Kazaya neden olan telefonlar ve markaları

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,468
Beğeniler
8,989
Takım
GALATASARAY
#1
Günümüz, hemen herkesin bir ve bazen birden fazla telefon kullandığı dönem. Peki bu telefonların geçmişte bazı modellerini yaralanmaya ve hatta ölümle sonuçlanan kazalara neden olduğunu biliyor muyuz? Geçmişte olmaması gereken şekilde kazaya karışmış telefonlar neden ve nasıl patlamış?...

Ölüm/Kaza Riski Yaratan Telefonlar!


Telefonların hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu günümüzde onlarsız dışarı çıkmak imkansız bir hal olmaya başladı. Her geçen gün sıkıca bağlandığımız bu elektronik küçük cihazların bazen olumsuz yanlarının da olduğu oluyor.

Üreticiler ne kadar uğraşırsa uğraşsın milyonlarca üretilen bu tarz cihazların bazıları hatalı çıkabiliyor. Milyonda bir
ihtimal olsa da sizin telefonunuzda hatalı olabilir. Bu hatalar bazen arıza ile gün yüzüne çıktığı gibi bazen de patlama ile sonuçlanabiliyor. Tıpkı aşağıda sizle için mercek altına aldığımız “En Kötü Telefon Patlamaları” gibi.


iPhone 3GS

2009 yılında gerçekleşen olayda, Belçika’da yaşayan Salvatore isimli gencin telefon görüşmesi sırasında iPhone 3GS akıllı telefonu patladı. Fiziki bir yara almayan Salvatore’nin bu büyük olayı birkaç günlük baş ağrısı ile atlatması sevindirici. Patlama olayını duyan Apple Salvatore yeni bir 3GS telefon hediye etti ve yaşanan bu olaydan dolayı özür diledi.

LG enV2008 yılında gerçekleşen olayda Dan Lefman adlı telefon kullanıcısı köpehini dolaştırmak için dışarı çıkmış ve aniden pantolonunun cebinin altından başlayan ve canını fazlasıyla yakan bir acı hissetmiş. LG enV marka cihaz belirsiz bir nedenden dolayı Dan Lefman’nın cebinde yanmaya başlamış. Telefonu hemen cebinden çıkartan Lefman telefonun yanmasına şahit olmuş.

iPhone 4Sıradaki cihaz arızası vakamızın baş aktörü ise bir iPhone 4 akıllı telefon. 2011 yılının son günlerine doğru Brezilya’da gerçekleşen olayda, yanan cihazın birkaç metre ötesinde uykudan yeni uyanan Ayla Paulo Mota adındaki iPhone kullanıcısı, ilk önce yanık kokusunu fark ettiğini ve ardından iPhone 4 akıllı telefonunun yavaş yavaş kömürleşmeye başladığını söylüyor. Olay gerçekleştiği zaman iPhone 4 akıllı telefonu şarj ünitesine takılı durumdaymış. Uzmanlar telefonun aşırı şarjdan dolayı arıza sonucu yandığını söylüyor. Bu olayın ardından Apple konu ile ilgili herhangi bir şey yapmış değil. Kullanıcı yanan cihazını inceleme için Apple yetkililerine iletmiş.

iPhone 4iPhone 4 markalı telefonunu yukarıdaki kazası tek değil. Bu telefon arızası bir patlama ile sonuçlanmış. 2011 yılının Kasım ayının son günlerinde gerçekleşen olay dünya ve Türkiye basınının da manşetlerinde yer almıştı. Avustralya’nın Sydney şehrinde gerçekleşen olayda iPhone 4 kullanıcısı cihazını şarj ederken fazlasıyla ısındığını ve renginin yavaş yavaş kırmızıya döndüğünü farketmiş. Bu garip belirtilerin hemen ardından ise cihaz yüksek bir sesle patlamış ve resimde gördüğünüz göürünüme kavuşmuş. Uzmanlar bu patlama olayının bir önceki vakada olduğu gibi telefonun aşırı şarjdan dolayı patladığını beyan ediyorlar.

Samsung Galaxy S22011 yılının büyük bir çoğunluğunu Apple ve Samsung arasındaki patent anlaşmazlığını konuşarak geçirdik. iPhone cihazların arızalanması ve hatta patlamasına karşın Samsung’da boş durmamış ve o da kullanıcılarına tehlikeli dakikalar yaratmayı bilmiş. 2011 yılının Aralık ayında gerçekleşen olaydaki konu mankenimiz Samsung’un Galaxy S2 modeli. Resimdeki telefonun sahibi olan kullanıcı öncelikle bacağında bir ısınma hissetmiş ve cebindeki telefonu çıkartmış. Daha sonra yanık kokusu hisseden kullanıcının telefonunun hali resimde gördüğünüz gibi.

iPhone 3GSSıradaki olayın kahramanlarından bir tanesi yine bir iPhone. Bu sefer Marie-Dominique Kolega adındaki kadının adı açıklanmayan 18 yaşındaki oğlu iPhone ile korkulu anlar yaşamış. 2009 yılının Ağustos ayında gerçekleşen olayda, telefonla konuşan çocuk kulağında çatlama ve kırılma sesleri duymuş, telefonunun ekranına bakan çocuk ekranda hafif şiddetli bir patlama olduğuna şahit olmuş. Ufak tefek cam parçalarının oğlunun suratına sıçradığını, ama bundan oğlunun yara almadığını söyleyen Marie-Dominique Kolega Apple ile mahkemelik olmuş durumda.

Samsung Rogue2010 yılının Mayıs ayında gerçekleşen olayda Corey adındaki kullnıcı telefonundan yanık kokusu geldiği fark etmiş ve aşağıda görmüş olduğunuz resimdeki Samsung Rogue 20 dakika içerisinde yanarak bu hale gelmiş. Olayın ardından telefonu aldığı yere başvuran Corey, hemen yeni bir telefon sahibi olmuş. Fakat Corey’nin avukatı cihaz ile ilgili hukuki süreç başlatmış durumda.

Motorola Droid 2Bu seferki patlama ise oldukça ses getirmiş bir olay. 2010 yılının Aralık ayında gerçekleşen olayda 30 yaşındaki Aaron Embry adındaki Motorola Droid 2 kullanıcısının telefon görüşmesi sırasında patlama olmuş. Patlama sonucunda sol kulağı tahribata uğrayan Embry hemen hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınmış.

Bu Telefonun Markası Belli DeğilAdı açıklanmayan Çinli bir kullanıcı cep telefonunun bataryasını yenilemesinin ardından korkunç bir olayla karşılaşmış. Telefonunu ilk şarj etmesinin ardından gömlek cebine koyan Çin’li kullanıcı telefonun yüksek bir sesle patlamasıyla şoka girmiş. Bayılan fabrika işçisinin göğsünden kan aktığını gören arkadaşları, Çin’li kullanıcıyı hemen hastaneye kaldırmışlar. Ne yazık ki, 2009 yılının Ocak ayında gerçekleşen olayın ardından telefon üretici ve modeli açıklanmadı.

Nokia2010 yılının Haziran ayında 16 yaşındaki Nikita Thapa Nokia marka telefonuyla konuşurken patlama sonucu yara alması nedeniyle hastneye kaldırılmış. Thapa telefonla konuşurken aynı zamanda telefonun bataryasını şarj ediyormuş. Nepal’de gerçekleşen bu olayı araştıran uzmanlar, telefonun birden yüksek voltaja uğratıldığını bu yüzdende patlama meydana geldiğini ortaya çıkarmış.

Nokia 1209Tarihteki en vahim telefon arızalanmalarından biri olan bu olayın sonucunda Gopal Gujjar adlı Hindistanlı işçi hayatını kaybetmiş. 2010 yılının Ağustos ayında gerçekleşen bu olayda 23 yaşındaki işçi Hindista’nın Kota bölgesinde çalıştığı çiftlikte arkadaşları tarafından ölü olarak bulunmuş. Yapılan araştırmada kullandığı Nokia 1209 telefonun patlamasıyla sağ kulağı, omuzu ve boynundan ciddi şekilde yara alan Gujjar’ın telefon patlaması sonucu öldüğü belirlenmiş.

Bu Telefon Çin’li Bir Markaya AitYine bir ölümlü patlama olayı ile karşı karşıyayız. Xiao Jinpeng adındaki Çin’li Motorola kullanıcısı telefonunun patlaması sonucu ağır yaralanmış. Patlama sonucu göğsünden yaralanan Jinpeg’in kaburgası kırılmış ve kırılan kaburga Jinpeg’in akciğerine zarar vermiş. Ciddi yaralanma sonucu hayatını kaybeden Jinpeg’in yapılan araştırma sonucu yan sanayi batarya kullandığı belirlenmiş.

Bu Telefon Adam ÖldürdüGana’da 2008 yılında gerçekleşen olayda teflonunu yatağının yanındaki elektrik prizinden şarj eden kullanıcı telefonun kısa devre yapması sonucunda gerçekleşen patlama ile hayatını kaybetmiş. Patlamanın hemen ardından aceleyle hastaneye götürülen telefon kullanıcısının baş ve boyun bölgesinden aldığı ciddi yaralar sonucu hayatını kaybettiği açıklanmış. Patlamaya sebep olan telefonun marka ve modeli ise açıklanmış değil.

Kaynak: scroll.com.tr
 
Son düzenleme:

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,721
Beğeniler
5,000
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#2
Bildiğimiz zararlar dışında insan hayatına bu şekildeki zararlarıda çok üzücü, masum görünüş arkasında anlık bir olayla yaralanıp hayatı tehlikeye bile sokabiliyorlar.
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#3
İnşallah uyurken yaşamam ben böyle bişey. Yastık altında duruyor benim telefon
Ne kadar zararlıda olsa:)
 

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,740
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#4
herşeyi tadında yaşamayı bir öğrensek...
yastık altına koyduğum gün patlamıyor tabi ama başağrısı yapıyor bende...
görüntüler korkunç:(
 

Benzer konular

Top