyleyen birkaç rahipten başka kimse yoktu. Neler konuşuldu birbirlerine neler söylediler? Bunu kimse bilmiyor ve bilemeyecek ama Attila´nın tavrını değiştirmesi etkilendiğinin kanıtı. Vatikan kaynaklarına göre Papa Attila´ya Roma´yı yok ettiği takdirde ruhunun ölümsüz olamayacağını söylemişti. Belki de Papa bu dev birleşik ordunun daima ona bağlı kalmayacağını söyledi. Şu veya bu sonuçta Attila ertesi gün karargahını topladı ve hızla geri çekilirken rivayete göre; "Tanrı´nın Annesi´ni barış içinde bırakıyorum." dedi.

  Roma Elçisi cenazenin tanığı oldu;

  Attila poligamdı sayısız karısı vardı ve sonraki kışın başında yeni bir evliliğe karar verdi. Gelin başdöndürücü bir güzelliği olan İldico adlı bir Alman kızıydı. Düğün törenini ordularını yöneten komutanları toplayıp baharda çıkacakları savaşın kampanyasına rastlattı. Düğün gecesi tam bir safahat yaşandı Attila o kadar çok içmişti ki birkaç kez burun kanaması geçirdi ve sabaha karşı gelinin çığlıklarına koşanlar Attila´yı ölü buldular; büyük bir olasılıkla kanamadan boğularak ölmüştü. Roma kroniklerinde yazdığına göre Meryem Ana Roma´yı kurtararak Attila´yı cehenneme yollamıştı Roma´da bayram ilan edildi günlerce kutlamalar yapıldı. Attila´nın cesedi geleneksel yas dönemi sırasındı cenaze hazırlıkları yapılıyordu. Sonrasını Roma elçisi Priscus´un ağzından dinleyelim;

  " Geleneklerine göre Attila´nın saçlarının bir kısmını kestiler korkunç savaş yaralarıyla dolu yüzünü örttüler. Bütün büyük komutanlar ağlıyordu ama bu ağlayış kadınca bir sızlanma ve gözyaşı değildi acımasız ama mert olan bu korkunç savaşçılar kendi kanlarını akıtarak yas tutuyorlardı... Ovanın ortasında dev bir ipek çadır yürüyordu çadır sayısız arabanın üzerine kuruluydu ve Attila´nın cesedi çadırın önüne yatıyordu cansız yatarken bile saygı duyuluyor korku veriyordu. Seçkin Hun süvarileri çevresindeydiler sanki Roma hipodromunda yapılan muhteşem bir araba yarışındaydık ama burada hiç insan sesi yoktu. Koca ovada kimse konuşmuyordu sadece tekerlek gıcırtıları nal sesleri at kişnemeleri silah şakırtıları ve perde perde yükselen yas ilahileri cenaze şarkıları duyuluyordu yüzbinlerce insanın liderlerine böylesine bir saygı gösterdiği hiç görülmemişti. Yas töreninin ardından "Strava" adı verilen sızlanma ve inleme töreni yapıldı. Irk inanç ve dil farklılıklarına sahip bu kadar çok insanın çeşitli duygular içinde olmalarına rağmen tek bir noktaya böylesine odaklanması inanılmazdı. Hun geleneklerine göre sonra eğlence başladı; ölümü eğlenerek kutluyorlardı ve eğlence sırasında gömü yapılacaktı. Aslında eğlence gömüyü saklamanın bir yoluydu geceyarısı Attila önce altın bir tabuta kondu altın tabut gümüş bir tabuta ikisi birden sonunda demir bir tabuta kondu. Bu uygulama ancak çok büyük krallar için yapılırdı demir kralın fethettiği ülkeleri altın ve gümüş ise onun şerefini gücünü ve imparatorluklarını simgeliyordu. Attila´nın düşmanlarından alınan silahlar sayısız mücevher ve takı tabutun yanına kondu bir kral için gereken herşey ona sunuldu. Artık sıra onu insanların merakından uzak tutmaktaydı. Tüm bu hazırlığı yapanlar ve tabutla eşyaları mezara taşıyanlar boğazlandılar çalışmalarının karşılığı mezarın gizli kalması için hayatları alınarak ödenmişti. Sadece hemen ölmeleri için çabuk davranıldı..."

  Priscus bu kadar yazıyor; bilindiği kadarıyla tarihte çok az kral veya imparator bu kadar zenginlikle beraber gömüldü. Başka kaynaklara göre tüm Avrupa´yı yağmalayan Hunlar´ın elindeki zenginliği ölçmek bugün dahi mümkün değil. Tabutu ve hazineleri mezara ***ürüp gömenlerin öldürülmesi çok eski bir Asya geleneğiydi. Gerek Türk-Moğol İmparatoru Cengiz Han gerekse de Çin İmparatoru Qin Shi Huang Di bilinen iki örnektir her ikisi de böyle gömüldüler Çin İmparatoru´nun mezarı bir raslantıyla bulundu çevresi ölülerle doluydu Cengiz Han´ın mezarı da Attila´nın ki gibi bulunmuş değil. Aradan 15 yüzyıl geçti ve Attila hala bir yerde yatıyor ve keşfedilmeyi bekliyor. Nerede olabilir?

  Gizli mezar Macaristan´da mı?

  Şimdi soruları sıraya dizelim; öncelikle Attila´nın son karargahının nerede olduğunu bilmemiz gerekiyor. Düğün acaba orada mı yapıldı? Eğer öyleyse ölümden sonra nereye gidildi ne kadar yol alındı gömü eğlencesine kadar süren yas dönemi kaç gün sürdü? Ve nerede durulup eğlenceye ve gömü törenine geçildi? Elçi Priscus cenazeyi ziyaret ettiğini yazıyor orada bulunan basit bir ahşap yapıdan da söz ediyor ama nerede? Hiçbir iz kalmadı mı? Priscus´un yazılarında bir tek ipucu var; Romalı elçi Tigas Tiphesas ve Drekon nehirlerini geçtiklerinden söz ediyor ama nereden geçtiler? Birçok tarihçi Priscus´un geçtiği ana ırmağın Macaristan´daki Tisza Irmağı veya Theiss olduğu düşüncesinde ve Attila´nın karargahının Körös´un kuzeyindeki stepte olabileceğini ve Tisza oradan geçiyor. Burası bugünkü Budapeşte´nin doğu bölgesinde yer alıyor. Priscus´dan yapılan sonraki alıntılarda isimlerin hatalı kopya edildiği de düşünülüyor. Ortak görüş Budapeşte bölgesinde ama bu yetersiz çünkü orası çok büyük bir yer...

  Bugüne kadar Attila´nın mezarını bulmak için hiç resmi bir araştırma bilindiği kadarıyla organize edilmedi. Ama bunu yapmak zaten imkansız gibi ot tarlasında bir toplu iğneyi aramaya benziyor. Demirperde döneminde bu hiç düşünülemezdi şimdi daha kolay ama nasıl ve kim tarafından aranacak? Nazi Almanyası egemenliğinde gizemli konuları araştırmakla görevli bir SS grubunun Attila´nın mezarı başta olmak üzere bazı gizemleri araştırdığı söylentileri savaştan sonra duyulmuştu ama hiçbir kanıt ele geçirilemedi. Hepsi bu kadar; göründüğü kadarıyla kazara bulunmadığı takdirde Attila´nın ölümlü kalıntısı ve hazineleri yerinde kalacaklar. Bir minik olasılık daha var; gizli hazine avcılarının mezarı bulup soymuş olmaları ve Attila´nın tabutunun ve de hazinelerinin şu anda bilinmeyen bir antika tutkunu milyarderin gizli yerinde saklı olmaları... Attila´nın mezarı için bunu düşünebiliriz ama Nemrut Dağı´ndaki Antioch´un mezarının en azından Cumhuriyet döneminde soyulmadığını biliyor gibiyiz... Ama yine de aklımıza getirmeden edemiyoruz... Acaba? Diğer kayıp yerlerde yine buluşacağız...

  Kaynaklar:

  * "Throne Above the Euphrates" Theresa Goell; National Geographic Magazine 119. cilt No:3-Mart 1961

  * "The Age of Attila" Ann Arbor; Michigan Üniversitesi Yayınları 1960 (Priscus çevirileri için)

  * "History of Attila and the Huns" Oxford Yayınları Clarendon Press 1948
   

Sayfayı Paylaş